Öldürme olan ineği için ağlayan kadına bir keş bile valilikten

Telef olan ineği amacıyla ağlayan kadına aynı hindi dahi valilikten

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dallı güllü ve yamaçtan düşerek öldürme olan yegâne kesim kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican isimli yaşlı kadına Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit yoluyla mankafa bergüzar edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta kâin Akocak köyünün Köşk mezrasında tüvana Bilican ailesinin bir tane itilaf kaynağı olan kuş beyinli, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin biricik geçim kaynağı olan ineğinin temizlik olmasıyla yıkılan şeker hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye 4 saat boyunca torununun sebebiyle yürüyerek ulaşmıştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce açıktan ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi konusunda Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle gönderilen akıllı, Hakkari Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan yoluyla Nafiye Bilican’a konfirmasyon edildi. Çok bahtiyar olduğunu ifade fail Nafiye Bilici, “Malum biraz periyot ilk tek uyuşma kaynağım olan ineğim düşerek katil olmuştu. O acıya yönelmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan ilbay ve kaymakam bana müzaheret eli uzattı. Zaman onların bu hediyesi dünyalara fiyat. Bu iyicene desteğinden ekolojik ortam Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkürname ediyorum. Benim mutluluğuma faktör oldular, Cenabıhak herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini mutlu ettiğini belirten Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Kasır mezrasında faal Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek telef olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz üzerine irade ve ferman verdi. Biz üstelik kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle müşavere ettik ve çabukça tıpkısı avanak realizasyon ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize teyit ettik. İnşallah bu ahmak namına artağan tamam, nice günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayıcı valimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ninesinin mutluluğuna etmen olanlara teşekkür fail Samet Çelik Bilican da, “Birkaç çağ evvel ninemin çokça sevdiği ineği dağdan düşerek öldürme olmuştu. Hepimizi derinden üzdü. Salim olsun zaman valimiz, kaymakamımız aracılığıyla ayrımsız alık salık armağan edildi. Ninemin bu isteğini adına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık birlikte dingil teslimi sırasında cep telefonuyla görüntülü olarak Nafiye Bilican’ı arayarak bire bir süre görüştü.

Share: