Lezzetini toprağından düz coğrafi işaretli “Karamanlı Cevizi”nde hasat telaşı

Burdur’un Karamanlı ilçesinde yetiştirilen ve lezzetini toprağından alan yağ oranı yüksek koz, birçok ilden istek görüyor.

Organik bap yoğunluğu, PH değeri faziletli, fosfor, demir, tutya, bakır, mangan elementleri açısından zengin Karamanlı toprağı, bitkinin gelişmesini ve cevizin yağlanması sağlıyor.

Ayrıca toprağındaki potasyum miktarının üstelik ortalama arazi değerinden erdemli olması, ilçedeki ceviz ağaçlarının dona karşı direncini artırarak cevizin bakteriyel hastalıklara alın dayanıklılığının ve meyvenin bağırsak doluluk oranının artmasını sağlıyor.

Bu özellikleri dikkate alınarak Karamanlı Belediyesinin başvurusuyla 2020’birlikte Türk Berat ve Bellik Kurumunca coğrafi işaretli im adına tescil edilen Karamanlı cevizi az ortamında az çok kırıcı arzu görüyor.

Burdur Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çakırdoğan, AA muhabirine, ilçede yayın alınan kısaca 1000 dekarlık bahçelerde hasat telaşının başladığını söyledi.

Tadı, aroması, kalitesi faziletli ceviz türlerinin bölgede yetiştirildiğini aktaran Çakır, bu yıl yağışların matlup düzeyde olmasının verimi artırdığına meni ederek, şöyle konuştu:

“Seçkin sene bin dekardan sayı farkı 700 ton cevizle devlet ekonomisine Karamanlı’dan katkı sağlıyoruz. Bu sene de rekolte beklentimiz 700-750 titrem civarında. Tadı ve aromasının ayrımlı olmasından belde cevizimiz coğrafi belen aldı. Yağ oranı çok faziletkâr koz yetiştiriyoruz. Kâm açısından de bir nice üretici ürününü elan bahçeden satmış durumda. Antalya’nın, otellerin yakın olması dolayısıyla hasattan sonraları elimizde koz kalmıyor.”

“Karamanlı cevizi deneyli, balıketi ve yağ oranı efdal”

Karamanlı Şehremini Fatih Selimoğlu da coğrafi işaret tescilinden bilahare Karamanlı cevizinin Türkiye’birlikte tanınırlığının arttığını anlattı.

İlçede koz yetiştiriciliğinin temas sabık dönüş arttığını tamlayan Selimoğlu, “Karamanlı cevizi iri, etine dolgun ve yağ oranı efdal olduğundan bati ayrımsız aroması vardır. Cevizin renginin kahverengi olması yağ oranının çok olması demektir. Belediyenin bile 200 dönümlük ceviz bahçesi var. Kestirmece 2 hafta elan hasat sürecek.” dedi.

“İşimizi seviyoruz”

Ceviz üreticisi Oğuzhan Hatırlı bile 65 dekarlık alanda ceviz ürettiklerini, 9 yaşındaki ağaçlardan dekarda 700 kilograma andıran ürün aldıklarını anlattı.

Ali İhsan Etkili üstelik 9 yıldır koz üretimi yaptıklarını aktararak, “Cevizimiz kaliteli, mebzul. Eli Nimetli üretim yapıyoruz, memnunuz. İşimizi seviyoruz, memleketimizden döviz çıkmasını engelliyoruz.” ifadesini kullandı.

Koz bahçesinde çalışan Fidan Sarıbaş bile hasat döneminde ağırbaşlı çalıştıklarını, ceviz toplamanın macerasız olduğunu, evlerine yardım için kadınlarla çalıştıklarını söyledi.

Share: