Muşlu aileler çocukları amacıyla HDP önündeki eylemlerini sürdürdü

Muş’ta, çocuklarının terör örgütü PKK yoluyla dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan aileler, partinin devlet başkanlığı önünde yerleşme eylemi yaptı.

Çocuklarına buluşma ümidiyle Diyarbakır annelerinin başlattığı eyleme destek veren aileler, temas hafta çarşamba haset yaptıkları eylemi bitmeme ettirdi.

HDP yer binası önünde tıpkı araya gelen aileler, “Ahali düşmanı tümen”, “Evlatlarımızı vereceksiniz”, “Ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Halkı dolandıran fırka”, “Anneler direniyor”, “Daha Çok yeter yakamızdan düşünüm” ve “Yeter artık evlatlarımızı bırakın” mukayyet pankartlar açtı.

Çocuklarının fotoğraflarını ellerinden düşürmeyen temel ve babalar, motto atarak HDP’ye reaksiyon gösterdi, çocuklarına doğrulama olmaları için çağrıda bulundu.

Baba Şemsettin Özcan, gazetecilere, 41 karı olarak eyleme devam ettiklerini söyledi.

Kendilerine bindi veren karı sayısının daim arttığını ifade fail Özcan, şunları belirtti:

“HDP çocuklarımızı verinceye büyüklüğünde burayı ayrılma etmeyeceğiz. Bu Türk ve Kürt davası değil. Bunlar nereye giderlerse gitsinler, niçin bizim huzurumuzu bozuyorlar. Biz burada, Diyarbakır’birlikte, Şırnak’ta ve Hakkari’dahi eylemimize bitmeme ediyoruz. Çocuklarımızı istiyoruz. Onların çocukları şu dakika nerede, bizim çocuklarımız nerede? Çocukları kitapların üzerinden aldılar dağa gönderdiler, ellerine silah verdiler. Buna hangi hakları var. Çocuklarımıza sesleniyoruz. Sesimizi duyuyorsanız eş konfirmasyon olun. O pislikten çıkın.”

Ana Naciye Sönmez Şans da çocuğuna teyit olması çağrısında bulunarak, “Çocuğum için HDP’nin önüne geldim. Bir bala dağda kalsa üstelik tığ buradayız. Bu davaya devam edeceğiz.” dedi.

Gülbahar Tekerlek ise HDP önünde çocuklarını beklediklerini söyledi.

Eylemlerini kararlılıkla sürdürdüklerini nâkil Tekerlek, “Onların çocukları Avrupa’üstelik okuyor, bizim çocukların eline silah verdiler. Biz çocuklarımızı istiyoruz. Çocuğum üzere Batman ve Diyarbakır’a gittim. Ben ve çocuğum hastayız. HDP çocuğumu lacerem götürdü, öyle de getirsin bize versin. Korkmuyorum, eylemimi bitmeme ettireceğim.” ifadesini kullandı.

Share: