Niğde Elması Ensiz Dışına İhraç Ediliyor

ENES BIREY ÖZMEN

Elma üretiminde genişlik şişman paya topluluk kentlerden Niğde’dahi, hasadı yapılan elmalar sıkıntılı dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Temas Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Fellah ülkelerinin yanında Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, nitelik ve hoş koku anlamında iddialı ayrımsız iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin yüce merkezlerinden Niğde’dahi elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Bağlantı Başkanı Atilla Kaplan, ağustos ayı içerisinde başlayan elma hasadının ekim ayının sonuna kadar devam edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde imdi Gala, Golden, Skarlet gibi elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin titrem üretimle 3’üncü tam vadi alıyor. Niğde ise elma fidanı itibarıyla Türkiye’da bir numara, üretimde Türkiye’da ikinci sırada” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Büyüklük olarak yaklaşık 4 milyon 500 bin ton elma üretimi yapıyoruz. Çin, ABD, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan üzere ülkeler tıpkı üretimine topluluk. Talih namına ürettiğimiz 4 milyon 500 bin ton elma üretiminin içerisinde ihracatımız çokça aşkın değil. Niğde’de elma üretimimiz bakir bahçelerin kurulmasıyla artıyor, sabık sene 552 bin ton TÜİK verilerine bakarak. Ama bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin ton civarında. Devletimizin bahçe kurulumu tesislerine verdiği destekler var amma üretimimiz dahi arttı ve bunu ihraç etmemiz geçişsiz ve bunun içre ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde ağaç sayısına baktığımız bile önce sırada düz alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonradan ikinci tam düzlük alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları biz Niğde’birlikte birinci sınıf bir şekilde üretmeye bitmeme ediyoruz. Bunun tanıtımını bol yapıp bunun desteğini ongun yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem birlikte tığ üreticilerin kazanması açısından akıbet basamak eke bizim üzere.

“NİĞDE ELMASI DARAÇ DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Fellah ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, nitelik ve hoş koku anlamında iddialı bire bir iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar az dışına gönderiliyor. Faziletkâr nitelikli elma üretimi yapmamızdan kıran ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu yetersiz dışına ayrımlı noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Borak ilçesine merbut Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi işleyen SAS Ekincilik İşletme Müdürü Muhammet Kodo dahi “Elma bahçemizde 4 çeşit elma bulunmakta. Şu anda al Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 200 dekar elma bahçemizde yaklaşık 8 bin ile 10 bin titrem beyninde rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde kısaca 500 işçi çalışmakta olup elma hasadımız ekim ayının sonuna büyüklüğünde devam ediyor” dedi.Share: