Muğla, yurtlarda ücretsiz konaklama fırsatından yararlanan gençleri ağırlıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan çoluk çocuk, yaz tatilinin benzeri bölümünü kılmak amacıyla Muğla’nın turistik ilçelerini tercih etti.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının yaz tatilini seyahat ederek değerlendirmek talip gençlere 81 ilde seçilen yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunması konusunda 15 Temmuz’dan bu yana 3 bin 500 genç Muğla’ya geldi.

Menteşe ilçesinde de kendileri üzere özel hazırlanan Şahidi Kız Mektepli Yurdunda vazifeli personel tarafından karşılanan gençler, türlü illerden akranlarıyla dostluklar kurdu.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonraları hayata geçirilen “Seyahatsever” projesi kapsamında Muğla ve ilçelerinde 5 öğrenci yurdunu gençlerin hizmetine sunduklarını söyledi.

Muğla’nın, koca turistik merkezleri bünyesinde barındırdığına dikkati çeken Açıkbaş, “Seyahatsever projesi kapsamında da dinç arkadaşlarımızın Muğla’ya kısık ilgisi var. 5 yurdumuzda bugüne büyüklüğünde 3 bin 500 gencimizi mihman ettik. Arz büyük temenni Fethiye ilçemize oldu. Öğrencilerimizden tahminî 2 bin 500’ü Fethiye yurdumuzda konakladı. Bu bölgenin güzelliklerini keşfetti.” dedi.

Bölgeye mevrut gençlerin, tarihi ve turistlik mekanlarının yanında yeşili ile doğasını durumunda gördüğü kente hayran kaldığını vurgulayan Açıkbaş, Muğla’nın kendine has özellikleriyle dünyanın turizm merkezi olarak nitelendirildiğini ve gençlerin bile bu imkanlardan faydalandığını dile getirdi.

Açıkbaş, proje tamamlanıncaya büyüklüğünde 5 bin kişiyi misafir etmeyi planladıklarını anlatarak, “Öğrencilerimizden çokça gani dönüşler alıyoruz. 30 hoşnutluk kadar olan misafirlerimiz ortada evli ve çocuklu olan arkadaşlarımız birlikte geldi. Muğla’yı tek görmeyen, ilk defa mevrut misafirlerimiz ücretsiz konaklamanın imkanlarından faydalanıyor ve bahtiyar ayrımsız şekilde ayrılıyorlar.” diyerek konuştu.

“Yetenek sınavına girdikten sonra turistik ilçeleri gezeceğim”

Konaklama imkanından faydalanan gençlerden Aşk Dalhan, Van’dan geldiğini, Muğla’de kabiliyet sınavına gireceğini, elan bilahare turistik ilçeleri gezeceğini söyledi.

Özellikle Akyaka, Marmaris ve Bodrum’u çok zül ettiğini belirten Dalhan, Muğla’ya ilk kez geldiğini ve üniversiteyi bile bu kentte fehmetmek istediğini kaydetti.

Kaldıkları yurtları çokça beğendiğini anlatan Dalhan, kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkür etti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarihi Bölümü mezunu Aysun Çelik birlikte Seyahatsever projesine başvurarak Isparta’dan kente geldiğini tabir etti.

Muğla’de eğitimini tamamladığını anlatan Polat, “Erdemli lisans sınavım amacıyla Muğla’ya geldim amma kalacak düzlük bulamadım. Acilen termin oluşturarak buraya geldim. Muğla çokça güzelce tıpkı kent. Temas yerini değişik gezip dercetmek geçişsiz. Projeyi içtimai medyada görmüştüm. Bu imkanlardan faydalandığım üzere haddinden fazla mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

Van’dan arkadaşlarıyla gelen Dilan Hannerci, Muğla’yı görmeyi haddinden fazla istediğini, hele Fethiye ve Akyaka’yı alçalma ettiğini söyledi.

Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu sınavlarına girdiklerini, bu tam Bakanlığın sağladığı imkanla kenti üstelik gezme fırsatı bulduklarını tamlayan Hannerci, projeyi hazırlayan ve kendilerine bindi olanlara teşekkür etti.

Hannerci, uygulamanın kendilerine hesaplı açıdan balaban ulama sağladığını, 3 çevrim olan barınma süresinin 5 güne çıkarılmasının bile mutluluk donör olduğunu dile getirdi.

Share: