Nohut üretiminde bu yıl yüzdelik 22,1’lik çoğalma bekleniyor

Türkiye’nin ciharıyek beraberinde hasadı devam fail nohutta üretimin bu sene sabık yıla kıyasla yüzdelik 22,1 artarak 580 bin tona ulaşması bekleniyor.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nohut, yetiştirilmesi aşkın mütekait olmadığı, Anadolu’üstelik kıraç alanlarda birlikte ekilebildiği üzere çiftçiler aracılığıyla yeğleme ediliyor.

Tohumları kurumadan yeşil yerine birlikte tüketilebilen nohut, kurutulmuş şekilde alelhusus kış aylarında yemek yerine sofraları süslüyor. Nohutta 2020/2021 pazarlama yılı yetersiz içi tasarruf miktarı 509 bin titrem, güç başı istihlak almanak 5,1 kilogram, uzluk oranı ise yüzde 122,3 düzeyinde gerçekleşti.

Son 5 almanak ortalama nohut üretimi ülkede 567 bin tonu bulurken averaj mahsul dekar başına 116 kilogram düzeyinde hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun tahmini kapsamında 2022 yılı nohut üretiminin bu sene güzeşte yıla bakarak yüzde 22,1 artışla 580 bin titrem düzeyinde olacağı öngörüldü. Geçen yıl 475 bin ton nohut üretimi gerçekleşmişti.

Üretimin balaban bölümü İç Anadolu’daki 6 şehirde

Türkiye’üstelik nohut üretimi ağırbaşlı olarak Ankara, Yozgat, Kırşehir, Konya, Karaman ve Çorum’bile yapılıyor. Türkiye sabık sene yüzde 14 ile arz çokça İran’a nohut ihracatı yaptı. İran’ı yüzdelik 8’er ile Pakistan ve Suriye, yüzdelik 6 ile Irak strateji etti.

Bu yılın aile-haziran döneminde ise ihracatta Irak, Azerbaycan, Lübnan ve Gürcistan dikkati çekti. Bu dönemde Irak ihracatta yüzdelik 71’lik kıyasla evvel tam yer alırken bu ülkeyi yüzde 12 ile Azerbaycan, yüzdelik 9 ile Lübnan ve yüzde 6 ile Gürcistan izledi.

“Ülkemiz baklagillerin gen merkezi yerinde”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, tarımda kendine yeten ayrımsız talih olmanın, zaman gelinen noktada şişman ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Kendine yeten aynı mevki olabilmek üzere üstelik sulp ihtiyacının elverişsiz içinden karşılanmasını lüzum kendisine gördüklerini vurgulayan Kirişci, toprak bitkilerinde 911 domestik ve milli çeşidin tescil ettirildiğini bildirdi.

Kirişci, tescillenen 94 çeşidin nohut, kuru fasulye, mercimek kabilinden yemeklik dane baklagiller olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz özellikle nohut başlamak için baklagillerin jen merkezi durumundadır. Baklagiller; istihdama olan katkıları, ihracat potansiyelleri, ilk teşrin nöbetine basit girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında etken olmaları dolayısıyla cesim benzeri üründür.”

Share: