Nazır Kirişci: Üreticilerimizin Eline, Jale Süt Bindi Primiyle Beraber Litre Başına Sunu Bir Iki 9 TL Geçmiş Olacak

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Zaman toplanan Ulusal Süt Konseyi, çiğ gebeş sütünün tavsiye mektubu fiyatını, çiğ benzin terviç primi dünya, 8 liralık 50 kuruş kendisine belirlemiştir. Bakanlığımızca, benzen üreticilerinin ekim-teşrinisani-mabeyin dönemi için litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ benzin bindi primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ benzin bindi primiyle beraber litre başına yer bir iki 9 TL eski olacaktır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Azık ve Ekincilik Örgütü (FAO) iş birliğinde hesaplı ‘ekincilik besin derece zinciri bağlamında gerçekten ölçekli çiftçilerin riziko yönetimine yönelik seçeneklerinin geliştirilmesi çalışması’ tanıtıldı. Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

“ÜRETİCİLERİMİZİN ELİNE, ÇİĞ BENZIN BINDI PRİMİYLE BU ARADA LİTRE BAŞINA GENIŞLIK BEŞ ALTI 9 TL GEÇMİŞ OLACAK”

TOBB Umumi Merkezi’nde zaman yapılan tanıtım toplantısında mütekellim Kirişci, jale benzen fiyatlarıyla ilgilendiren açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Sıradan ölçekli işletmeler, önemsediğim konu. Dünyanın bir nice yerinde işletmelerin kahrını kıtipiyoz ölçekli işletmeler oluşturuyor. Bizim maalesef bu konularda az buçuk eksikliğimiz var. Zira bu ülkede ayrıntılı yıllar tarıma, ikinci yavru muamelesi yaptık. Babamızın, ailemizin çiftçi olmasıyla kıvanmak hesabına az buçuk içimiz ekşimsi, ifade yerindeyse içtimai statü itibarıyla kendimizi kalın kafalı gördük. Nedeniyle bu eskimemiş dönemde gıdadan ufuk tarımın yeniden keşfedilmiş olmasından mutluyuz.

Özellikle şimdilerde kritik önemi taşıyan olduğu için tabir etmem bile yarar var. Bugün toplanan Millî Süt Konseyi, jale hindi sütünün tavsiye mektubu fiyatını, jale süt terviç primi hariç, bunun altını çiziyorum, 8 liralık 50 kuruş namına belirlemiştir. Bakanlığımızca, 15 Mayıs-30 Ilkgüz tarihlerinde olduğu kabilinden, benzin üreticilerinin teşrinievvel-kasım-mabeyin dönemi üzere litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzen destek primiyle beraber litre başına en birkaç 9 TL geçmiş olacaktır.”

HİSARCIKLIOĞLU: TARIM VE HAYVANCILIKTA POTANSİYELİMİZİN GERİSİNDE KALDIĞIMIZIN FARKINDAYIZ

Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Bu projeye dahi 2022 yılı başında başladık. 6 ilde; Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’birlikte bine mail üreticimizle sahada ziyaret gerçekleştirdik. Öte yandan ekincilik ve hayvancılığı, geleceğimiz açısından de asla ihmal etmememiz müstelzim bire bir çağ olarak görmekteyiz. Zira ekincilik ve hayvancılıkta potansiyelimizin gerisinde kaldığımızın da farkındayız. Akıbet dönemde bu piyasayı geliştiren oylumlu adımlar bile attık. Lisanslı depo sisteminin hayata geçmesini sağladık. Ezcümle anlatmak icabında tığ tarım ve hayvancılık sektörünün önemini ve buradaki potansiyelimizi görüyoruz.”

FAO TEMSİLCİSİ GUTU: ADI ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLER BÜYÜK ÜRETİCİLERLE EŞİTSİZ DURUMDA

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu dahi “Şimdilerde bu büro aşağı balaban ehemmiyet kazanıyor. Bu görünürlüğe her zamankinden elan fazla ihtiyacımız var. Bugün ekincilik, gıda konusu o büyüklüğünde büyük kim bunu bire bir kenara atmamız kabil değil. Tamlık dünyada milyonlarca aşağılık çiftçi, sürdürülebilir tarım üzere büyük öneme sahipler ve onların tarımsal faaliyetleri zaruri takdiri görmüyor ve ölçüm edilmiyor. Mevcut gıda sistemine baktığımız zaman, pespaye ölçekli üreticiler iri üreticilerle eşitsiz durumdalar. Kalkınma için finansal destek birlikte alamıyorlar” dedi.

Share: