Mardin Barosu, Derik’teki kazaya ilişkin yürütülen soruşturmanın genişletilmesini istedi

Mardin Barosu, Derik ilçesinde art arda yaşanan 1 polis güçleri memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı kazaya ait soruşturmanın genişletilmesini istedi.

Baro Başkanı İsmail Elik bire bir takım avukatla baro binasında yaptığı açıklamada, Gaziantep ve Derik’te gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Kazayla ait Mardin Barosu olarak yaptıkları incelemelerde birtakım bulgulara ulaştıklarını aktaran Elik, şunları söyledi:

“Mardin Barosu yerine yaptığımız araştırı sonucunda; dalavereli ve tecrübe tanıklarının beyanlarına, anket dosyasında mevcut farklı evraklara dayanarak değme iki olayı birlikte şoför hatalarından ibaret gidiş geliş kazaları kendisine kaldırmak olanaklı değildir. Yapılmakta olan soruşturmada ve yapılacak olan kovuşturmada belirttiğimiz hususlar dikkate alınmalı, kusuru, ihmali kâin bilcümle yaşama ve kurumların mahkeme kararı önünde hesap vermesi sağlanmalıdır. Yargının vereceği değişmeyen bu zümre kazaların önünü kesecek ya da benzer kazaların sürüp gitmesine illet olacaktır. Mardin Barosu yerine, halkımızı dip tıpkı acıya boğan değme iki kazada önem sürecinin hukuka uygun yürütülmesi, hiçbir güç veya kurumun etkisi ve baskısı altında kalmadan, ihmali ve kusuru kâin yaşama ve kurumların geçerlilik uğrunda adisyon vermesi amacıyla sürecin takipçisi ve müdahili olacağız.”

Elik, bazen hasar danışmanlık şirketlerinin ailelere ulaşarak, kanunsuz şekilde onları acıları üzerinden istismar ettiklerini dile getirerek, “İnsanlarımız henüz morgdayken, acıları tap tazeyken hasar danışmanlık şirketleri ailelere ulaşıp onların duygularını sömürmeye çalışıyor ve mülk kazanmaya çalışıyor. Baro olarak belirleme ettiğimiz bilcümle hasar danışmalık şirketlerine ve onlara maşa olan ki varsa türel proses başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Share: