Müküs Çayı’nda 2 kamer önce kaybolan hemşirenin cesedine ulaşıldı

Pervari’bile Müküs Çayı’na sakıt arkadaşını yetmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan bacı Eyüp Devir’in donmuş bedeni, taharri çalışmalarının 64. gününde bulundu.

Müküs Çayı’na düştüğü yerin kestirmece 1500 metre ilerisindeki Karervaz Şelalesi mevkisinde bulunan Tarih’in cesedi, ölü açımı amacıyla Siirt Yetişek ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, 64 devir süren icraat sonucu kaybolan bacı Eyüp Gündüz’in donmuş bedenine ulaştıklarını belirterek, “Ceset kişileştirme edildi. Cenaze, işlemlerin arkası sıra defnedilmek amacıyla ailesine teslim edilecek.” dedi.

30 kilometrelik alanda aranmıştı

Beğendik beldesi mevsuk 11 Haziran’de ayağı kayarak çaya düşen İlçe Keyif Müdürlüğünde işyar meslektaşını çevirmek üzere suya giren fakat akıntıya kapılan Gün’e ulaşılması üzere ekipler Müküs Köprüsü’nden Kırıcı Barajı ve Hidroelektrik Santrali bölgesine büyüklüğünde kısaca 30 kilometrelik mesafede düzentileme yürüttü.

Çalışmalarda bugüne büyüklüğünde dönüşümlü kendisine Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Uyanık komutanlıklarına kapalı timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Emniyet müdürlüklerine ait su altı arama ve istirdat ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten dahi uyanık, UMKE ve AFAD ekipleri ile düzenlilik korucuları fariza aldı.

Siirt İl Güllabi Komutanı Tugay Gaye Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinasyonunda ölçülü çalışmalarda burçlar kuşağı botların yanı sıra halat bağlanan rafting botları ve hisse senedi makinesi da kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara alın berhava suret bile çekilen bölgede, su altı kamerası ve insansız çekicilik araçlarıyla kontrol yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar arama edildi.

Pervari Esenlik Müdürlüğünde işyar abla Halime Timurtaş, akıntıya kapılarak yaşamını yitirmiş, arkadaşını yetirmek üzere suya giren abla Eyüp Gündüz ise çayda kaybolmuştu.Share: