Mersin’deki Dana Adası’nda plonjon turizmi yaygınlaşıyor

Mersin’da mıntıka turuna çıkanların semavi denizi ve yeşil doğasıyla tercih ettiği Dana Adası, su altı zenginlikleriyle dahi dalış tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, mıntıka turlarıyla Gün Doğusu Akdeniz’i gezen yerli ve yabancı turistlerin evvel duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği doğasının yanında su şeş zenginlikleriyle bile öne sâdır cezire, dalgıçlara ve itinasız dalış eğitimi alanlara sülale sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların arkası sıra suya forma katılımcılar, Akdeniz’in altındaki yaşamı gözlemleme şansı buluyor, tabii resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

“Seçme antlaşma değişik canlılara rastlama şansımız oluyor”

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, AA muhabirine, Dana Adası’nın bölgenin arz gözde dalış noktalarından biri haline geldiğini belirtti.

Ada ve çevresinin dalışa akla yatkın olduğunu belirten Günöz, “Adada, herhangi bir hava koşulunda çokça bayındır plonjon yapabileceğimiz, teknenizi makul şekilde demirleyebileceğimiz alanlar mevcut. İleri seviyedeki dalgıçlar ile dalışta uzmanlaşmak isteyenler için 40 metreye büyüklüğünde derin plonjon denemelerinin haddinden fazla şen yapılabileceği bir vadi. Bura, canlılığın artağan olduğu bölgelere bile ehil.” dedi.

Günöz, bölgedeki her dalışta ayrımlı şeyler keşfettiklerini vurgulayarak, “Belki burada 1000 yol plonjon yapmışımdır ama 1001. dalışımda birlikte ayrımlı şeyler görüyorum zira burası akışmaz tıpkı yer değil, daim dinamik benzeri düzlem var. Seçkin antlaşma değişik canlılara rastlama şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Dalışlara evcil ve yabancı turistlerin ilgisinin arttığını dile getiren plonjon eğitmeni Günöz, şunları kaydetti:

“Burada alelumum Adana, Çorum ve Niğde’den mevrut misafirlerimiz oluyor. Terbiye için Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar birlikte geliyor. Değme hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye mail Acımasız misafirimiz oluyor. Bunların birçoğu deneme dalışından sonradan yetişek alarak dalgıçlarımıza katılıyor.”

“İsmini bilmediğim birçok balık türünü gördüm”

Rusya’dan dinlence üzere kente mevrut Sonya Sergeyeva, suyun altındaki zenginliği beğendiğini belirterek, “Bu kesim haddinden fazla iyicene, güvenilmez tıpkı doğası var. Akarsu altını dahi beğendim. İsmini bilmediğim bir nice balık türünü gördüm. Hepsi çokça domuzuna ve farklılardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı ülkeden mevrut Kiryal Miroşnikov dahi tafsilatlı yıllardır dalışla ilgilendiğini anlatım ederek, ” Türkiye’yi ve Mersin’i çok sevdim. Buranın denizi haddinden fazla temiz, suyun şeş haddinden fazla ayrımlı ve iyicene. Bölgedeki balıklar ve akarsu şeş canlıları çok rabıta cazibedar.” dedi.

İstanbul’dan mevrut tatilcilerden Gamze Kader Altındağ ise ilk defa katıldığı plonjon etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti.Share: