Mülga yer yağı kuyusunda 1911 yılında taharri yapıldığı Osmanlı arşivinden daha çok

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 1963 yılında “Burada yer yağı namevcut” denilerek kapatılan yer yağı kuyusunda ilk kendisine ecnebi bire bir şirketin 1911 yılında petrol özlemek için cevaz istediğinin belgesi Osmanlı arşivinden çıktı.

Kadirli ilçesine sınırlanmış Çınar köyünde 1961-63 yılları ortada ecnebi ayrımsız ortaklık marifetiyle yer yağı araması yapılmış, açılan kuyu ise 1963 yılında “burada petrol yok” denilerek kapatılmıştı. Ayrımsız yıl mülga ve Kadirli ilçesine 50 km uzaklıkta bulunan Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığına sınırlanmış Çukurova-1 ve Çukurova-2 isimli araştırı sahasında, daha önce petrol yok denilerek mülga kuyudan çekince değeri 1 bilyon dolar olan efdal nitelik yer yağı bulunmuştu. Müverrih yazar Cezmi Vatanperver, Çukurova bölgesinde 1963 yılında yer yağı yok denilerek mülga bu kuyularda haddizatında Osmanlı’nın sonuç zamanında 1911 yılında tekrar ecnebi benzeri müşareket vasıtasıyla yer yağı arandığını bunun belgesinin de Osmanlı arşivinde olduğunu ortaya çıkardı.

Yurtsever yaptığı açıklamada, “Osmanlı’nın en edisyon günlerinde Afrika’nın kuzeyinde Libya çöllerinde kavga bitmeme ederken ve Balkan savaşlarının dahi çıkmasının haddinden fazla yakın olduğu tıpkı zamanda April 1911 tarihinde ağyar Osmanlı’nın madenler bakanlığına tıpkısı dilekçe vererek Çukurova’de Adana vilayeti Kozan sancağı Karszülkadiriye yani Kadirli kazasında petrol zift ve özge madenlerin bulunduğunu o madenlerin tenzil istekleri ile ait ruhsat verilmesini istiyorlar. Bu şu anlama geliyor, gelmek oluyor kim Osmanlı coğrafyasında ve Çukurova’de 1911 yılında muhtelif yerlerde petrolün varlığını biliyorlar ve bu petrolü görmek için ruhsatname talebinde bulunuyorlar. Osmanlı arşivinde buna dayalı stabil haddinden fazla doküman var. Bu tarihten sonra aradan sabık 40-50 yıl kadar uzunca az buçuk sonrası 1960 yılların başlarında Amerikalı şirketleri Kadirli’ye geldiler Kesikkeli köyü civarında petrol araması yaptılar kuyu açtılar ve burada varlıklı temel bulunmayan denilerek üzerini kapatıp gittiler. Aynı dönemde yine Ceyhan Soysallı köyünde açılan petrol kuyusu yeniden yer yağı namevcut denilerek kapatılmıştı. Mümasil tıpkısı zamanda Ceyhan’birlikte ensesi kalın petrol kaynağı bulundu. Ego eminim ki Kadirli’birlikte bile kapatılan kuyuda tıpkı araştırı yapıldığı takdirde varlıklı bire bir petrol kaynağını bulunacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. – OSMANİYEShare: