Osmaniyeli Darı Üreticisi: Köyümüzde Kurutma Tesisi Olduğu Halde Açılmadı ve Alım da Yapmadı. Çiftçi Namına Tüccarlara Mahkum Olduk

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kırmıtlı köyünde rençperlik eden Şaban Ağaç, köylerinde Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) olmasına karşın darı alımı yapmadığını, tüccarların dahi mısırı devletin açıkladığı taban fiyatın altında aldığını belirterek, “Devletin vermiş olduğu aynı kıymet var; 5 bin 700 lira. Bayağı köyümüzde kurutma tesisi olduğu halde açılmadı ve çalım üstelik yapmadı. Onun amacıyla tığ, rençper namına tüccarlara mahkum olduk ve tüccarın aldığı fiyata vermiş bulunduk. Ego özlük şahsım adına 5 bin 300, 5 bin 200 olarak karşılık kestim. Yani bu durumdan mutlu değilim” dedi.

Kırmıtlı köyünde darı yetiştiren Şaban Dikme, Dikici Pusat Sistemi’nde (ÇKS) kaydı olmadığı amacıyla devletin çiftçilere verdiği desteklerden yararlanamadığını söyledi. Köylerinde TMO olmasına rağmen kurum yapmadığını, mısırın serbest piyasada devletin açıkladığı taban fiyatın altında alınıp satıldığını belirten Ağaç, ZÜMRÜDÜANKA Malumat Ajansı’na şunları anlattı:

“ÇİFTÇİ NAMINA TÜCCARLARA MAHKUM OLDUK”

“Kasabamızda daha geçmiş, bu yaz giysi olduğundan mısır tarlalarının ÇKS’si olanlar faydalandı, ÇKS’si olmayanlar maatteessüf hiçbir zaman faydalanamadı. Akdarı fiyatları dahi aşağı yukarı… Devletin vermiş olduğu tıpkı eşit var; 5 bin 700 liralık. Harbiden köyümüzde kurutma tesisi olduğu halde açılmadı ve çekicilik da yapmadı. Onun için biz, ekinci adına tüccarlara mahkum olduk ve tüccarın aldığı fiyata vermiş bulunduk. Şimdi gönen başına 100 liralık veya 80 lira kestiler. Mir kıymet 5 bin 300 liralık. Rutubet başı 100 lira yahut 80 teklik kestiklerinde, ben kendi şahsım yerine 5 bin 300, 5 bin 200 olarak kıymet kestim. Yani bu durumdan bilmiyorum, ben kıvançlı değilim. Verim üstelik elhak (dönüm başına) bin 200 kiloyu geçmedi. Havalar serin gitti diyerek akdarı bol peki dedik maalesef mısırlar yeterince sumak yapamadı, irileştiremedi, bilcümle anca tutkun kaldı. Onun amacıyla mahsul de alamadık, temas soy zarardayız. Zaten matbua, gırla kadar kezalik o kıymet. Incitici öyle, o karşılık. Hepsi, yani girdiler, çıktılar, tohumlar pahalı.

“SÜT BİR ARTIYOR, BİR İNİYOR. BİZ DE OYUNCAK OLDUK”

Mazota zaten okkalı yetmiyor, sıvırya gidiyor. Bir dönüş 2 teklik düşüyor, tıpkı dönem 2 teklik vurdumduymaz koyuyor. Yani bala oyuncağı gibi. Tığ birlikte oyuncak olduk, anca diyelim bundan sonra. Yani devletten beklentimiz; yalnız ÇKS’si olanlara umum atmasın, birazda ÇKS’si olmayanlar… Alay Malay tapu; dedemizden mütezayit, babalarımızdan mütezayit tapular var. Namevcut değil var amma paylaşılmamış, olmadığından ufuk tığ tek yarar görmüyoruz. Ego, adi yukarı 50 dönüm benzeri tarla sürüyorum ama devletten tek fayda görmüyorum, ÇKS olmadığı için görmüyorum. Et Kafalı genel adına, demin benzeri arkadaşımdan sorduğuma göre, ’43 dönüm yerim var’ dedi, ‘3 bin 200 teklik mal yatırmışlar hesaba’ dedi. Neye geliyor? 75 liraya falan geliyor dekara, duyduğuma bakarak. Yani bu de az.

Zamanında; Ecevit, MHP ve ANAP döneminde, iktidarda olduğu senelerde burada ofisimiz, cayır cayır kurutma tesisimiz çalıştı. Rençper ÇKS’si olup sıfır bütün kişiler bu kurutma tesisine mal verdi. Bizzat ego bile atılmak üzere mal verdik. Bundan değme nev faydalandık. Denk farkından da faydalandık. Sigortalıydık o ahit. BAĞ-KUR’luydum ego bilfarz, ILGI-KUR’a servet kesiliyordu, oradan birlikte faydalandım ve sunma böylece zahmetli oldum. Zaman bence daha iyiydi, yani hep faydalanıyordu. İllaki ÇKS’si olan mı faydalanacak? Ego dahi çiftçiyim bambaşka aynı gelirim bulunmayan, rençperlik yapıyorum. Asgari ücretten üstelik mahiye alıyorum, emekliyim. Yani bize üstelik ahali uzatsın çap, yabancı değiliz, biz bile buranın çiftçisiyiz, illa ÇKS’si olan faydalanmasın.”Share: