Mithat Sancar: “Bu Ülkede Demokratik Dönüşümün Yolunu Fayrap Etmek, Barışın Zeminini Güçlendirmek İstiyoruz”

TACETTİN DURMUŞ

HDP Âdem Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca planlı halk buluşmasında; “Bizler bu ilkede yıpranmamış bire bir esas istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu yarmak istiyoruz. Barışın zeminini yükseltmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bir uyum bina etmek istiyoruz. İşte bu amaçla ‘Say ve hürriyet ittifakını oluşturduk. ve deminden bu ittifakı büyütmek için bilcümle çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

HDP Herif Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca planlı “Halkımıza sözümüz var. Çözüm bizde” başlıklı umum buluşmasına karışmak amacıyla kente geldi. Konvoyla kent turu atan Sancar, fırka binası önünde düzenlenen umum buluşmasına katıldı. Sancar’a Iğdır Saylav Sevgili Az, Kocaeli Saylav Faruk Gergerlioğlu, Van Saylav Eren Orhan’ın beraberinde PM üyeleri ve MYK üyeleri, mülk insan başkanları, bozuk Kars Uray Âdem Başkanı Şevin Ala de zevcelik etti. Burada aynı müracaat yapan Sancar, şunları söyledi:

“KARŞIMIZDA GASPÇI BİR İKTİDAR VAR”

“Sizlerle burada buluşmaktan iri alım ve değer duyuyorum. Bu coşkunuza ve heyecanınıza layık olmak üzere elimizden geleni yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Bu heyecanınız ve coşkunuz amacıyla hepinize teşekkürname ediyoruz. Kars, bayrı tıpkısı kenttir. Kars halkların, inançların ve kültürlerin bahçesidir. Kars, bilcümle farlılıkların tıpkı arada hazar içerisinde emanet kültürünün sunu güzelce örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars, HDP fikriyatının birlikte hamur verdiği, gestalt verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu alay malay emanet anlayışı ve gururlu mücadelesi ile doğmuştur. Hepiniz sağlıklı olun sevgili Karslılar. Karşımızda gaspçı bire bir nüfuz var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve iradesini gasp ediyor. Ayrımsız avuç yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak para aktarıyor. İşte Kars’ta yaşadığımız durum; hayvancılık üstüne Ortadoğu’nun sunu iri merkezilerinden biri olabilecek bu şehir, bugün hayvancılığın bitmekle karşı karşıya olduğu bire bir site haline gelmiştir. Bunun nedeni bu sömürü ve tefviz düzenidir. Bu yandaş saray düzenidir. Halkı açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum ederken saraylarda ve tıpkı apaz sermayenin merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu akort böyle devam etmez. Bu düzen değişecek. Katiyetle bizimle değişecek, sizinle değişecek.

“BU İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ GASP EDİYOR”

Bu iktidar halkın iradesini gasp ediyor. Genişlik açıkça örneği kayyum rejimidir. Kars’ta dahi iradenizle şehremaneti başkanını ve meclis üyelerini seçtiniz. Ama bu erk buna götürüm edemedi. Zira iradeyi tanımayan ve halkı saymayan ayrımsız anlayışa sahabe. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi. HDP’yi tıpkısı uçtan aynı pöç ülkenin ciharıyek beraberinde büyümesinden korktu ve kayyum uygulamasını devreye soktu. Kayyum uygulamasından evvel Kars Belediye insan başkanlarımız ve sedir üyelerimiz burada ahali amacıyla toplumcu belediyeciliğin bildirme güzel örneklerini verdiler. Halkların ve inançların benzeri arada hazar içinde fiyat ayrımsız şekilde yaşayabileceklerinin arz güzelce uygulamalarını gösterdiler.

“SAY VE HÜRRIYET İTTİFAKI’NI OLUŞTURDUK”

Canan Kars halkı, bizler bu ilkede eskimemiş tıpkı ser istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu fora etmek istiyoruz. Barışın zeminini pekitmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bir uyum inşa etmek istiyoruz. İşte bu amaçla Çalişma ve Hürriyet İttifakı’nı oluşturduk. ve demin bu ittifakı şişirmek üzere hep çalışmaları yürütüyoruz. Mücahede ve Hürriyet İttifakı’nın önemini arz mebzul bilecek şehirlerden biri Kars’tır. Kars, Türkiye’üstelik devrimci mücadelenin, iş ve el erki mücadelesinin, sol sosyalimiz savaşım kültürünün sunu kocaman kaynaklarından biridir. İşte kül bu kaynakları ve güçleri ayrımsız araya getirmeği hedefliyoruz. Düzentileme ve Hürriyet İttifakı’nı büyüterek oluşturacağımız şişman demokrasi ittifakıyla üs alternatifi oluşturuyoruz.

“BU AHALI İKİ SEÇENEĞE MAHKUM DEĞİLDİR”

Bu umum iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler on paralık kimseye tutkun değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi ve kararlılığı var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü lütfetmek, emeğin hakkını alacağı tıpkısı akort kurmak için halklar güveniyoruz. Biricik mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Tığ size mecburuz. Sizin iyi yaşamanız için mücadeleye mecburuz. Barışı inşa etmek için sizlere karşı sorumluyuz. Bizim mecburiyetimiz da sorumluluğumuz üstelik bu ülkeyedir, bu ülkenin emekçilerinedir, halklarına, bilcümle akide gruplarına, gençlerine ve kadınlarınadır. Değme dönme inanç istismarı, halklar arasına tiksinti sokan politikalar bu ülkeyi ayrıştırarak bu diyet devam edebileceğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Ama tığ nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu toplumda kini ve düşmanlığı bulunmayan edecek politikalar, basiret ve buyruk bizlerdedir. Halkların bağımsız, inançların fiyat olacağı tıpkısı ülkeyi kuracak olan benzeri gücümüz, inancımız ve irademiz var. Sulh katiyen vazgeçemeyeceğimiz aynı hedeftir. Kürt sorununda demokratik çözümün yegâne yolu vardır. O bile müzakere, diyalog ve demokratik siyasettir. İşte biz bu zemini alıştırmak üzere, bu yolu fethetmek amacıyla HDP namına rastgele kalem bedeli hücre alıyoruz ve mücadeleyi akıcı sürdürüyoruz.

“KAVGA POLİTİKALARINA SERENCAM VERECEĞİZ”

Çekişme politikalarına akibet vereceğiz. Bu ülkenin bu gününü ve geleceğini ipotek altına düzlük çarpişma politikalarını bütün gelişigüzel durduracağız. Ülke içerisinde uğraş, bölgede savaş, antagonizm ve düşmanlaştırma politikaları bilcümle halklara engel veriyor. Arz çokça birlikte emekçilere, gençlere, yoksullara zarar veriyor. Zira rastgele askeri vesile ve rastgele kurşun yoksullardan, emekçilerden ve gençlerden çalma paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara alın mıhlı ayakta duracağız. Cenk karşıtı yeryüzü açık birlikteliği oluşturacağız. Biricik kere barıştır, çözüm amacıyla yer bir tane el demokratik siyasettir. Biricik nöbet danışma ve diyalogdur.”

Konuşmasının ardından Sancar ve beraberindeki mebus ve memleket yöneticileriyle birlikte, esnaf ziyareti yaptı.

Share: