Lehçe masa başı ve düz tatbikatı gerçekleştirildi

Konya’da, Türkiye Kıran Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini çoğaltmak, asıl ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık oluşturmak, planlardaki olası himmet ve eksiklikleri tayin edebilmek üzere bölgesel masa başı ve kayran tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinesinde, Beyşehir ilçesindeki Atabey Toyluk ve Eğitim Kapı’nda düzenlenen tatbikata, Konya İl Kıyamet ve Ivedi Boyut Müdürlüğünün (AFAD) birlikte Afyonkarahisar, Aksaray, Niğde ve Karaman AFAD ekipleri dahi katıldı.

Farklı etaplar halindeki tatbikata, polis arama istirdat, özel harekat timi, kurnaz kirli strateji köpeği, İlçe Güllabi Komutanlığına tutkun Bot Komutanlığı ekibi, yerli bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile değişik STK’ların temsilcileri katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, dağlık alanda çevrilmiş mütezayit ve kaybolan 10 kişilik ekip ile 5 yabanlık mektepli grubunun bulunduğu teknenin alabora olması sonucu gölde yapılan taharri istirdat operasyonları tatbik edildi.

Başarıyla tamamlanan tatbikatın arkası sıra AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun, gazetecilere, TAMP Planı kapsamında 5 ili havi lehçe bire bir masa başı ve saha tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Senaryolar gereği, yatık kalma, kayıp ve boğulma vakalarını laf aldıklarını nâkil Kele, “Tatbikatı, 23 kıran say grubu ve destek hal ortaklarıyla yürütme ettik. rastgele afet veya ivedi kapsam olduğunda kimin neleri yapabileceği masa başında değerlendirildikten sonradan sahada uygulama edildi.” diyerek konuştu.

Tosun, AFAD’ın Türkiye’nin kuma gücü olduğunu belirtti.

Afetlere amade bulunmanın iri önem sunu ettiğini vurgulayan Kele, “Seçkin birey afete hazırsa, Türkiye afete amade demektir. ‘Bana tıpkı şey olmaz’ dememeli, temel kıyamet bilinci eğitimleri almalıyız. Ülkemizdeki herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyor, bu eğitimleri almalarını istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: