Reisicumhur Erdoğan Açıklaması

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan,” Bu sabahleyin Ekincilik Emniyet Kooperatifi Başkanı’yla konuştum. Kocabaş hayvanlarda birlikte yüzdelik 30-35 indirimle onların bile satışına başlayacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Ekincilik Emniyet marketlerinde şeker hastalığı, un, ayçiçek düşman, zeytinyağı gibi 30-40 soy üründe de müstacelen indirime gidileceğini duyurdu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Hars Merkezi’nde DSİ vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış törenine katıldı.

“Ülkemizde yanan değme üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir”

Türkiye’nin hayatiyet üretim kapasitesine almanak 1,9 milyar kilovatsaate yakın ulama sağlayacak en efdal barajı olan Yusufeli Barajı’nın bitme aşamasına geldiğini belirten Erdoğan,” Hidroelektrik potansiyelimizi henüz çabuk harekete eylemek üzere 2003 yılında özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi tıpkı adım attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi gücük sürede 2 buçuk iri artırarak 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Ülkemizin kurulu gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ülkemizde yanan her üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman, dünyada 9. Sırada saha aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 kullanılmamış bünye henüz kazandırıyoruz” dedi.

Kamu hür teşebbüs işbirliği ile 20 değişik ilde hayatiyet geçecek 34 hidroelektrik santralinin 653 kilovatsaat kurulu güce ve almanak 2, 3 bilyon kilovatsaat erke istihsal kapasitesine erbap olduğunu tamlayan Erdoğan,” Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize 2, 7 milyar liralık ekonomik kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz peşi sıra mufassal yıllar süresince ekonomimize ek değer sağlamaya bitmeme edecektir. Serencam 20 yılda ülkemize bugün açılışını yapacaklarımızla alay malay 605 bakir hidroelektrik santrali kazandırmış ve hep rakamı 730’a çıkarmış olmakla hava duyuyoruz. Bizden önce bu sayının vakit kaybetmeden 125 olduğunu bile anımsatmak durumundayım. Antrparantez sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla gelişigüzel demincek hep baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu su ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküp üzerine çıkarmamız sayesinde genişlik yağışsız mevsimlerde de daha çok susuzluk yaşamıyoruz. Hidroelektrik santralleri üzere düz yazı ettiğimiz barajların majör bir kısmı şehirlerimize içmece suyu ölçü ve sulama gayeli kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

Sayısı 370’e sâdır tesislerle Türkiye nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4, 9 bilyon metreküpü zinde ve daima içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptıklarını belirten Erdoğan,” Tığ laf üretmedik, aksiyon ürettik. Dere ıslak çalışmalarının sayısını bile 5 binde 10 267 seviyesine hem iskân birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Sulama açılan toprak büyüklüğümüzü 6, 85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız güç miktardaki kaynaklarla ülkemizin yeryüzü nazik kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın genişlik büyük adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesini üstelik müstacelen tamamlayacağız.

Projenin asıl yapısı olan ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2. büyük eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde sus tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor” dedi.

İklim değişikliği kadar global tehditlerin giderek çıktı konuşulmaya ve emarelerinin görülmeye başlandığı dönemde yatırımların değerinin elan mebzul anlaşılacağını belirten Erdoğan,” Biz dünyaya sözümüzü ülkemize eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda üstelik iddialıyız ülkemizi 20 yılda yüzyıllık ürün ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bilcümle henüz büyük hedefler vardır” diyerek konuştu.

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya her alanda kalkınmanın altyapısını makro ölçüde tamamladıklarını kaydeden Erdoğan,” Deminden koridor anne hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl önceki milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüş saraka ile bize saldırmıştı. Zaman dahi biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği temas kazanımı başına indirilmiş varyos kabil görerek değersizleştirmeye kötülemeye çalışanları sıkıntı ile izleme ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak başkaca bunu belirtik dileyecek büyüklüğünde hain bir güruhun yaşadığı bir apayrı meydan var mıdır bilmiyorum”

Erdoğan,” 18 mart Çanakkale Köprüsü, başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara göre imkânsız. Zira iki kulenin arasındaki aleniyet mesafesi dünyada eşi bire bir sıfır köprüyü yapıyorsunuz. Bunların aklı, havsalası bunları anlamaz. Tığ oralarda eyyam bekledik . Demincek 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Tıpkısı şeyi Osmangazi’üstelik yaptılar, Çetin Şehriyâr Yakınlarında Köprüsünde yaptılar, Nissibi Köprüsü’nde yaptılar. Bunlar kalkacak birlikte Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü ile buluşturacak. Hakeza ayrımsız madde olanaklı mi gayrimümkün. Bunlar uygarlık dediğin devir yalnız İstanbul, İzmir Ankara anlıyor. Biz dedik kim Batı’bile ne varsa Doğu’bile, Güney Doğu’bile o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin hepsine taşıdık mı taşıdık” dedi.

Türkiye2nin benzeri çok yerinde kent hastaneleri kurulduğunu tamlayan Erdoğan, Ankara’de bir numara şehir hastanesini açtıklarını hatırlatan Erdoğan ikinci site hastanesinin 1, 2 ay içine açılacağını söyledi. Erdoğan Tıpkı müjdeyi paylaşarak, “Biz laf değil aksiyon üretiriz. Tarımdan istihdama, Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar Tarım Emniyet Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun kuzu etinden yüzde 25 indirim bunu başlattık. Bu sabahleyin Ekincilik Emniyet Kooperatifi Başkanıyla konuştum, Bakanımda konuştu, Büyükbaş hayvanlarda dahi yüzde 30, 35 indirimle onların birlikte satışına başlayacağız. Ülkemizin herhangi bir durumunda bilinen kucak kuzu uygulanan değil. Mesela bizim memlekette daha çok büyükbaş makbuldür. Bu piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek. 1300 kesim tarım cesaret kooperatifi marketi var. Bunun birlikte sair hususi sektörün da sayısı çok aşkın onlar hangi yapar bilmem ama tığ Ekincilik emniyet adına bu indirimi yapacağız. Yalnız ette mi Ekincilik Kredinin farklı ürünlerinde de şeker, buğday, un zeytinyağı, ayçiçeği yağı bütün bunlarda alelhusus 30- 40 tuhaf üründe birlikte. Bu ürünlerde dakikasında indirime gidecek. Başa temel noktası. Sen kar için çalışmayacaksın. Sen başa mebde noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

Demincek Ekincilik Güven Kooperatifi de bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak. Bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık yayın ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmamızın getirdiği özgüven var. Özellikle özellikle tıpkısı çıkaralım şu doğalgazı. Doğalgazı çıkardığımız andan itibaren mecmu bölgede havanın pekâlâ değiştiğini de göreceksiniz” dedi.

Mersin Ağacı Taşucucu’ndan Abdülhamid Eğlek tetkik gemisinin uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan çokça rahatsız reşit. Bu Erdoğan ne yapıyor demiş. Erdoğan benzeri madde yapmıyor görevini yapıyor. Bu sefine dünyada evvel. Anca aynı taharri gemisi. Biz yıllarca paramızla araştırı yaptıracak sefine kiralayamazdık. Şimdi bizim 4 sunum tetebbu gemimiz var. 2 Modül sismik araştırı gemimiz var. Biz deminden güçlüyüz. Şurası unutmayacağız; bize durmak yakışmaz. Ara Vermek bulunmayan, o büyüklüğünde. Hani bunlar medeniydi yıllar yılı sebep İstanbul’umuza, Ankara’mıza sebep kazandırmadılar. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı. Illet yapmadılar. Deminden şu salonumuzda abes yok. Evvel akşam Slovenya Cumhurbaşkanını ağırladık. Namına buraları gösterdim. Tebrik etti, hayran oldu” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Eksiksizlik kabil sarığıburma açım töreni küşat töreni yapmadık. Biz bu işleri yaptık. Tıpkı dahi Kağıthane’dahi Asıl atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık. Sıra ve rüzgar kabil yenilebilir erke kaynaklarını mecmu imkanlarımızla isteklendirme ediyor yaygınlaştırıyoruz. Ekonomi programımızın bildirme kadar akıllıcasına olduğu, yaşanan herhangi bir evolüsyon ile bire bir kat henüz görülüyor. Bizim yeryüzü iri gücümüz milletimizin beherglas ferdidir. Emekçisinden girişimcisine gelişim dünyamızdır. Bu büyüklük, budun üzere tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.” – ANKARA

Share: