Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Cali bulunak kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Cali bulunak kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Dolandırıcıların aşiyan tuttuğu Gümüşhane’nin merkeze merbut Eskibağlar Mahallesi’nin muhtarı duruma ayaklanma etti

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin merkeze vabeste Eskibağlar Mahallesi’nin başı cali adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların sonsuz kendisini arayarak yakındığını dile getiren kocabaşı Musa Tarih, “Dolandırıcılarla görüştüm cerbezeli cerbezeli bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin yer eski mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi serencam 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Alışveriş sitelerini tıpkı kopyalayarak beyaz kayıt bey sitesi kuran dolandırıcılar önce kendisine piyasanın çokça altında bir fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Henüz sonraları şehir içerisinde tekrar kendi yazdıkları müspet değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri hesap numarasına devretme vasıtasıyla gönderilmesini istiyor. Ifa gerçekleştirildikten sonra siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi muhtar Musa Güneş’ü aramakta buluyor.

Serencam 2-3 günlük süreçte kendisini 100’e mümasil dolandırıcılık mağdurunun aradığını belirten Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Sıra mahallelerinde böyle tıpkı firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan muhtar mülakat verdiği tam belirtilen adrese gelen bir vatandaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan sonuç anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar kocabaşı olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek kısaca 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını belirten Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Gün, “Bu durumdan yaklaşık 2 sene evvel haberimiz oldu. Bir parafin pırtı firmasının satışı olduğu ile ilişik telefonlar geldi bize tığ bile araştırdık ve hakeza aynı husus olmadığını öğrendik. Olmayan tıpkısı sokağın adı verilerek başladılar. Bir süre devam ettikten sonradan bunlar kesildi. Daha sonra apayrı bir firma adı altında esasen başladı. Yaklaşık 3 firma dere sokakta değiştirildi. Akıbet 2-3 gündür benzeri fenomen mahallemizde kâin Kömürcüoğlu sokakta başladı başka ayrımsız firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar tığ ise onları uyarıyoruz. Ancak tıpkı de paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız de var. Ego kendim birlikte yazıştım bu dolandırıcılarla, ben saç kurutma makinesi ahzetmek istiyorum dedim. Ben Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Az Buçuk sonraları gine yazdım ve ben oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonradan beni neden kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye tek geldiniz mi ben buranın muhtarıyım dedim. Yerleşim yeri sıfır yerde sizin eviniz zahir tamam gibisinden aynı dahi bana reaksiyon gösterdiler. Kocabaşı olduğum halde bana meydan öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı nısıf yarıya”

Dolandırıcılık amacıyla hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya göre yarı yarıya elan haşat olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü söyleyen muhtar Musa Sıra, “Açtıkları genel ağ sitelerinde kendileri müspet yorumlar paylaşmış. 24 saat içre acul benzeri şekilde ürünüm sorunsuz bire bir şekilde geldi diyor. Düşünün kim 24 saat içerisinde ülkenin seçme namına Gümüşhane’den eser gitme şansı bulunmayan, kargo da 2-3 çağ içerisinde gidiyor. Sitede enerjik destek sekmesi var, ben yazdım oraya. Şu temel büyüklüğünde mevrut bire bir karşılık bulunmayan neyi bekliyorsa çıktı, gitmek ki yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise yarı yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız hakeza sitelerde karışık ürünler gördüğü antlaşma arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları için uyarılarda dahi mevcut muhtar Gün, “Güvenlik ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar tığ da onlara bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve henüz bir nice yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı ihtimal paranızı alabilirsiniz diyoruz. Son 3 günde kısaca 100 vatandaş beni aradı, kimisi ağlıyor parasını kaptırmış kimisi Cenabıhak razı olsun muhtarım diyor. Dua fail da var ağlayan dahi. Ben bunu 2 yıldır yaşıyorum ama sonuç 2-3 gündür aramalarda artış oldu. Tıpkı avrat aradı eşimden bihaber 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım demin gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz ahit üstelik insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu de insanlarımız açısından tahakküm. Lütfen bu şekilde genel ağ sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu demincek Gümüşhane’bile eksantrik zamanlarda ayrıksı şehirlerde mümkün. İnsanlarımız böyle sitelerde ucuz mahsulat gördüğü ahit arasın sorsunlar” diyerek konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’üstelik dinç tıpkısı arkadaşının ricası üzerine deponun adresini kontrol etmeye mevrut İsrafil Atalay, “İstanbul’da benzeri hempa burada haddinden fazla uyguna aynı beyaz zehir yük satın ahzetmek üzere bu adresi tayin etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O dahi beni aradı Gümüşhaneli olmam cihetiyle, taharri etmeye geldim böyle aynı yer var mı yok mu diye niteleyerek amma muhtarımız burada böyle ayrımsız kayran olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım de dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, şimdi selen vereceğim” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: