Marmara Depremi’nin 23. yılı

DÜRÜST Öğür Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Serdivan Belediye Reisi Yusuf Alemdar ile Sakarya Tecim ve Uran Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. sene dönümü dolayısıyla niyet yayımladı.

Tever, mesajında, aradan geçen 23 yılda yaraların kuşatılmış olmasına rağmen acıların azalmadığı ve hayatını kaybeden vatandaşların unutulmadığını belirtti.

Deprem gerçeğine alın cemiyet yerine değme zaman amade olunması gerektiğine işaret eden Tever, “Burada yer oylumlu başlık, depremle yaşayabilmeyi sanmak, çatı stoklarımızı, evlerimizi ve hareket yerlerimizi depreme dayanabilen ayla getirmektir. Yaşadığımız yüzyılın ilmî verileri ışığında ehil olduğumuz hikmet, birikim ve teknolojinin imkanlarını kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımız ve vatandaşlarımızla bir tamamiyet içerisinde rastgele ant depreme tedarikli olmamız ve yaşanan bu iri acıdan öğüt çıkarmamız gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Tekrarlanmaması için tedbirlerin artması gerekir”

Serdivan Belediye Başkanı Önder da depremin acısını bibi yüreklerinde hissettiklerini kaydetti.

Depremi unutmamakla alay malay yaşanılan tarifsiz acıların tıpkısı henüz tekrarlanmaması amacıyla tedbirlerin arttırılması gerektiğine değinen Önder, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına bile başsağlığı dileklerini iletti.

“Şehir yapı stoğunun güvenliği depreme karşı sağlanmalı”

SATSO Umumi Heyet Başkanı Altuğ ise depreme tedbir ve vacip önlemlerin alınması konusunu seçkin ahit gündemlerinde tuttuklarını ifade etti.

Kentsel transformasyon ve hareket eylem planlarının yapılması konusundaki görüşlerini ait çekicilik ve kuruluşlarla paylaşmaya dikkat gösterdiklerini nâkil Altuğ, yapıların, nazik oranda mensur sürecinde yaşanan olumsuzluklar ve hatalardan kaynaklı hasar gördüğünün tayin edildiğini belirtti.

SATSO olarak kurumsal bitirme ve sorumlulukları dahilinde bölüm bünyesinde yapım, üstencilik, mimari ve mühendislik sektörü temsilcilerinin talebiyle beton değerlerinin araştırılması için “Beton Araştırma Komisyonu” kurduklarını bildiren Altuğ, yarkurul raporunu kamuoyuyla paylaşarak farkındalık oluşturduklarını anlattı.

Altuğ, site bina stoğunun depreme karşı güvenliğinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: