mahdum cinayetinde tutuklu 4 sanığa 37,5’ar sene cezaevi

KAYSERİ’da, mal meselesinden husumetli oldukları Yunus Emre Akbıyık ile soyadını muhavvil babası İbrahim Başkurt’u öldürdükleri iddiasıyla 4’ü mevkuf 10 sanığın yargılandığı davada değişmeyen bundan sonra. Murafaa heyeti, mevkuf sanıkların 2 cinayetten 37,5’ar sene hapsine, tutuksuz sanıkların ise beraatlerine hükmetti.

Olay, güzeşte yıl 27 Mayıs’ta, Kocasinan ilçesi Buğdaylı Mahallesi 4201’inci Sokak’ta meydana geldi. Fesih, Erol ve Münevver D. kardeşler, mülk meselesinden husumetli oldukları İbrahim Başkurt ve oğlu Yunus Akbıyık’ı arayarak Tağyir D.’nin yaşadığı bağımsız evin önüne çağırdı. Burada cet-oğul ile kardeşler ortada ağız dalaşı çıktı. Gücük sürede kavgaya dönüşen olayda Nakız, Erol ve Entelektüel D. kardeşlerin bulunduğu alandan tabancayla İbrahim Başkurt ile oğlu Yunus Emre Akbıyık’a acı edildi. Cet ve oğlu, vücutlarına isabet fail mermilerle kanlar zarfında yere yığıldı. İhbar konusunda adrese polis ve esenlik ekipleri atıf edildi. Esenlik ekibinin yaptığı kontrollerde Yunus Akbıyık’ın hayatını kaybettiği belirlendi. İbrahim Başkurt ise ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Başkurt birlikte 2 dönüş sonraları yaşamını yitirdi.

3 AHI TUTUKLANDIOlayın peşi sıra yakalanıp gözaltına alınan Tahrip D., Erol D. ve Görgülü D. kardeşler ile onlara müzaheret ettiği tez edilen Ayhan D., Görgülü D., Hacı Levent D., Sevgili D., Hedef D., Ömer D. ve Türkan D. gözaltına makbuz. Adliyeye sevk edilen 10 şüpheliden 3 cömert, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, 7 birey ise tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Tutuksuz sanıklardan Uğur D.’nin geçmiş oturum tutuklanması ile davadaki tutuklu sayısı, 4’e yükseldi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hesaplı soruşturmanın tamamlanmasının ardından savca hazırlandı. Kayseri 4’üncü Ciddi Ukubet Mahkemesi tarafından akseptans edilen iddianamede, vakfedilmiş 3 cömert üzerine, ‘kasten adam öldürme’ suçundan 2’şer kez müebbet delik cezası istemiyle dava açıldı. Farklı 7 ibret için ise türlü suçlardan ceza istendi.DAVADA KARAR ÇIKTIDavanın zaman tanıdık karar duruşmasında vakfedilmiş Fek, Erol ve Aydın D. kardeşler ile davanın esbak celselerinde tutuklanan Gaye D., amade bulunurken, tutuksuz sanıklardan 3’ü ise Patırtılı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile Antalya Adliyesi’nden duruşmaya katıldı. Duruşmada, ölen baba ve oğlunun yakınları ile avukatları Bekir Kumaş ve Yol Bahir Önal Buz da amade bulundu. Tutuksuz 2 maznun ise duruşmaya katılmadı. Sav öncesi, adliye dışında ve çatı ortamında açık düzenlilik önlemeleri alınırken, haddinden fazla sayıda polis güçleri ekibi dahi mahkeme güvenliği üzere adliyede görevlendirildi.Sanıklar, üzerlerine atık suçlamaları akseptans etmeyerek, beraatlerini istedi. Şikayetçi yan ise adalete güvendiklerini ve kül sanıkların yer güç cezayı almalarını istediklerini söyledi.Mahkeme heyeti, Nakız D., Erol D. ve Kültürlü D. ile Garaz D.’yi Yunus Emre Akbıyak’a cebin eylemlerinden etraf ‘kasten öldürme’ suçundan 25’er yıl, İbrahim Başkurt’a yönelik eylemden kontekst ise bir suçtan ayrı ayrı 12 yıl 6 kamer tutmak için mecmu 37,5’ar sene dam cezasına çarptırarak, alıkonulma hallerinin devamlarına değişmeyen verdi. Gök Bilimi, tutuklanmadan 6 sanığın ise beraatlerini kararlaştırdı.

Share: