Ordu’da buluşan CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları eş demeç açıkladı

CHP Yerli Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kalabalık Saylav Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı buluşmasının kuma bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki tıpkı otelde gerçekleştirilen toplantının arkası sıra bildiriyi okuyan Torun, toplantının haddinden fazla mübarek sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların ihmal edilen anne sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin sosyal belediyecilik ilkesini temel alan, etraflıca, asetat ve adil tıpkısı yönetim anlayışıyla hizmet üretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar ortada tek ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar bir yandan belediyelerimizin mezuniyet ve gelirlerini azaltan kararlar alırken ayrımsız yandan bile hukuksuz soruşturmalarla rehavet kurmaya ve şehremaneti başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin’deki polisevi uğrunda yaşanan yıldırı saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle beraberinde getirmeye harıldamak on paralık kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle kol kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ibret veremez, veremeyeceklerdir. Asıl milli düzenlilik sorunu olanlar ‘teröristlerin başmak numarasına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden sakim yöntem yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Şehremini’mız için açılan soruşturmalar birlikte işte bu anlayışın tıpkısı ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki debdebeli kutlamalara eş olamayanların hazımsızlık ortamında olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla şehremaneti başkanlarımıza saygınlık suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir uray başkanlarımızla bir yol elan altını çiziyoruz ve söylüyoruz kim bu değer suikastlarına asla ve asla pabuç bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları şümullü şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı bir öğün henüz uyarıyoruz, tıpkısı belediye başkanımıza yapılan hamle bütün uray başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize saraka veriyoruz, bu baskılara alın tüm demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan ferasetsiz katiyen ve katiyen durmayacağız. Seçme uray başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı üstelik azmimizi birlikte artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan bire bir iktidarın son çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, biz bilcümle engelleri halkımızla alay malay aşmaya ve bakım etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Ciddi, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, Münevver Büyükşehir Belediye Başkanı Korkunç Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cidal, Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Şayan Albayrak katıldı.Share: