KYK Yurtlarında “Deprem Yadigâr, Çök Sistem Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Bolu’da bulunan Toyluk ve Spor Bakanlığı’na sınırlanmış yükseköğrenim yurtlarında “Yer Sarsıntısı Anı, Çök Rabıta Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından “2022 yılının Kıyamet Manevra Yılı” ilan edilmesi zımnında Bolu’da kâin Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne mecbur öğrenci yurtlarında manevra yapıldı.

Seyit Mahallesi’nde mevcut Seyit Afşar Erkek Mektepli Yurdu’nda gerçekleşen tatbikata Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Inanma Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu İl AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, Bolu Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ve AFAD personeli ile gönüllülerinin birlikte yurtta kalan 1000 öğrenci katıldı.

Saat 21.00’da arakçı zelzele sirenleri ile birlikte “çök-kaşkariko-tutun” hareketini fail yurtta kalan öğrenciler ve tören düzeni üyeleri, siren sesinin kesilmesinin arkası sıra binayı tahliye etti.

Bina dışında mevcut açık saha alanında toplanıldıktan sonradan sayım yapılarak herkesin binadan çıktığına emin olundu.

Tatbikatın peşi sıra bir enformasyon eden Bolu Valisi Erkan Tığ, Türkiye’nin özelikle de Bolu’nun hareket bölgesi üstünde olduğunu anımsattı.

Bu zümre tatbikatların afetlere tedarik açısından önemine birlikte vurgu işleyen Kılıç 12 Kasım Düzce Depremi’nin yıldönümünde dahi Türkiye geneli tıpkı tatbikat gerçekleştirileceğini ifade etti.

Share: