Munzur Çayı’nın kıyısında oba kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine mevrut tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında deri kampı yaparak katıksız güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu akarsu kâin 1500 rakımlı ilçe, katıksız güzellikleriyle yerel ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dört zaman tabiat ve su sporlarına amelî ortam sunan ilçede, çadır kampı alanları dahi son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan şişman önem taşıyan otağ kampına mekân illerden mevrut misafirlerin beraberinde dolay sakinleri da bent gösteriyor.

Günübirlik veya mufassal devamlı gezi kapsamında ilçeye gelen misafirler, özellikle Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su altı canlıları, degaje suyu ve firuze mavisi görünümüyle natürel akvaryumu andıran çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla bağırsak içe zaman geçiren kamp tutkunları, devir boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları bile denemek çok keyifli”

Doğa tutkunu Âşık Turgut, AA muhabirine mukannen aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve kent stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın çokça keyifli olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında çadır kurup yüzmeye gidiyoruz ve ardından gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Bölüm içerisinde istirahat etmek amacıyla hamak kabilinden mütenevvi aktiviteler yapıyoruz. Akşam Ezanı yemeğimizi yedikten sonraları de yaktığımız ateşte patates ve biber közlüyoruz. Dinlenme Kampı yaparken yıldızları üstelik gözetmek çok sevinçli.” dedi.

Hatay’dan mevrut Fevzi Çapar, dinlence tahsis etmek üzere Ovacık’ı yeğleme ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce doğa tutkununu konuk ettiklerini rapor etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki sunma iyicene aktivitelerden biri dinlenme kampı açmak. Ovacık geleceğin bildirme mehabetli turizm yerlerinden biri olacak. Burası natürel güzelliğiyle rabıt çekiyor. Buraya mevrut arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın seçme yerinden gezgin geldi”

İlçede otel işleten Suat Ermiş üstelik Ovacık’ın gelişigüzel mevsim binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olduğunu belirtti.

İlçenin bir nice saf güzelliğe aile sahipliği yaptığını dile getiren Eren, şöyle konuştu:

“Seçkin yerde gelgel haddinden fazla sıcakken Ovacık’ta insanlar plato serinliğinde zaman geçiriyor. İnsanlar burada güzün foto çekiyor, kışın kayak yapıyor, ilkbahar ve yaz aylarında rafting, dinlenme kampı ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize sakil temenni gösterdi ve sezon çok gür geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda başta girmek amacıyla dünyanın herhangi bir yerinden gezici geldi. Bunun dışında dar içinden üstelik İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli kadar illerden mevrut tatilcileri ağırladık.”Share: