Kütahya’daki şişman küşat töreninde konuşan Reisicumhur Erdoğan: Terbiyesizce sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, ne işsizliği ya?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Şişko Küşat Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan gene ‘sabır’ talip Erdoğan, “Biz Tarım Emniyet Kooperatifleri ile vatandaşa henüz sıkıntılı ürünler satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım karışık im almaya devam edecek. Az Buçuk çıdam ve daha çok bindi istiyorum” dedi.

“YETER Kİ İŞ İSTESİN YURTTAŞ, İŞ”

Kütahya’üstelik açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce sevimli olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına aksan yapan Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede aylaklık sıkıntısı olduğunu söyleyenlere de tepki gösterdi. Erdoğan, “Benzeri üstelik utanmadan, yüzlü yüzlü diyorlar kim aylakçılık var, ne işsizliği evet. Kâfi kim hisse senedi istesin yurttaş iş. Ama hangi diyor, ‘Benim istediğim kabilinden iş yok'” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en son 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Bilahare araya müstevli girdi ve kestirmece 3,5 sene aradan sonra deminden sizlerle aynı aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle hasret yolmak, hem zafer sevincimizi paylaşmak, hem bile tamamlanan eserlerin açılışını açmak istedik. Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat’ta Cuma Namazı günü de Sayın Bahçeli ile birlikte Malazgirt’teydik.

Padişah Alparslan Bizans’ın cazibeli hükümdarı Diyojen’in adetçe üstün ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Uğraş ile asırlardır tükenmeyen tıpkı maksat ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bir defa daha zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan misil çalma ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’bile yıpranmamış bire bir destanın girizgahını yapmıştır. Bu ulus, o inanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Hor fevk tıpkı sayıya topluluk Türk ordusunun kaybı çabucak yüzdelik 6,5 civarında… Büyük Taarruz ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine sunu kudretli topyekun çekişme örneği olarak geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı namına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN YEMEDEN IÇMEDEN SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI BÜTÜN GÖRDÜ”

2023’e amade mıyız? Bap husus yeni ayrımsız fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından, kendileri de binbir yoklukla cıvıl cıvıl dostlarımızdan ülkemize arkalama yağmıştır. Iri Hücum öncesi dahi, bire bir zaman olduğu kadar, ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına büyüklüğünde cemi imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin sadece silah ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını tümce gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE RASTGELE ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA BILINMEYEN EDİYORUM”

Bir Numara Dünya Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele cebin savaşan, metanetli çok yerde fütuhat kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta argın bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Kemal, Kocatepe’birlikte bakir aynı destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle temel başbuğ Mustafa Eksiksizlik Ağırbaşlı’yı, Fevzi Görmek Vakur, İsmet Kâmil’yı subayından erine her bir kahraman askerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum. Milletimizin akıbet iki asrı kayıplar ve baştan ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 yüzyıllık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken da bilcümle inancımızı dokuz canlı umudumuzu yaşayan tuttuk. Zaman ayrımsız sembolü ben Kütahya’üstelik görüyorum. Bu sayede temas badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının peşi sıra hayal ettiği, gelişmiş, kalkınmış Türkiye’ye vurmak amacıyla oldukça bakmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, el erki girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi tehdit eden seçme gelişmenin önü açılmıştır. 2. Acun Savaşı sonrası, bizden henüz ağırlık şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler kısa sürede defa alırken, biz değme 10 yılda tıpkı yaşadığımız darbelerle sonsuz buz pateni yaptık. Bu hemen zat eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin herhangi bir alanda hoşgörüsüz kalması amacıyla kurulan o mekanizmalar öyle güçlüydü kim, iyi oruçlu girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“DEĞME ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır ast yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi güdük mevdu, siyasi ve askeri gücü törpülenmiş aynı Türkiye devraldık. Çabucacık kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık enfrastrüktür eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak ayrımsız şişman kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, her alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan modern medeniyetler seviyesinin konusunda çıkardık.

“BIRLIK TERÖR İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Mütekâmil ülkeler dahil yekpare dünyanın dengeleri karmakarışık olurken tığ hedeflerimize akla yatkın yürüyüşümüze ara vermedik. Demokraside birlikte seçkin kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlüklerini geliştirerek yekpare çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında geçmiş tam mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’ne girdik mi? Tekmil terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR GEREKSIZ…”

“Serencam dönemde milletimizin canını yakan kâh teessürat var ama bu dünyanın da sorunu. Yekpare mütekâmil ülkelerin böyle tıpkı sorunları yokmuş gibi davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’dahi boş.”

“BİRAZ SABIR VE ÇIKTI DESTEK İSTİYORUM”

“Biz Tarım Cesaret Kooperatifleri ile vatandaşa daha ucuz mahsulat satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım çarkıt iz almaya devam edecek. Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin ve politikaların günlük hayattaki yansımalarını henüz ferah göreceğiz. Az Buçuk çıdam ve bundan sonra bindi istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdik, eksikleri de çabucak tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Aynı çağ ilk Iri Taarruzu ve ülkemizi pekâlâ istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın dahi çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’ya toplamda 26 milyar teklik envestisman yaptık. Bunu biz yaptık.”



Share: