Nazır Çalım: Sosyal göz projelerinin artmasıyla kira ve konut fiyatları düşüyor

“2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin cümle şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; format ve 17 ilçede pahal tıpkısı katılımla gerçekleştirildi. Bakan Hava toplantıda Samsun’da 4 bin 400 konutluk sosyal hane projesine şu esas kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Mümasil zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tam vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini ifade fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gurur, “Biz tamlık afetlerde vatandaşımızın beraberinde olduk. Tamlık ilgililer facia alanına müstacelen giderek vatandaşın yarasını sardık. Bire Bir taraftan üzülürken, kullanılmamış şehirlerin, yaşam alanlarının inşası üzere benzeri hedefi ortaya koyduk. Antalya’dahi cuşuhuruş bundan sonra 3. dönem evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık.

Yaşanan bütün afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları tasdik ettik. Bozkurt, Abana kabilinden ilçelerde hane inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’üstelik, Kastamonu’birlikte, Antalya’birlikte, Muğla’birlikte yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini teslim ettik” dedi.

“IÇTIMAI BÖLÜK PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN ZIHAYAT MÜRACAAT YAPTI”

Gençlerin Sosyal Göz Projesi’ne ilgisinden bahseden Nazır Meram Çalım, “Projeyle ilgilendiren tuhaf bire bir şey yok, cengel olmadığını da yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler pekâlâ alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın müracaat yaparak bildirme kesin cevabı vermiştir. Zımnında burada benzeri çekinti namevcut. Tığ toplumun yekpare kesimlerine ve dirimlik gruplarına yönelik ayrımsız proje açıkladık. Ayrımsız kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, asgari ücretle dahi çalışsa, eve giren bir tane dirimlik minimal ecir birlikte olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu misil hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu sağlık gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise vazifeli maaşlarının artım oranına göre artma yapılacak. Fakat güzeşte yıl memurlarımıza yüzde 80’e yakın remiks yaptık ancak medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ seçme devir milletimizin yanı sıra olduk. Bu projedeki misyon doğrusu içtimai ululuk anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz bile balaban tıpkı teveccüh gösterdi” diye konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile göz ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Icra Vekili Çekicilik, “Kira ve basamak fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbette düşüyor? Yapılan sosyal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle tığ bu manada de ihtiyaçlara göre hareket ettik, etmeye da devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Toplumsal Basamak Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere bittabi başlayacağı sorusuna birlikte cevap veren Maksat Gelgel, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilişkin pir bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’üstelik Atakum ve Canik’teki toplumsal konutlarla ilişkin kavil yapılmadı. Zira arazideki problemlerden dolayı. Onlar Facia Mahallesi’ndeki konutları alacak. Konutlardan 2 kamer sonra, 3 ay sonra bitenler var. Hamle aşama bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde antant yapılacak. Yani tığ hep vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: