Özalp Belediyesi seralarda yetiştirdiği göveri ve meyveleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor

Van’ın Özalp Belediyesi, ilçede kurduğu seralarda yetiştirdiği sebze ve meyveleri kırsal mahallelerdeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyor.

Dört dönüm araziye kurulan seralarda yardım maddesi kullanılmadan yetiştirilen çilek, elma, domates, salatalık, biber, patlıcan ve fasulye, hasadın ardından “Şehremaneti Hızır” ekipleri yoluyla belirleme edilen gerekseme sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor.

Park ve Bahçeler Müdürü Tolgahan Soylu, ihtiyaç sahibi aileleri yalnız bırakmadıklarını, elde edilen ürünleri evlerine götürerek doğrulama ettiklerini belirtti.

Soylu, “Belediyemizin tarımsal istihsal merkezinde ürettiğimiz yerli tohumları fide haline getirdikten sonra seralarımıza dikiyoruz. Bakımları uray personellerimiz tarafından yapılıyor. Burada toplanan ürünlerimiz Uray ekiplerimiz yardımıyla gerekseme sahibi ailelerimize dağıtılıyor. Günlük 500 kiloya andıran ürün alıyoruz. Antrparantez 3 dönüm daha tarlamız var. O tarlamızda üstelik tıpkı şekilde yerel istihsal yapıyoruz. Buradaki mahsullerimiz bittikten sonra oraya geçeceğiz. Şu anda toplanmayı bekleyen tahminî bire bir buçuk titrem mahsulümüz var. Bunları gerekseme sahibi ailelerin sayılarını belirledikten sonra toplayıp dağıtımını yapıyoruz.” diye konuştu.

Yılın herhangi bir döneminde kâr ve sebze yetiştirebildiklerini belirten şehremaneti personeli Abidin Meral ise “Ilkokul arkadaşımla beraber ilaçlamasından, sulamasına ve cümle bakımıyla ilgileniyoruz. Domates, patlıcan, biber, salatalık, ve fasulyeleri denk şekilde poşetleyerek hazır arkaç getiriyoruz. Servisler buradan alıp ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyor. Şu anda 1,5 tona mümasil toplayabileceğimiz göveri ve meyve var.” dedi.

Share: