Reisicumhur Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının barışla sonuçlanması üzere herhangi bir çeşit gayreti gösterdiklerini belirterek, “Amacımız, inşallah ırak sıfır aynı tarihte, Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i birlikte ülkemizde bire bir araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 1 milyon betik kapasiteli kullanılmamış kütüphanesinin açılışının 12 Ağustos’ta yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin katalog atılımıyla ilişkin kapsamlı benzeri yorum etme imkanı bulduklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Kütüphanesi’nin mevki sınırlarını aşan prestijinin birlikte doğru istikamette gittiklerini işaret ettiğini belirtti.

Erdoğan, sabık hafta Çorum ziyaretinde, yatırım bedeli 3 bilyon 263 milyon lirayı bulan im ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını, Sungurlu Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde inşasına başlanan çok koca bire bir savunma uran projesinin temelini attıklarını hatırlattı.

Çorum’dahi, 6 milyarlık yatırımla yapılan üç ayrı fabrikanın geçmiş etabının 2023’te hizmete alınacağını belirten Erdoğan, bu tesislerin yılda 2 bilyon teklik ilişik derece üreterek, cari açığın azalmasına 4 bilyon teklik katkıda bulunacağını bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi şirketinin uygulayım bilimi ve hikmet birikimi desteği ile kurulan tesisin değme şeyiyle yüzde 100 yerli ve milli bir yapıt olacağını kaydetti.

Erdoğan, Nevşehir’üstelik Hacı Bektaşi Veli Anma Programına katıldığını dahi hatırlatarak, “Hünkarın ‘ayrımsız olalım kart olalım dallı güllü olalım’ tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Hazreti Hünkarın ‘gelin canlar bir olalım’ çağrısına milletimizin, İslam aleminin ve dünyanın rastgele zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bire bir dönemde Hacıbektaş’tan verdiğimiz mesajların bütün gönüllerde makes bulduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Kralı Melik Abdullah Ri’ayatuddin Aldatma-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye resmi ziyaretini, iki mevki ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi tıpkısı dönüm noktası olarak değerlendirdiğini nâkil Erdoğan, “Geçmiş akşam ezanı bile ailecek alay malay İstanbul’birlikte aynı arada olduk ve oradan bile esasen hem iki devlet ortada imdi atacağımız adımların da müzakeresini birlikte yaptık.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın yer muhteşem akse başlığı olan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ile eksiksiz insanlığı ilişkin sonuçlar doğuran etkilerinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye kendisine bu savaşın ilk önüne geçilmek, peşi sıra de barışla sonuçlanması için herhangi bir türlü gayreti gösterdiğimize bütün şahittir. Hububat krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması birlikte yeniden bizim gayretlerimizle cins olmuştur. Acun hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında, elden Ukrayna tahılının, ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması de insanlık amacıyla çivi başına ciddi tıpkısı gelişmedir. Ülkemizin Rusya-Ukrayna krizinde sergilediği muvazeneli, barışçı ve çözüm odaklı yaklaşımın önümüzdeki günlerde farklı alanlarda da müspet neticelere tahvil edilmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz.”

Erdoğan, Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta Soçi’da tıpkısı araya geldiğini hatırlatarak, Putin ile iki mevki ilişkilerini, bölgedeki değişik gelişmeleri ve Ukrayna Savaşı’nı ülfet imkanı bulduklarını aktardı.

Ukrayna’de geçen hafta düzenlenen Üçlü Zirve’yi, Birleşmiş Milel Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Mehabet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiklerini anlatım fail Erdoğan, “Amacımız inşallah ırak olmayan benzeri tarihte Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i dahi ülkemizde benzeri araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler’de, Türkiye’nin yeryüzü iri kentsel transformasyon projesinin önceki etabının ev konfirmasyon törenine de katıldığını belirterek, “Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesi, konutları, eğitim bilimi ve perestiş kurumları, yeşil alanları, seçkin çeşit toplumsal ve kültürel ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla kıytırık İstanbul’a yakışır bire bir eserdir.” diye konuştu. Erdoğan, projenin sene sonuna büyüklüğünde adım hamle tezelden tamamlanacağını bildirdi.

Manisa’ya yaptığı ziyarete dahi değinen Erdoğan, burada ark üzüm kurum fiyatını kilogramda 27 lira olarak açıkladıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Filistin Cesamet Başkanı Mahmut Abbas’ı ferda mihman edeceğini, çarşamba günü Müteahhitler Birliğinin Armağan Töreni’ne katılacağını belirtti.

MHP Genel Başkanı Fehamet Bahçeli ile perşembe haset Ahlat’ta, cuma namazı günü Malazgirt’te programlara katılacağını kaydeden Erdoğan, “Anadolu’yu bizlere vatan kendisine bırakan ecdadımızı elgin edeceğiz. Cuma Namazı namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Din İşleri Başkanımızın imametinde inşallah Cuma namazımızı orada ifa edeceğiz. Önümüzdeki haftanın önce gününü de Balaban Taarruz’un 100. Yılının heyecanını Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle iri ve yaşayan Türkiye’nin inşası yolunda fasılasız, göz kırpmadan, çalışmaya, yayın ve hizmet üretmeye, mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: