“Ödemiş Cezaevi’nin Geriz Suları Ekincilik Arazilerine Boşaltılıyor” İddiası. Atila Sertel: “Bu Kasaba Katliamına Dur Deyin”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’in Ödemiş ilçesine mecbur Kaymakçı’bile bulunan Ödemiş T Tipi Cezaevi’nin şebeke atıklarının 7 yıldır tarım arazilerine boşaltıldığını öne sürdü. Bölgeye anbean incelemelerde mevcut Sertel, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a çağrı yaparak, “Bu çevre katliamına aynı dakika önceki dur deyin” diyerek konuştu.

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Günahsız’le birlikte Türkiye’nin sunma artağan ovalarından biri olan Ödemiş Kaymakçı’de tetkikat yaptı. Sertel, bölgede bulunan, bin 200’ü mahkum atılmak üzere bin 500 kişinin bulunduğu Ödemiş T Tipi Vabeste Cezaevi’nin keriz sularının tasfiye tesisi yapılmadığı amacıyla 7 yıldır tarım arazilerine boşaltıldığını öne sürdü.

Bölgeden kısık aynı bozuk kokunun yayıldığını, yurttaşların şikayetlerine rağmen hiçbir tılsım alınmadığını belirten Sertel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a çağrı yaparak “Bu mekân katliamına bire bir zaman ilk dur deyin” dedi.

“ÜRÜNLERİ ZEHİRLEYEN SUYU KAYMAKCI HALKI ÇEKİYOR”

Konuyla ilişkin bağlanmış aynı açıklama işleyen Sertel şunları kaydetti:

“Bu mahbes yaklaşık 7 sene önceki kuruldu ve bu cezaevinin kanalizasyonu kurulduğu günden bu yana tarım arazilerine akıtılıyor. Aslında mapushane yapıldığında mahkumların atılan suyunu ve kanalizasyonu arıtacak benzeri bünye kurulacağı vurgulanmıştı. Hangi yazık ki yapılmadı bugüne büyüklüğünde. Bu konuda Türe Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’a sesleniyorum. Cezaevine tasfiye tesisi yapmadığını takdirde bunun bedelini Ödemiş Kaymakçı’birlikte üretim eden, tarlalarını kol biçen insanlar ödüyor. Ses Seda bir yana ama tarlaları kirleten orada yetişen ürünleri adeta zehirleyen bozuk lağım döşemi suyunu bütün Kaymakçı halkı çekiyor. ve hasis tıpkısı işkence halini almış durumda. Benim önemle ricam şudur: Buraya bire bir dakika önceki arıtma tesisini yapın. Doğayı kirletmeyin. Kaymakçı halkını bu kokudan kurtarın. İçme suyuna karıştığı söylenen ve basit haddinden fazla bozuk olan bu suyu arıtın. Kestirmece 7 yıldır buraya aynı tasfiye tesisi yapılmaması kesim halkının cezalandırılması anlamına geliyor.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyu Divan gündemine de taşıyacağını vurgulayarak konunun takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

“BİR MERHEM BULUNSUN”

Ödemiş’in dünyanın dar ovalarından birine cemaat olduğunu vurgulayan CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Katışıksız de şunları söyledi:

“İlçemizde 7 yıldan beri yaşanan aynı mekân sorunu var. Zaman Kaymakçı’ya gelerek bizim bu sorunumuza cemaat çıkan İzmir Milletvekilimiz Sayın Atila Sertel’e teşekkür ediyorum. Yetkililerden bu bölgenin kirlenmesine sebep olan bu kasaba kirliliğine aynı merhem bulunmasını istiyoruz. Bu toprak dünyanın basit ovalarından birisidir. Bu doğru çok zengin ve verimlidir. Bu ovanın içerisinde böyle bire bir kanalizasyonun akması kesinlikle kabul edilebilir değil. 7 yıldır bu sorunun çözümü bekleniyor. Amma bu iş bugüne büyüklüğünde daim ertelendi. Yaşadığımız bu mekân sorununa bir zaman ilk çikar yol bulunmasını istiyoruz.”

Bölgede kıvrak vatandaşlardan Yaşamış Palaz birlikte cezaevinin kanalizasyonun karışması nedeniyle Esenlik Köyü deresinin pislikten geçilmediğini, kokunun birlik çevreyi sardığını belirterek, hal bulunmasını istedi.Share: