Nazır Varank: Büyükelçilerimizin erinç ara bulucu namına TOGG kullanması taraftarıyım

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un 2023’ün geçmiş çeyreğinde yollarda olacağını belirterek, “Ben bizzat, dünyanın ciharıyek beraberinde ülkemizi entrika eden büyükelçilerimizin gönül rahatlığı uzlaştırıcı yerine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin arz iyice yollarından biri, Türkiye dışındaki rastgele yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır” dedi.

Icra Vekili Varank, Ankara’dahi düzenlenen 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilere seslenme etti. Bilgelik, endüstri ve teknolojide bağımsızlığı düşünmek için çalıştıklarını ifade eden Icra Vekili Varank, “Bugüne büyüklüğünde on paralık yakalayamadığımız, bilcümle takip etmekle, imitasyon etmekle yetindiğimiz sanayi devrimlerine tıpkı yenisi elan eklenmesin diye niteleyerek balaban ayrımsız hız gösteriyoruz. Bunun amacıyla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde benzeri yapı anlayış kurguladık. Bu vizyonun adı ‘Milli Teknoloji Hamlesi’dir. Biz diyoruz ki; Türkiye, kritik ürün ve teknolojilerin hemen pazarı değil üreticisi da olmalıdır. Uygulayım Bilimi girişimciliğinin yemeden içmeden varış noktası değil, çıkış belgesi noktası bile olmalıdır. Ilmî trendleri hemen izleme eden değil, tayin fail de olmalıdır. ve yeni Türkiye bunu yapabilecek potansiyele fazlasıyla sahiptir. Bunun amacıyla bugüne kadar; altyapıdan üstyapıya, herif kaynağından finansmana erişime arbede temas kalem imkanı oluşturduk” dedi.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZİN TOGG KULLANMASI TARAFTARIYIM’Vekil Varank, yapılan yatırımlara ilişik, “Beniz almanak markaların dönüşümü okuyamadığı dönemde doğuştan elektrikli yerine piyasaya çıkma olan TOGG, işte bu vizyonun aynı meyvesidir. Geçen hafta Cumhurbaşkanımız müjdeledi; geçmiş 29 Ekim’de fabrikanın resmi açılışını gerçekleştireceğiz, 2023’ün ilk çeyreğinde üstelik TOGG’u inşallah yollarda göreceğiz. Ego şahsen, dünyanın dört bir yanında ülkemizi sahne eden büyükelçilerimizin huzur uzlaştırıcı kendisine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin arz fena hâlde yollarından biri, Türkiye dışındaki rastgele yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır diyerek düşünüyorum. Uran ve Teknoloji Bakanı adına şurası hep samimiyetimle ifham etmek istiyorum k; Türkiye, bölgesinin üste dünyanın istihsal ve teknoloji üssü olma noktasındaki adaylığını temas geçen ahit daha dahi pekiştiriyor” diye konuştu.’NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINI EKSIKSIZ DÜNYAYA TANITIN’

Büyükelçilerin Türkiye’nin kabiliyetlerini aktaracak, potansiyelini gösterecek birer gözgü konumunda olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Bu nedenle siz büyükelçilerimizden ülkemizin potansiyelinin hareketli tanıtımı noktasında destek bekliyoruz. Ülkemizin rekabetçi yatırım ortamını, cazibedar heveslendirme sistemini, üstün zir ve dip yapılarını, kalifiye koca kaynağını yekpare dünyaya tanıtın. Bu sayede ülkemize resülmal ve nitelikli koca akışını hızlandıracağınızdan şüpheniz olmasın. Bakınız, biz vekillik kendisine direkt ecnebi yatırımların hamisi konumundayız. Nedeniyle bir nice ülkeden şirketlerle, fonlarla, girişimcilerle mütemadiyen görüşüyoruz. Benim geçmiş günden beri dikkatimi şu çekiyor; ayrımsız Fransız, bir Alman ortaklık benimle ahbaplık etmek istediğinde, randevusunu kendisi değil Fransız ya birlikte Alman büyükelçi alıyor. Üstelik çoğu antlaşma yaptığımız görüşmelere o büyükelçiler üstelik şahsen katılıyor. Bu özveriyi, bulunduğunuz ülkedeki en üst Türk yetkililer namına sizlerden bile bekliyoruz. Memur olduğunuz ülkelerde iş fail, gelişim yapmak talip, hisse senedi fırsatı arayan şirketlerimizin önce adresi büyükelçiliklerimiz olmalı. Onların randevularına siz yardımcı olun, toplantılarına katılın, hassaten sizler o ülkelerde hareket yapmaları için firmalarımızı motivasyon edin” ifadelerini kullandı.

Share: