Malatya’da “Ülfet Kliniği” açıldı

Birleşmiş Milel Mülteciler Efdal Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince hesaplı “Türkiye’da Sığınmacı, Sığınmacı ve Geçici Koruma Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’dahi “Hususiyet Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, Türkiye’nin sığınmacılara müteveccih hizmetleriyle bereketli ayrımsız imtihan verdiğini belirtti.

SELIM Öğür Eşkal Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi ve Malatya Saylav Öznur Kötürüm de Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle birlik dünyaya dolgunca yeknesak olduğunu aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Bugün acun göçmenleri takkadak konuşuyor. müzaheret etmek yerine Birleşmiş Milel’in çok kebir adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’birlikte, Ege’de botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin bir defa henüz hatırlaması gerekiyor.”

Sağlık Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan üstelik proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde ihtiyaç sahibi mülteciye adli müzaheret desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci cıvıltı alanında ise bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Hususiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan hukuk kliniklerimizle hukuki bilgilendirme, farkındalık arttırma ve meslektaşlarımıza müteveccih hikmet ve birikim paylaşımı ve benzeri hizmetler yürütmekteyiz.” diye konuştu.

Türkiye’ye teşekkürname

BM Mülteciler Faziletkâr Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Hukuk Kliniği’ni Malatya’da açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı çalışmalar için teşekkürname eden Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın yer şişman sığınmacı nüfusuna ocak sahipliği işleyen mevki olarak arsıulusal camiadan da angarya paylaşımı noktasında zaruri desteği görmelidir. Konfedere Milletler Mülteciler Efdal Komiserliği adına uluslararası camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası koruma ve kapsamlı sosyal uyum programı ile yarattığı fark amacıyla Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Değer Demez’in üstelik konuşmasının ardından Malatya Ülfet Kliniği’nin açılışı yapıldı.

Share: