Ömer Fethi Gürer, Cali Gübreye Karşı Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küsurat düzme basılmış olaylarına alın denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını da çiftçinin karşılayacağı aynı uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı açıklamada, Avrupa’bile gaz fiyatlarında yaşanan artışın basılmış fiyatlarında yeni dalgalanmaya hastalık olabileceğini, bunun da tezek sahtekarlığının elan de artmasına posta açabileceğini belirtti. Yapmacıklı gübreye karşı denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin matbu giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden matbu ithal etmesine rağmen tezek fiyatları Avrupa’daki fiyatlara göre ayarlandığı amacıyla matbua fiyatları dahi sürekli artıyor. Vekillik, soruma verdiği yanıtta, ayrımsız sene içinde gübreye yüzdelik 342 zam geldiğini belirtti. Bu durumda fellah, özellikle sonbahar aylarında ilk teşrin yaparken matbua almakta zorlanıyor. Ne basılmış ekinci için gerekseme ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında. Güzün ati yıl üzere teşrinievvel yapılacak ve çiftçinin, ürün alabilmek için aya matbua atması gerekiyor. Ayak Tabanı gübrenin (DAP gübre) tonu 18 bin lirayı buldu. Şubat 2022’de DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin hangi gübreye ihtiyacı varsa o matbu süratle artıyor. Krizle birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde basma fiyatlarının artmasına sefer açabilir. Basılmış fiyatları henüz üstelik artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, basma fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları da harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde üzere illerde sahte matbu olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri titiz olmaları üzerine uyarıcı Gürer, yetkililerin da bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine bel etti.

Gürer, tezek üzerine çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini birlikte anlatım ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını bile çiftçinin karşılayacağı ayrımsız uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: