Mersin’de sâdır orman yangını ile uğraş edilirken bir yanda de yaralar sarılıyor

Mersin Gülnar’birlikte meydana gelen yangınla savaş 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile bitmeme ederken benzeri yandan birlikte yaralar sarılıyor.

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde evvel sabahleyin saatlerinde sâdır orman yangınına engelleme çalışmaları bitmeme ediyor. Yangınla mücadele Orman Genel Müdürlüğü, Milli Defans Bakanlığı, Itimat Umumi Müdürlüğü, Kurnaz Umumi Komutanlığı, itfaiye aracı ve kasaba illerden toplam 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 yoldüzler, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Hararet itfa çalışmaları Türkiye Facia Engelleme Planı (TAMP) kapsamında Orman Umumi Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede bitmeme ediyor

Bölgedeki çalışmalara bindi isnat etmek amacıyla, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer kol ile Atak Koordinasyon Tırı görevlendirildi. Keyif Müdürlüğünden; 9 cankurtaran, 2 UMKE timi ile mecmu 37 keyif personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Bitirmiş Komutanlığından 250 personel düzenlilik ve boşaltma çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde hep 184 hane, 2 şehir, 2 otel, 1025 yurttaş boşaltma edildi. Tahliye olan vatandaşların mümkün tahaffuz ihtiyacı için toplamda 843 kişilik tahaffuz tesisi planlaması yapıldı. Boşaltma olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal destek hizmeti sunuldu. Türk Kızılay yoluyla 400 nefis ısıdam yemek, 500 kişilik ikramlık materyal ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna gönderme edildi. Akşam yemeği üzere 500 nefis sıcak yemek ve 150 kişilik besin dağıtımı yapıldı. Belde illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 akarsu tankeri ve 2 dozer ateş bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye, 18 akarsu tankeri, 40 personel çalışmalara destek veriyor. Çakılı ve GSM danışma namına 5 grup tespit ve düzeltme üzere görüngü yerinde çalışmalara devam ediyor.

Bölgede tedarik gayeli elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede emniyetli şekilde çalışabilmesi amacıyla tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde toplanmış 15 transformatör ve 884 abone etkilendi. Facia Kötülük Tespit Grubu ve Kıyamet Hasar Belirleme Grubunca bölgede çalışmalar başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl mutluluk D-400 Karayolu Antalya istikameti gidiş yolu güvenlik üzere kapatıldı. Güven Müdürlüğünden 90 personel sahada görev yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde cuşuhuruş, şu dakika itibarıyla yerleşme yerlerini yıldırma etmiyor. – ANKARAShare: