Mardin haberi… Mardin’de 12 ülkeden bili insanlarının katıldığı ‘Uluslararası Beytulmakdis Akademik Sempozyumu’ başladı

Mardin Artuklu Üniversitesinde 12 ülkeden veri insanlarının katıldığı arsıulusal Beytulmakdis Akademik Sempozyumu başladı.

Mardin Artuklu Üniversitesinin organizasyonunda hazırlanan önemli bir ilmî çalışmaya sülale sahipliği yapıyor. Mardin Artuklu Üniversitesinin öncülüğünde ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın Düzenleme Müesses Başkanlığında Ankara Içtimai Ulum Üniversitesi, Karadeniz Ustalık Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi ve OSTİM Maharet Üniversiteleriyle ve Malezya’dan iki üniversitenin işbirliği zarfında ” Kudüs’ün Geleceği: Akademik Icraat” temasıyla hazırlanan Uluslararası Beytulmakdis Akademik Sempozyumu Ankara Milli Terbiye Bakanlığı Şura Salonunda gerçekleştirilen açış programıyla başladı.

Açış programında bilgi şöleni paydaşı olan Beytulmakdis Çalışmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. ÇAKER hıyanet-Fattah Umum-Awaisi, MÜSİAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Osman Hareketli, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Deniz Kazı, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilen Şans, Ankara Sosyal Ulum Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan birer selamlama konuşması yaptı.

Bilgi Şöleni açılış programına katılan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş de aynı müşavere yaparak Kudüs ile ilişki yapılan ve yapılacak olan akademik çalışmaların önemine ve herkesin bu çalışmalara ulama ita ve tafsilatlı çalışmalar yürütme sorumluluklarının olduğunu belirterek sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan hep yapı ve üniversitelere teşekkür etti.

22. Uluslararası Beytulmakdis Akademik Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı olan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar üstelik, aranjman müesses namına bilgi şöleni ile ilişkin bire bir brifing konuşması yaptı.

Beytülmakdis Sempozyumunun 22 yıldır mütemadi devam ettiğini belirten Özcoşar, sempozyumun önceki yıllar gerçekleştirildiği İngiltere ve Malezya’nın ardından serencam 7 yıldır Türkiye’de İstanbul, Mardin ve Ankara’da düzenlendiğini belirterek şimdiye kadar Beytülmakdis’in ilahi dinler amacıyla önemi, Osmanlı Devleti Döneminde Kudüs, Kudüs’ün idaresi, Kudüs vakıfları, Arsıulusal politika açısından Kudüs’e kadar az çok degaje bir yelpazede bilimsel başlıklarla yapılan bilgi şöleni çalışmalarının Kudüs’le ait 22 ciltlik benzeri külliyat de ortaya çıkardığını aktardı.

Kudüs’ün ve Filistin’in işgalini acun kamuoyunda meşrulaştırmanın en mehabetli araçlarından birinin malumat ve akademi olduğunu tamlayan Rektör Özcoşar, “Siyonizmin kendini epistemik tıpkı yazılım üzerinden yeniden nesir ettiğini, vakit kaybetmeden İsrail üniversiteleri ve akademisyenleri değil, dünyada Siyonizmi meşrulaştırma misyonu yüklenmiş degaje tıpkı network bulunmakta. Bu yapılış ve akademisyenlerin Filistin topraklarında bitmeme fail sömürgeleştirmeyi essah çıkarmaya çalıştıklarını, Filistinlilerin aşamalı olarak etnik temizliğini rasyonelleştirdiklerini, hukuk dışı cinayetler için ahlaki gerekçeler sağladıklarını, antrparantez bu üniversite ve akademisyenlerin işgalde kullanılan silah sistemleri ve askeri doktrinlerin geliştirilmesinde hareketli görev alıyorlar” dedi.

Türkiye’de 6, Malezya’dan 2 üniversitenin ortağı olduğu sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkese haddinden fazla teşekkür eden Aranjman Müesses Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak millî ve uluslararası sosyal duyarlılık ve kalın çalışmalarına bitmeme edeceklerini, Kudüs fiziki ve zihni anlamda özgürleşene büyüklüğünde bu alanda Kudüs hassasiyetlerinin süreceğini söyleyerek sözlerini sona erdirdi.

12 ülkeden selen insanlarının katılımıyla planlı ve 70 bildirinin sunulacağı Bilgi Şöleni Kudüs’ün geleceğinin ayrımlı akademik yönleriyle ele alınacağı ve alanında birinci sınıf isimlerin katılacağı 16 ayrımlı oturum ile 2 periyot süreyle bitmeme edecek.

Açış programının sonunda bilgi şöleni çerçevesinde planlı Beytulmakdis Yazarlık Akademisi eğitimlerini başarıyla bitiren öğrencilere sertifikalarını yöneltmek için sertifika takdim töreni yapıldı. – MARDİN

Share: