Müsavat Dervişoğlu: “Sonuç 12 Yılda Madenlerde Ölen İşçi Sayısı Almanya’da 10 İken Türkiye’de 1000’den Aşkın İse Sebebi Kaderin Planı Değil İktidarın…

İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Denklik Dervişoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda; “Dünyanın genişlik şişman kömür rezervine eş Almanya’nın madenlerinde fert kayıpları bu büyüklüğünde beş altı iken Türkiye’nin madenlerini madencilere oyuntu fail anne esbabımucibe nedir? Akıbet 12 yılda madenlerde ölen işçi sayısı Almanya’üstelik 10 iken, Türkiye’üstelik 1000’den fazla ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, bozukluk Hans ölmüyor birlikte Hasan ölüyor? Zonguldak’taki mukadderat, Soma’daki hilkat, Amasra’daki şans planı hastalık Hamburg’birlikte, Münih’te, Köln’dahi zevalsiz olmuyor” dedi.

İYİ Parti Takım Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Bartın Amasra’daki maden faciasıyla ilişik TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı bilgilendirmenin peşi sıra grubu hesabına saraka aldı. Dervişoğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Bakanı, TBMM’yi bilgilendirdiği üzere kutlama ediyorum amma beni bağışlasınlar neymiş yaramazlık yapan aynı öğrenci öğretmeni tarafından tahtaya çıkartılır o da dirimsel mazeretlerini beyan eder, yapmış olduğu açıklamalar benim nezdimde ondan ileriye gitmedi. Meselelere elan gerçekçi benzemek lazım, dünden bugüne olanları de toptancı tıpkısı bakışla değerlendirmemiz geçişsiz. Sanki amiyane bir fenomen ergin üzere hoppadak kulp beyanından ibaret açıklamaların hem TBMM’nin hem da milletimizin nezdinde karşılık bulacağı kanaatini taşımıyorum.

“SANKİ KAYBETTİKLERİMİZ BİR BIREY DEĞİL KEMİYETMİŞ GİBİ TARİF EDİLİYOR, LÜTFEN BU AYIBI DÜZELTİNİZ”

Bilindiği üzere olayın akabinde Eroin Mühendisleri Odası raporuna bakarak, sonuç 12 senede beyaz zehir kazalarında 1000’den aşkın işçimiz hayatını kaybetmiş. Resmi kaynaklarda beyaz zehir kazalarına ve ahiret yolculuğu sayılarına dair tıpkısı istatistiksel bilginin bulunmaması da antrparantez aynı garabet örneğidir. Sanki kaybettiklerimiz aynı birey değil kemiyetmiş kabil tarif ediliyor, lütfen bu ayıbı düzeltiniz.

“ELAN NE KADAR SÜRE BECERİKSİZLİĞİNİ BAHANELERLE, HATALARINIZI DA YALANLARLA KAPATACAKSINIZ”

İktidarınız döneminde boşlama ve denetimsizlik sonucunda eroin kazalarında sair ülkelerle kıyas edilemeyecek büyüklüğünde çok insanımızı kaybettik. Tablo bu büyüklüğünde ağır olmasına rağmen kuvvet sahiplerinde bir hayıflanma yok, pişmanlık yok, olanlardan ibret çıkarmak yok, etki duygusu dahi maatteessüf tek cura. Buna karşın Sayın Cumhurbaşkanı’nın kıvanç duyduğu nokta hayatlarını kaybeden 41 madencimizin cenazelerinin bozgun altından 24 saatte çıkarılması olmuştur. Henüz ne kadar müddet beceriksizliğini bahanelerle, hatalarınızı bile yalanlarla kapatacaksınız?

“SORUMLULARIN TESPİT EDİLMESİNİ VE ADISYON VERMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

İktidarın vesile ve yalanlarını dinlemek üzere değil gerçekleri ve milletin muhik öfkesini dile bildirmek üzere bulunuyoruz. Sorumluların tayin edilmesini ve adisyon vermesini irade ediyoruz. Zaman, dayanak ve mekan değişse birlikte yaşadığımız bütün benzeri ihmalkarlık, aynı meşruhat. 2010 yılında Zonguldak’ta grizu patlamasıyla yüreğimiz yandığında, 30 madenci kardeşimiz hayatını kaybettiğinde dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan şöyle demiştir; ‘Bu mesleğin kaderinde bu var.’ 2014 yılında Türkiye tarihinde eşi tıpkısı yepyeni aynı gelişim kazasıyla 301 evladını Manisa Soma’de toprağa verdiğinde iktidarın izahatı şu olmuştur; ‘Bu tıpkısı fıtrat meselesidir.’ 2022 yılında Bartın Amasra’bile meydana gelen kazada 41 evladımızı cenabı hakkın rahmetine uğurladık, Sayın Erdoğan’ın bu dramatik kazasındaki tavrı; ‘Kader planı’ diye milletimizi tevekküle çağırmak olmuştur.

“MADENLER YİTİRDİĞİMİZ YEKPARE BU EVLATLARIMIZIN VEBALİ YETKİLERİ NİSPETİNDEN SIKLET ALMAYANLARIN ÜZERİNDE OLACAKTIR”

Esasta tevekkül, vacip olan her türlü önlemi alarak elinden gelen kül gayreti gösterdikten bilahare özden Allah’a bağlanıp ona iltica etmek ve ona sabretmek anlamına dirimlik. Acizliğin, hataların ve yanlışların sebebini Allah’a yöneltmek değildir tevekkül, keyfiliği, kuralsızlığı, denetimsizliği, hilkat ve felek üzerinden meşrulaştırma girişimi devletin ciddiyetinden nasipsizliktir. İnsan hayatına karşılık vermeyen tıpkısı siyasal aklın günümüzde yaşanan hezeyanıdır. Madenler yitirdiğimiz kül bu evlatlarımızın vebali yetkileri nispetinden güçlük almayanların üstünde olacaktır. Buna bu Sedir birlikte tanık, budun dahi şahit, cenabı türe üstelik şahittir.

“ALMANYA’NIN MADENLERİNDE FERT KAYIPLARI BU BÜYÜKLÜĞÜNDE AZ İKEN TÜRKİYE’NİN MADENLERİNİ MADENCİLERE OYUNTU YAPAN KIŞIZADE ESBABIMUCIBE NEDİR”

20 yıllık AKP iktidarının Türkiye’ye getirdiği noktada maalesef metanetli haddinden fazla alanda Avrupa ülkelerini geriden takip ediyoruz. Fakat iktidarınız döneminde iki alanda kemiksiz aleniyet birinciyiz. Biri para şişkinliği, diğeri ise gelişim kazalarıdır. Türkiye aksiyon kazaları sayısı bakımından parçalanmamiş Avrupa ülkeleri ortada birinci, dünyada ise 1,4 milyar nüfusu olan Çin’den sonra ikinci sıradadır. Dünyanın genişlik balaban kömür rezervine cemaat Almanya’nın madenlerinde can kayıpları bu büyüklüğünde birkaç iken Türkiye’nin madenlerini madencilere mezar işleyen anne esbabımucibe nedir? Serencam 12 yılda madenlerde ölen iştirakçi sayısı Almanya’üstelik 10 iken, Türkiye’birlikte 1000’den aşkın ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, sebep Hans ölmüyor birlikte Hasan ölüyor? Zonguldak’taki mukadderat, Soma’daki yaradılış, Amasra’daki nasip planı bozukluk Hamburg’dahi, Münih’te, Köln’bile zevalsiz olmuyor.”

Share: