Ödemişli Ağızotu Satıcısı: “Yem Fiyatları Arttı, Yetiştirici Ahırını Ağız Ağıza Boşaltmaya Çalışıyor”

Ödemişli yemleme satıcısı Volkan Özcan, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’e girdi maliyetlerindeki artıştan yakındı. Özcan, “Ağızotu fiyatları son 1,5 yılda 120 liralardan 400 liralara artık. Üretici yıllardır çalışma vererek çoğalttığı hayvan sayısını deminden düşürmeye yahut ahırını ağız ağıza boşaltmaya çalışıyor” dedi.

CHP İzmir Saylav Atila Sertel, İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Mahallesi’nde esnaf ziyareti yaptı. Sertel’in kardeşçe ettiği ağızotu satıcısı Volkan Özcan, eşit artışlarından dert yandı.

Girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden hava et, süt, peynir fiyatlarının dahi arttığını tabir fail Özcan, devletin başta akaryakıt ve cıvıltı tutmak üzere girdi maliyetlerini düşürmesi gerektiğini söyledi. Girdi maliyetlerinin düşürülmesinin müteselsil şekilde tüketiciye olumlu yansıyacağını dile getiren Özcan, şunları söyledi:

YEM FİYATLARI YÜZDELIK 230 ARTTI

“Girdi maliyetleri arttıkça hayvan yetiştiricisi üstelik ağırlık duruma düşüyor. Bir Nice yetiştirici girdi fiyatlarına dayanamadığı üzere yıllardır büyüttüğü çiftliğini ayrımsız seferde boşaltmak zorunda kalıyor. Yemin çuvalı güzeşte sene 170-180 liraydı. Akıbet 1,5 yılda 120 liradan 400 liralara büyüklüğünde imdi. Şimdi 350 liralık civarında seyrediyor fiyatlar. Öte yandan yetiştirici akçasal anlamda yetişemediği üzere hayvanların yeminden büzdürmek zorunda kalıyor. Satışlarımızda yüzde 40 düşüş var. Devletimizin akaryakıt ve neşelilik gibi ana girdi maliyetlerini düşürmesi ister. Maliyetler düşsün ki yemleme fabrikaları ucuza üretsin, ucuza satsın. Üretici da yemi ucuza alsın. Böylelikle et ve benzen fiyatları üstelik sonsuz artmaz. Nedeniyle bitiren da rahatlar.”

SÜT İNEKLERİ KESİME GİDİYOR

Yemleme ve sair girdi fiyatlarındaki artışlardan belde mankafa kesiminin bile arttığını vurgulayan Özcan, “Bölgede tahammülfersa aptal kesimi var. Çıktı müstahsil dayanamaz halde. Yıllardır hayvan sayısını tasarruf etmek amacıyla cidal verenler son bire bir yılda hayvanlarını feda etmek yahut kesime alaşağı etmek zorunda kaldı. Bugünkü maliyetlere bakarak süt fiyatının arz bir iki 10 liralık olması geçişsiz. Ama benzin fiyatları yükselince peynir, süt ve et fiyatları da artacak. Bu üstelik tüketiciyi el duruma sokacak. Bu işin en niteliksiz yolu girdi maliyetlerini azaltmak. Bambaşka çıkış belgesi yolu namevcut” diyerek konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ekincilik ve hayvancılığa katkısının nahiye için ayrımsız kazanım olduğunu üstelik tabir eden Özcan, buna rağmen sektörün umumi anlamda print bire bir süreçten geçtiğini vurguladı.Share: