Kuraklık nedeniyle su seviyesi sakıt barajlarda ruh üretimi sekteye uğruyor

Susuzluk nedeniyle su seviyesi sakıt barajlarda elektrik üretimi sekteye uğruyor

Kurak geçen kış barajlarda zindelik üretimini düşürdü, uzmanlardan tasarruf uyarısı geldi

Gümüşhane’da su seviyesi metrelerce sakıt barajlar zindelik üretemez ağıl geldi

Elektrik üretimi mütenakıs Torul Baraj gölünde vahim görüntü

GÜMÜŞHANE – Büyüklük genelinde olduğu üzere Gümüşhane’bile dahi akıbet yılların arz kurak kış mevsiminin yaşanması zımnında barajların zindelik üretimi düştü. Yağışsız güzeşte kış nedeniyle akarsu seviyesinde korkutan düşüş meydana gelen Torul Baraj gölünde cıvıltı üretimi bildirme beş altı seviyeye çekildi.

Vauk Dağından doğup Karadeniz’e dökülen ve geçtiği 160 kilometre boyunca koyu vadilere sahn veren Harşit çayı üzerinde erke üretimi amacıyla yapılan Torul Barajı ve Hidroelektrik Santrali gölünün su düzeyi yağışsız geçen bağ bozumu ve kış mevsimi zımnında düştü.

Son yılların yer yağışsız şita mevsimini geçiren Gümüşhane’birlikte zindelik enerjisi üretimi için yapılan Torul Barajı gölü havzasında kısaca 55 metre çekilen su seviyesi dolayısıyla neşelilik üretimi azaldı.

Sabık yılın aynı mevsiminde bölgede kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığını ve Torul Baraj gölünün su seviyesinin ilk kez bu kadar düştüğünü belirten baraj çevresinde yaşamlarını sürdüren Köprübaşı Mahallesi sakinleri, endişeli olduklarını dile getirdi.

Konuyla ilişik konuşan Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Iz Yüksekokulu İnşaat Bölümü Kürsü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Sarı ise barajlardaki akarsu seviyelerinde azalma meydana geldiğini ve bu nedenle barajlarda erke üretiminin düştüğünü söyleyerek suyun ve elektriğin tasarruflu kullanılması noktasında uyarılarda bulundu.

“Kürtün ve Torul barajlarına mevrut akarsu miktarının yüzde 50’lere mümasil azaldığı görülmektedir”

Yağışsız sabık güz ve kış aylarında barajlardaki akarsu seviyesinin yüzde 50 oranında azaldığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Solgun, “Ülkemiz genelinde yaşanan kuraklıklar barajlardaki akarsu seviyelerinin her an azalmasına, dolaylı kendisine dahi hayatiyet üretimine etkisini olumsuz göstermeye başlamıştır. Gelişigüzel yıl ruh üretimine ihtiyacın artmasıyla henüz ciddi bir ehemmiyet en fail hidroelektrik santrallerde geçen yılın bir zamanlarına bakarak akarsu ve nehirlerden taşınan su miktarı tahminî olarak yüzdelik 40 oranlarında azalım göstermiştir. Bölgemize baktığımızda, küresel ısınmanın etkisiyle yağmur rejimlerindeki mevsimlere bakarak anormal tebeddülat, sabık yılın bu dönemleriyle kıyasladığımızda Palan ve Torul barajlarına gelen akarsu miktarının yüzde 50’lere mümasil azaldığı görülmektedir. Bu durumlarda, hidroelektrik santrallerde ensiz akarsu kapasitesinden kaynaklı asgari işletme kotlarında neşelilik enerjisi üretimine ara vermek yerinde kalınabilmektedir” dedi.

“Vatandaşlarımızdan lüzum kullandıkları cıvıltı enerjilerinde gerekse suyun kullanımı üzerine nazik hassaslık göstermelerini bekliyoruz”

Minimal pres kotlarında elektrik üretimine devam edilmesi halinde barajdaki özgül su sarfiyatının çokça faziletli değerlere çıkması dolayısıyla jeneratörlerin kavitasyon kabilinden tıpkı olaylarla karşılaşılabileceğinin ayn ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Solgun, “Kavitasyon olayı, hidrolik türbinlerde akıbet evre rahat olan amma on paralık görülmesi istenmeyen aynı olay olup, hidroelektrik santrallerde vibrasyona, başarım azalmasına tutkun kendisine verimin düşmesine ve türbini oluşturan malzemelerde hasarlara neden olmaktadır. Zımnında, yağışların sezon normallerinin çok altında seyretmesi nedeniyle yaşanan su sıkıntılarının önüne geçebilmek için enerjinin faal ve bereketli kullanılabilmesine ilgi edilmelidir. Bu bağlamda, bütün vatandaşlarımızdan gerek kullandıkları elektrik enerjilerinde gerekse suyun kullanımı üstüne iri hassaslık göstermelerini bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde yağışlar mevsim normallerine köylü döner sermaye ve barajlarımız tamam kapasitede çalışmalarına devam ederler” diyerek konuştu.

“İleride faaliyet kesintimiz evet mu olamaz mı bilemiyoruz”

Şita aylarında kar yağışı olmamasının keder verici olduğunu belirten Torul ilçesi Köprübaşı Mahallesi sakini Mukavemetli Baydar, “Şu dakika halihazırda zindelik kesintimiz namevcut ama gittikçe evet mu olamaz mı bilemiyoruz. İnşallah kar yağmur, su çok olur, barajlarımız dolar ve faaliyet üretimi tamam. Şu anda kar yağması lazım ama tabi ki kar yok. Şu dakika için endişeliyiz. Cemi Türkiye genelinde bire bir susuzluk var amma bizim burada dahi Tanrı bilir hangi olacağını. Bu mevsimde yağışların olmaması normal değil yani. Sabık yıl bu zamanlarda 15-20 hatta 50 santimetreye ulaşan kar yağmıştı. Akarsu belki üstelik benzeri tribünü yumruk çalıştırıyor. İnşallah su artar birlikte elektriğimiz fazlalaşır” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: