Reisicumhur Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den karı yahut hisse senedi yeri alıp, gabi ödemesi bitmeme edenler amacıyla, yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlattıklarını, zaman başlayan kampanyanın 19 Ekim’e kadar süreceğini bildirdi.

Erdoğan, BENDE ziyareti böylecene, New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle musahabe gerçekleştirdi, sorularını yanıtladı.

Tıpkı gazetecinin, “BM Umumi Kurulu’na hitabınızda, Yunanistan’ın Ege’deki tavrını fotoğraflarla gösterdiniz. Liderlerle bire bir araya geldiğinizde yaklaşımları ne oldu? Görüştüğünüz liderlere antrparantez İletişim Başkanlığının hazırladığı mektup seti armağan ettiniz. Artık ‘Türkiye’ demeye başladılar mı?” sorusu üzerine Erdoğan, görüştüğü liderlerin hepsine bu kitap setinden arz ettiğini, çalışmanın çok bereketli hazırlandığını belirtti. “Ülkemizin adının ‘Türkiye’ kendisine kullanımında de eller işi bayağı kavradılar. Hatta muhtemelen yerlere imdi Türkiye yerine asıyorlar.” diyen Erdoğan, bunların hepsinin çalışınca olacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Rastgele toplantıya, herhangi bir görüşmeye, değme konuşmaya gösterişli manada bol hazırlanıyoruz, dersimizi bol çalışıyoruz ve bu şekilde de liderlerin karşısına çıkıyoruz. Buralarda yaklaşımlarımızı destekleyen görsel ve mukayyet dokümanlar kullandık, kullanıyoruz. BM Umumi Kurulu’ndaki konuşmamızı da muhtelif fotoğraflarla terviç imkanımız oldu. Bunları sunuma dahil geçmek, konuşmamıza antrparantez bire bir zenginlik kattı. Gösterdiğim fotoğraflardan biri üstelik Yunan deniz boyu asayiş güçlerinin botlarını batırması sonucu hayatını kaybeden 9 mahiye Asım bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap’ın cansız bedenlerinin fotoğrafıydı. Gelenler özellikle hep bunu sordu. Bu yavruların donmuş bedenlerinin fotoğrafını belirtmek vasıtasıyla dünyaya buradan aynı yabanlık dersi verelim istedik ve bu adamlık dersini bile verdiğimize inanıyorum. Asım bebek ve Abdülvahap’ın o kırıcı fotoğrafını görüp dahi etkilenmemek gibi değil. İşte bunları umum dünyaya yaymak ve parçalanmamış dünyaya bunları kabullendirmek geçişsiz.”

“Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi?”

ABD Başkanı Joe Biden’ın, BM Asayiş Konseyiyle ilgilendiren yaptığı açıklamaya birlikte belen eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Biden’ın alelhusus BM Asayiş Konseyiyle ilgilendiren yaptığı izah haklılığımızı ortaya çıkardı mı? Böylece dediğimiz noktaya geldiler mi? Şimdi ‘Hem daimi üyeleri artıralım hem eğreti üyeleri artıralım.’ diyorlar amma ben tıpkısı noktada değilim. Ego diyorum kim daimi ve arızi olmamalı, tek türlü olmalı, ağız ağıza dönüşümlü üyelik sistemini lütfetmek lazım. Bu dönüşümlü üyelik sistemiyle burada şu anda 193 organ mi var? Bu 193 üyeyi dönüşümlü ağıl değirmek geçişsiz. 20 ise 20 amma bu dönüşümlü olmalı. İki yılda aynı bunlar dönüşüme bağımlı olmalı ve bu dönüşüme bağdaşmak vasıtasıyla 10-10 şeklinde bu tahavvül bitmeme kadir ve herkes burada adeta birer daimi unsur yerine bir yıl yahut iki sene kalır. Zira halk kaldır, ahali indir… Bu devri artık kapatması lazım BM’nin. Bilcümle bilakis Asayiş Konseyinin üyeleri burada filhakika bati manada ağırbaşlılık sahibi olmalı.”

-“193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım”

Şu anda Japonya’nın, Almanya’nın “Ben sebep yokum?” dediğini nâkil Erdoğan, “Ayrımsız şekilde tığ bile Türkiye olarak ‘Ben illet yokum?’ diyoruz. O Hâlde bunu lahzada aşmamız geçişsiz ve burada 20 daimi üyenin 10’arlı şekilde değişimi cins ve 10’arlı şekilde olan değişimle birlikte dahi artık bu 193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması geçişsiz. Böylecene hepsi bile ‘Benim dahi burada yetkim var ve ben bu yetkimi kullanıyorum, kullandım.’ der. Bunun önünü tahsis etmek geçişsiz. Ego buraya üstelik geleceklerine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Biden’ın açıklamasının aslında bunun bire bir sefer haritası olduğunu ve bu misil haritasının anca niteliksiz ortaya çıkmadığını belirterek “Demin ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ derken yahut ‘Daha adaletli aynı acun cins.’ derken, aha buralardan buraya geldik. Ego bunu dahi başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

“Palikarya Dışişleri Bakanı benim muhatabım değil”

Yunanistan ile görüşmeme konusundaki tavrın bitmeme yazar etmeyeceği ve Yunan Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları hakkındaki görüşlerinin sorulmasına karşılık Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Palikarya Dışişleri Bakanıyla ilgilendiren çok fazla söyleyecek sözüm gayrimümkün, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onunla konuşsun. Fakat Sayın Başvekil hangi eyvah kim Türkiye ile özlük durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye’birlikte Küçük Asya nüfusunun azalmasından yana olan tıpkısı nüfuz olmadık. Tamlık bilakis, örneğin ego Bozcaada’da, Gökçeada’da gezdiğim devir orada güçlü çok biraz Rum vatandaşlarımıza bütün sormuşumdur, ‘Nerede senin çocukların?’ ‘Amerika’dahi.’ dedi. ‘Getirin, burada yaşasınlar.’ dedim. ‘Çocuğumu Amerika’dan getiremiyorum.’ dedi. Bu neyi gösteriyor? Emretmek kim onun Türkiye’de sevimli diyerek ayrımsız arzusu, derdi namevcut. Olsa, bizim kapımız belirgin. O çocuğa biz şayet vatandaşlığı yoksa yurttaşlık da verirdik. Ayrıca aynı keresinde çok birlikte manidardı, birinin tıpkı Türk kızıyla evlenmesine ailesi müsaade etmemiş, ‘Benden arkalama isterseniz, ben mücahede edeyim.’ dedim. Bire Bir da şu var, Sen Sinod Meclisi’nin galiba sayıda meclis üyelerinin olması geçişsiz. Sen Sinod Meclisi 7’ye düşmüştü. Anlaşılan sayıya ehil olmadığı için Patrik Bartholomeos’a dedim ki ‘Dışardan sen papazları getir, ego bunlara yurttaşlık vereyim zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması geçişsiz ve sonunda Sen Sinod Meclisi’ni tamamlamış ol.’ Öyle tamamladılar. Amma Palikarya Dışişleri Bakanı’nın bunlardan haberi bulunmayan. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim herhangi bir antlaşma amacıyla kapımız zahir, yurttaşlık bile veririz.”

Öz dönemleri içerisinde hiçbir Küçük Asya’u ülkeden sürmediklerini vurgulayan Erdoğan, “Amma onların şu anda Mağrip Trakya’birlikte bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı namevcut. Serencam dönemlerde bizim oradaki din adamlarımızın atamalarını üstelik kendileri yarmak istiyorlar. Sen hangi anlarsın bizim ilmek adamının durumundan, yapısından? Tığ hakeza tıpkı gayretin içerisinde olduk mu? Tığ kalkıp da buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Müfit.” değerlendirmesini yaptı.

“F-16’da gelgel müspet istikamette gelişiyor”

Cumhur Reisi Erdoğan, “F-16 üzerine akıbet format nedir? F-16 üzere yapılan görüşmeler, F-35’in de önünü miftah mı?” sorusu üstüne, şu anda F-16 satın almakla ilgilendiklerini söyledi. KUL Başkanı Joe Biden ile bu konuda olumlu görüşmeler yaptıklarını anlatım eden Erdoğan, bu konuya ilgilendiren Cumhuriyetperver senatörlerle üstelik gâh görüşmelerinin olduğunu anlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dahi muhatabıyla görüşmelerini yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hava olumlu istikamette gelişiyor. Irade ederiz ki bu müspet çekicilik devam değer. Aynı dakika önce üstelik bu işten ayrımsız netice alırız diyerek düşünüyorum. Sayın Biden’la resepsiyonda degaje tıpkı konuşma fırsatı bulamadık. Henüz bilahare telefon diplomasisiyle ihtimal bu konuları mülakat imkanımız evet amma Milli Savunma Bakanı’mızın, Dışişleri Bakanı’mızın yapacakları görüşmelerle süreci strateji edeceğiz. Gelişmeler şu dakika bakımından müspet istikamette gidiyor.”

” Kafkasya’bile bizim da ara sıra hamlelerimiz olacak”

Amerikalı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretinde hem Türkiye’yi hem Azerbaycan’ı suçlayan açıklamalarda bulunduğunun belirtilmesi ve “Bu ziyaret, Cenup Kafkasya’de Karabağ savaşından sonradan sağlanan istikrara aynı çarpış evet mu?” sorusu konusunda Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp Kafkasya’daki bu gelişmelere çarpış vuracak ne mecali ne cürmü var. Ego inanıyorum ki o, bir nice yeri üstelik tasalı etmiştir. Hiç aşkın abartmaya falanca birlikte lüzum yok. Demin biz birlikte ara sıra hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonra müstelzim adımları da atarız. Demin Prag’de Avrupa Politik Topluluğu Zirvesi var. Şu anda Prag’daki zirveye katılıp katılmama kadar ayrımsız yorum içindeyiz. Prag’daki zirveye katılmamız halinde, Paşinyan’ın oraya vürut durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye niteleyerek de aynı düşüncesi ergin galiba. Belki orada kendisiyle bu konuları antrparantez tıpkısı musahabe durumumuz gibi fakat bu konularla ait Kafkasya’de bizim dahi kâh hamlelerimiz olacak. Onun bile şimdilik takkadak planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle da bunları konuşup, ona bakarak adımlarımızı atacağız.”

Rusya ile kazançlı ilişkiler

Cumhur Reisi Erdoğan, Avrupa Birliği ve ÇAKER’nin, Rusya ile bankacılık alanındaki kuma girişimleri mercek altına alındığının hatırlatılması ve “Türkiye’ye müeyyide hamleleri üzere ayrımsız tandans bahis konusu gibi mi?” sorusu üzerine, Saksı Kart’ın, Rusya ile Türkiye beyninde tıpkı hamle olduğunu, bu konu hakkında atacakları adımların değerlendirmelerini ilgililerin yaptığını, ona bakarak adımlarını atacaklarını belirtti.

Erdoğan, “Alternatifimiz var, o ayrı. Ama hep balkı, işte bu yaptırımların ayrımlı versiyonları. Bunlar aşağı dostluğa falanca yakışmıyor, ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor. Biz deminden lüzumlu istemez hangi yapacağız? Alternatifleri hangi kabil, bu alternatifler üzerinde ilişik bakan arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bu görüşmelerden sonraları dahi İstanbul’birlikte cuma haset inşallah bilcümle ilgili arkadaşlarımı toplayacağım. Onlarla ayrımsız güruh yapıp, burada dahi nihai kararımızı vereceğiz.” dedi.

Sosyal hane projesi

Toplumsal ev projesine ilgilendiren bire bir soruya eşit bile Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik açık, en şümullü basamak kampanyasını başlatmış olmaktan büyük ayrımsız sevinme duyduklarını dile getirdi. Erdoğan, teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek başvurulara ilk devir 1 milyon talebin geldiğine, şu anda başvuru sayısının 5 milyona yaklaştığına bel etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Alelhusus gençlerimiz projeyi ciddi manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen hazzetme esasta vatandaşımızın devletine olan güveninin tıpkı işaretidir. Devlete güvendiği için üstelik buna böyle ilgi gösteriyor. Burada 422 milyar lirayı aşan tıpkısı envestisman değerinden, 200 binden çok kullanılmamış istihdamdan, 250 ast sektörü ilişik bire bir iktisadi hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev tıpkı envestisman çarpan etkisiyle çokça henüz balaban aynı kazançlı hareketliliğe dayanak noktası hazırlıyor.” diyerek konuştu.

Benzeri süredir dengesiz zevahir sergileyen kira ve bölük fiyatlarının de akıllıcasına seviyelere düşmesini beklediklerini, bunun gerçekleşeceğini vurgulayan Erdoğan, parçalanmamış bunlara rağmen tehalüf tarafının projeyi tenkit etmek için gösterdiği gayreti üstelik anlamakta zorlandıklarına dikkati çekti.

“Gerçekte muhalefet ile bizim aramızda şöyle küşade açık benzeri ayırt var, biz dertliyiz, inanın bunların derdi bulunmayan. Bunlar ayrıksı yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere.” ifadesini kullanan Erdoğan, kendilerinin bir tane derdinin “budun”, bunların derdinin ise “illet” olduğunu söyledi.

Erdoğan, hiçbir ayırt gözetmeksizin, seçme insanın huzuru ve refahı amacıyla koşturduklarını, hoppadak çorlu değil ayrımsız zamanda millete bu imkanları sağlamakla mesul olduklarını da sabah akşam rapor ettiklerini anlattı.

-“Anca sene sonunu falan beklemeyeceğiz”

Toplumsal bölük projesi kabilinden anlı şanlı tıpkı adımda birlikte suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete taşlama etmeye çalışanların bire bir derdinin, sorumluluğunun bulunmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Öyle veya hakeza tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. bir defa 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları tasdik etmemiz, bunlara yeryüzü evire çevire yanıt olacak. Şimdi bu ilk etapta attığımız aşama. Anca sene sonunu filan beklemeyeceğiz. Ego Gaye Bey’e bile ifade ettim, anca sene sonunu falan bekleyecek zamanımız bulunmayan. Derhâl Anadolu’dan sarmak üzere bir defa temelleri atmaya başlayalım, küçükten büyüğe. Oradan de Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri vesaire buralara doğru işi genişleteceğiz. Bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden, terör örgütleri yandaşlarına kadar herkesi toplayıp bir tek milleti dışarda artırmak kanalıyla belirgi alacaklarını zannediyorlar amma yok…”

Toplumsal ev projesindeki bu adımı atmakla bu arada seçimden bilahare birlikte bu işin ikinci etabını başlatacaklarını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar ikinci etabı de duyunca tabii adamakıllı huzursuz oldular. Çalış, sen bile yap. Ama senin öyle tıpkı derdin namevcut. Biz muhalefete yemeden içmeden diyoruz ki ‘Siz eş, bizi izlemeye devam edin.’ Ama bunlar peyrev olmayı bile bilmiyor. Bizim durumumuz bu noktada haddinden fazla haddinden fazla ayrımlı. İnşallah biz öncelikle 250 bin, ardından tıpkısı 250 bin elan girmek için toplamda 500 bin konutluk bu projeyi da milletimizin hizmetine sunarak farkımızı tıpkı öğün elan ortaya koyacağız. Elbette tıpkı taraftan dahi arsaları yetiştireceğiz. 250 bin göz gayeli arsayı birlikte hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin aksiyon yeriyle ait adımımızı birlikte şipşak atıyoruz. İnşallah dükkan sahibi koyulmak isteyenler dahi orada olacaklar.”

TOKİ’den sülale alanlara beşaret

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den sülale düz vatandaşlara dahi aynı müjde çevirmek istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

“TOKİ’den ocak yahut gelişim yeri alıp, kafasız ödemesi devam fail vatandaşlarımız üzere yüzdelik 25 evvelce ifa indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak amacıyla yapabildikleri büyüklüğünde ödemeye yüzdelik 25 tenzilat alabilecek. Bu kampanyadan, anlayışsız ödeme taksitleri 2021 yılı haziran kocaoğlan sonuna kadar başlamış olan bölük ve hisse senedi yeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Ekim’e büyüklüğünde sürecek. Orada da inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”

(Bitti)

Share: