Nüzullü ‘Dost’un evi, Meclis

ISPARTA’dahi kürekle beline vurulması sonucu eğin ayakları felç olan pili cinsi köpeğin bakımını, Ankara’üstelik işler edilerek örümcek takılmasının ardından Türkiye Büyük Budun Meclisi (TBMM) Dulda Kat Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı verilen, hususi günlerde merhale ve ceket giydirilip, kravat takılan köpek, Meclis’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, kestirmece 3 yıl önceki Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Ense ayakları damla olan köpeğin önceki tedavisi, Burdur’dahi Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mutlu Çal aracılığıyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’birlikte daha mebzul otama görmesi üzere TBMM Koruma Ofis Başkanlığı’nda fariza fail polis güçleri memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den müzaheret istedi. Ankara’ya getirilen kapik, klinikte faaliyetler edilirken, eğin ayaklarına örümcek takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, elan sonradan köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Soy Müdürlüğü’nün cemaat çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Himaye Kat Başkanlığı’ndaki ayrıksı polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Divan’te Siper Ofis Başkanlığı’ndaki bomba kontrol köpekleri ile alay malay cıvıl cıvıl ‘Dost’ adını verdikleri köpekle herhangi bir zaman hususi yerine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Meclis yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Divan personeli de rabıt gösteriyor. Milli bayramlarda ve gâh hususi günlerde derece ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife menzil verdirilen ‘Dost’, Divan’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un üzücü hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 yıl önce Isparta’de benzeri kişi aracılığıyla beline kürekle vurularak katre mevdu. Daha sonraları bambaşka aynı vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal vasıtasıyla himayeye alınıyor. Mutlu hocamız bize ‘koruyucu evet musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık ancak ‘Dost’ yürüyemedi. Daha sonra tığ hikmet otama süresince kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Meclis’te gezerken üstelik vekillerimiz gördüler, hikayesini dahi öğrenince destek olmak istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, çarkıt sağlığına kavuşması üzere İstanbul’birlikte alil hayvanlara fizik otama uygulayıcı ayrımsız merkeze gönderildi fakat tedaviye yanıt alınamadı. Meclis’te efsanevi hakları dulda kanununun görüşüldüğü Efsanevi Hakları Komisyonu üyeleri durumu Sedir başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Divan başkanımız dahi ‘Dost’un TBMM yoluyla sahiplenmesine onay verdi” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖZEL MAMA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Meclis yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ demin Meclis’teki evinde, komşusu olan 3 bomba arama köpeğimiz ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Farklı köpekler ile birlikte dışarıda gezintiye çıkıyor. Biz onun üzere özel çaça hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem tamam Sedir personeli çok seviyor, hem de Divan’e mevrut ziyaretçiler onu çok seviyor” dedi.

Share: