Meteorolojiden kritik uyarı! 9 ilimizde türap taşınımı yaşanacak

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya bakarak, yarın sabah saatlerinden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da, Suriye kaynaklı türap taşınımı bekleniyor. Ulaşımda aksamalar ve çamur şeklindeki yağışlara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekiyor.

“ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR”

Meteoroloji’den zaman yapılan izah şöyle: “Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve yağış kayran yerlerde balçık şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

TÜRAP TAŞINIMI NEDİR?

Çöllerde göreceli olarak henüz büyük olan türap parçacıkları, nesep alanlarının haklı çökerken, beribenzer olanlar ise binlerce kilometre kat intaç edebilmektedir. Bu format türap taşınımı olarak tarif edilir. Türap taşınımı, etkisini türap fırtınalarıyla elan uzak alanlara taşıyabilir.

Share: