Meydan fıstığında hasat zamanı: Kilosu 24 lira

Türkiye’nin sunu mefret yer fıstığı üretim merkezlerinden Adana’dahi hasat başladı. Ekim alanları Adana’de güzeşte yıla bakarak yüzde 60 azalan vadi fıstığının kilogram fiyatıysa 20-24 teklik ortada satılıyor.

Türkiye genelinde tahminî 400 bin dekarda üretilen saha fıstığının 110 bin dekarı Adana’bile yetiştiriliyor. Kum bölgesinde dönüme ortalama 500 ile 700 kilogram ürün alınan fıstıkta Adana, mutluluk ihtiyacının yetişkin bire bir bölümünü yegâne başına karşılıyor.

Karataş ilçesi Kapı Mahallesi’nde eş mezru alanda fıstık hasada başlarken, hasat önümüzdeki günlerde ovaya doğru devam edecek.

Güzeşte yıl kent genelinde 270 bin dekarda ekilen fıstığın, kilo fiyatı matlup seviyede olmayınca bu sene ilk teşrin alanları yüzde 60 azaldı.

Hal böyle olunca üstelik meydan fıstığının kilogram fiyatı tarlada 20-24 teklik ortada satılıyor.

“Güzeşte yıl uymazlık ettirdi”

Hasat sırasında İhlas Veri Ajansı’na konuşan Adana Kültür Odaları İl Koordinasyon Müesses Başkanı Mehmet Akın Doğan, sabık yıl çiftçilerin vadi fıstığından kötülük ettiğini söyledi. Doğan, “Adana ilimizde fıstık üretimi geçen sene 270 bin dönüm alandaydı. Bu yıl ise fıstıkta yüzde 60 oranında eksilme var. Geçen yıl fıstık fiyatları 6-8 liralık beyninde olduğu amacıyla çiftçilerimiz beis etti ve bu yıl fıstık ekiminden uzaklaştı” dedi.

“Dönüme maliyeti 8 bin TL”

Dönüm başına 400 kilogramın altında ürün alınması halinde çiftçinin kötülük edeceğini söyleyen Doğan, “Bu yılda fıstığın kilogram fiyatı şuanda 20-24 teklik ortada satılmakta. Bu sene, fıstığın bire bir dönüme maliyeti 8 bin teklik. Çiftçimiz arz bir iki 400 kilogram ürün aldığında maliyetini kurtaracak. 500-700 kilogram üzerinde mahsul bekleniyor. Dönüme 400 kilogramın üzerinde alınan verim çiftçiyi mutlu şayan” diyerek konuştu.

“Yeryüzü az 50 kuruş destek verilsin”

Düz fıstığının de desteklenmesi gerektiğini belirten Adana Kültür Odaları İl Koordinasyon Yerleşmiş Başkanı Mehmet Atak Doğan, “Zahir kim Karadeniz bölgesinde fındığa, çaya destek veriliyorsa biz Adana bölgesinde de fıstığa destek verilmesini bekliyoruz. Bildirme bir iki 50 kuruş destek verilirse ekim alanları üstelik artar” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Çarpışma Ağırbaş ise bu yıl saha fıstığı veriminin gani olduğunu kaydederek, “Buradaki ürün zayıf gibi amma diğer arazilerde inşallah ferah mahsul bekliyoruz. Fiyatta 23-24 teklik diyorlar amma çiftçiler fiyattan kip memnun kadar değil şuanda” dedi. – ADANA

Share: