Ordu’da gökçe sulara törenle uğurlanan balıkçılar palamuttan umutlu

Denizlerde av yasağının bu geceleyin yarısı sona ermesi nedeniyle Kalabalık’nun Fatsa ilçesinde balıkçılar amacıyla merasim gerçekleştirildi.

Ordu Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalıköy Balıkçı Barınağı’nda planlı törene balıkçılar aileleriyle geldi.

Burada mütekellim Ilbay Tuncay Sonel, bu şeb yarısından sonra ülke genelinde balık avlanma yasağının kalkacağını belirterek, “Bu sezonun hem Ordulu balıkçılarımıza hem da ülkemize uz ve hayırlı olmasını murat ediyorum.” dedi.

Ekmeğini denizden kazanan eksiksiz balıkçılara çoğalan tıpkı zaman dileyen Ilbay Sonel, “İlimiz Kargaşa bu sene hem balda çoğalan bir mevsim, hem da fındıkta bereketli bir sene geçiriyor. Maşallah bahçelerimiz mahmul yoğun. Temennimiz ve Rabbimizden duamız inşallah balıkta üstelik böyle çoğalan ayrımsız sezon geçiririz. Tanrı tekmil balıkçı kardeşlerimizin nasibini yıldızlı eylesin.” diye niteleyerek konuştu.

Cıvıl Cıvıl’da tahminî 7 bin kişinin balıkçılık sektöründe olduğunu nâkil Vali Sonel, “Bu sayede hem hisse senedi sağlanıyor, hem de NANIAZIZ sağlanıyor. Bunun birlikte balıkçılıkta dış satım birlikte sağlanıyor. Bu sayede ülkemiz döviz de kazanıyor. Kalaba’birlikte hoppadak balıkçılıktan 700 milyon lira bir gelir var. Biz bu gelirin inşallah henüz dahi artmasını arzu ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Balıkçılar palamuttan ümitli

Yalıköy Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Mollaoğlu ise, bu mevsim özellikle palamuttan yana ümitli olduklarını belirterek, “Güzeşte zaman haddinden fazla az pelit oldu. Bu sezon son 30-40 yılın arz verimli palamut sezonunu bekliyoruz.” dedi.

Palamut bolluğunun yılbaşına büyüklüğünde bitmeme edeceğini durum ettiklerini dile getiren Mollaoğlu, vatandaşların ucuza palamut yiyebileceğinin altını çizdi.

Vatandaşlara balık tüketmelerini da öneren Mollaoğlu, balığın sağlık için stabil haddinden fazla faydalarının olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların arkası sıra balıkçılar denize açılırken, bu tam kıyıda muntazır bazı ailelerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Törene, Ordu Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Azamet Tezcan, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmayan ile ilçe protokolü katıldı.Share: