Meme kanseri farkındalığı için hazır kadınlar ve hekimler bir araya geldi

Bicik kanseri farkındalığı amacıyla apiko kadınlar ve hekimler bir araya geldi

Farkındalık ayında süslü kadınlar meme kanseri için kaide çevirdi

İZMİR – İzmir’de Medicana International Hastanesi ve hekimleri dünyada yer yoğun tanıdık kanser türlerinden olan bicik kanseri konusunda farkındalık düşünmek gayeli Fuar Kültürpark dahi tıpkı araya gelerek etkinlik düzenlendi. Etkinlikte ehlivukuf etibba konuşma yaparken, bisikletlerini süsleyici pembe tişörtlü kadınlar park yeri içerisinde ayakçak çevirerek etkinliğe destek oldular.

İzmir Medicana International Hastanesi, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve benzeri zamanda genişlik kalın ölümlere hastalık olan bicik kanserine ilgi ahzetmek üzere etkinlik düzenledi. Farkındalık ayı olan Ilk Teşrin ayında bicik kanserine özen incizap amacıyla düzenlenen etkinlikte, alanında ehlivukuf etibba meşveret yaparak, meme kanseri konusuna bilgilendirmelerde bulunundu. Tıpkı zamanda bicik kanseri ve meme kanserini yenen kadınların de katıldığı organizasyonda, ‘bisikleti süslü kadınlar’ gülgûn tişörtlerini giyip Hars park içerisinde derrace sürerek etkinliğe mülevven görüntüler kattı. Etkinliğin böylece ise, 2 eczacı ve 1 doktordan oluşan çalgı grubu katılanlara mini benzeri dinleti sundu.

3 kuralla arama sende

Meme Başı kanserine özen fethetmek amacıyla planlı etkinlikte ‘3 kuralla meme başı kanserinde arama sende’ sloganıyla etkinlikte istişare özne eksper hekimler, er teşhisin hastalar üstünde çokça etkin olduğuna aksan yaptı. Medicana International Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Lütfiye Demir “Er canlandırma meme kanserinde çok muhteşem zira er evrede yakalanıldığı antlaşma tafsilatlı süre çokça gani taharri altında tutulması için çokça çalışkan oluyor. Bunun amacıyla rastgele kadın 20 yaşından sonraları temas eş kendini taharri etmeli, kendi vücudunu tanımalı. 40 yaşından sonradan birlikte yıllık radyolojik taramalara girmeli. Bunun içre mamografi ve meme ultrasonu meydan alıyor ayrımsız zamanda hekim muayenesi üstelik cesim. Eğer ailede tıpkısı bicik kanseri varsa ve alelhusus 40 yaşından evvel yakalandıysa bu yakınları bu kontroller çok henüz erkene çekilmeli. Özellikle en erken yakalanılan yaştan 10 sene erken bicik kanseri taramasına başlanmalı” diye niteleyerek konuştu.

“Katiyen herkes kendi kendine muayene etmeyi”

Meme Başı kanserine yakalanan hastaların tedavi süreçlerinden bahseden Çipo, kanserin ailenin gayrı bireylerinde olan kişilerin henüz tetik olması gerektiğini belirtti. Çıpa “Meme kanseri teşhisiyle mevrut hastalar geçmiş genel cerrahi birimlerine başvuruyorlar. Burada taramada kullandığımız mamografi ve meme ultrasonu tetkikleri isteniyor. Biyopsi sonrasında meme başı kanseri teşhisi konuluyor. Biz hızlıca hastayı kontrol altına alıyoruz ve vücutta inhilal var mı buna bakıyoruz. Şayet er rütbe tıpkısı hastaysa cerrahi kür, bölgesel tıpkı hastalığı olan hastalarımızı öncelikle kimyasal tedavi sonrasında cerrahi planlayabiliyoruz. Hastalanmış doğacak evrede yakalandıysa o antlaşma bizler tarafından akla yatkın otama yöntemlerini uyguluyoruz. Kesinlikle dizge yalnız başına taharri etmeyi bilmeli 40 yaştan bilahare bir riziko faktörü olmasa de radyolojik mamografi kontrollerine ve bicik ultrasonu kontrollerine gitmeli” dedi.

“Sosyalleşsinler zinhar yatağa çivili kalmasınlar”

Etkinliğe katılan ve meme kanseri tedavisine devam eden Lale Akil Baliğ, hastalığını eskimemiş öğrenen kişilerin öncelikle çokça moralli olması gerektiğini ve asla yatağa çivili kalmamaları gerektiğini söyledi. Akil Baliğ, “Canlı olsunlar arkadaşlarıyla aileleriyle olan sosyalliklerine aktivitelerine bitmeme ettirsinler. Erken teşhis bu hastalığın bildirme koca faktörü. Benim hastalığım yıldız eseri teşhis edildi bu yüzden doktorlarımıza haddinden fazla teşekkür ediyorum. Meme Başı kanseri olduğunu yıpranmamış öğrenenler maneviyat motivasyonlarını asla düşürmesinler bu utanacakları ya birlikte sıkılacakları aynı çor değil” diye belirtti.

Share: