Perre Antika Kenti’nde 1800 almanak mozaik taban bulundu

Komagene Krallığı’na familya sahipliği yapan kentlerden biri olan Perre Anti Kenti’nde 1800 yıllık mozaik tabanı bulundu.

Adıyaman Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alp Yağız’ın ilmî koordinatörlüğünde 2001 başlayan ve aralıklarla süren hafriyat çalışmalarının bu yılki bölümünde, 12 metrekarelik mozaik aya dönem yüzüne çıkarıldı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, çalışmaları inceleyerek Müze Müdürü Mehmet Parafin’dan bilgi aldı.

Vali Çuhadar, AA muhabirine, hafriyat çalışmalarında kullanılmamış eserlerin dönem yüzüne çıkarıldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Burası benzeri yaşam alanı. en son bir mozaik tabanı tayin ettik. Roma dönemine ilgili 200-300’lü yıllar beyninde olduğu oranlama ediliyor. Kazmaya bitmeme edeceğiz. Perre Antik kenti, Doğu’nun Efes’i. Biz burayı tamamen çıkardığımızda lüzum acun turizmi gerekse Türkiye turizmine büyük ayrımsız yapıt kazandırmış olacağız. Çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

“Mozaik aya, yağız, beyaz zehir ve gökçe parçalarla oluşturulmuş”

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ise sabık yıl Nekropol alanda başladıkları kazılarda bir sosyal hayat alanı tayin ettiklerini, bu alanda özellikle nesiç atölyesi ve ast tabanda 2’nci yüzyıla ilişkin tıpkısı mozaik tabanı tayin ettiklerini dile getirdi.

Kazı çalışmalarının kendilerini heyecanlandırdığını rapor eden Parafin, “Bu mozaik aya siyah, parafin ve semavi parçalarla oluşturulmuş. Ayak Tabanı mozaiği üstünde ise ağ motifi bulunmakta. Çabucacık yan tarafında ise tuğlalarla yapılmış aynı ayak tabanı ve 4 girişi bulunuyor. Kazılarda çokça gösterişli sürprizler ile karşılaşıyoruz.” sözlerine düz verdi.

Share: