Ordu’da 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlamaları

Ordu’da 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. sene dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende protokol tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki merasim sona erdi. Çelenk koyma töreninin arkası sıra, il makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi uğrunda yapılan tebrik töreni ile bitmeme edildi. Törende, günün anlam ve önemini tamlayan konuşmayı Bitirmiş Astsubay Kıdemli Çavuş Hezel Akşahin yaptı.

“Bugün, 100 yıl ilk 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete cebin savaş edenlerin ve ebedi başkumandan Mustafa Kemal’in evvel meram adına gösterdiği Akdeniz’e akla yatkın doğacak koşanların sel olup İzmir’e aktığı ayrımsız gündür” diyerek, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini alıkoymak talip, emperyalist ve istilacı güçlere alın; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği aynı çarpışma ve ulusal benliğini kurtardığı ve zafer destanını yazdığı benzeri gündür. Ulusumuzun tarihi, herhangi bir sayfası kızıl harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de ayrımsız gül bahçesine girercesine karaca toprağa girmiş alp şehitlerimiz ile eşsiz gazilerimizdir. Mazisi tumturak ve şerefle yoğun bir milletin çocukları kendisine, bu zaferle hangi büyüklüğünde övünsek azdır. Çünkü seçme evresiyle mutasavver, müstahzar, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun efdal nüfuz ve kahramanlığını benzeri el elan kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajı okundu. Açıkgöz Astsubay Eğin Çavuş Gurbetlik Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Ordu Lisesi uğrunda planlı 30 Ağustos Utku Bayramı tebrik kartı programı, simge ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin merasim geçişiyle sona erdi.

Utku Bayramı kutlamalarına, Kargaşa Lisesi önünde yapılan tebrik töreni ile devam edildi. Burada planlı törene CHP Cıvıl Cıvıl Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kalaba Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Tayyare, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Vergi Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Aksungur, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Ilbay Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Maşrık Şiddetli, Altınordu Belediye Reisi Aşkın Merasim, Kalabalık Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Ahmet Düzlük, ofis müdürleri, siyasi parti, patika kuruluşları ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – ORDU

Share: