Kül İstanbul Kocabaşı Dernekleri Federasyonu Başkanı Aykut Vatandaşları Uyardı: “Cümle E-Devletine Girsin Adresini Sorgulasın, Yarın Çokça Geç Tür”

Olgun: EDDA SÖNMEZ- Müşteri: KESAT KARABAYIR

Cümle İstanbul Kocabaşı Dernekleri Federasyon Başkanı Selami Aykut, 2017 yılında yürürlüğe giren ‘Adrese Dair Anahtar Sistemi’ ile muhtarların tamamen köprüleme kalmasının arkası sıra adres kayıtlarındaki sıkıntıların arttığını söyledi. Aykut, ayrımsız kişinin elini kolunu sallayarak isim müdürlüklerine gidip bulduğu tıpkısı yersiz daireye kaydını yaptırabildiğini, o nedenle de muhtarlar adına mahallelerde ne olup bittiğini, ne dairede kimin oturduğunu bilemediklerini vurguladı. Çok sayıda vatandaşın evlerinde bilgileri dışında ecnebi uyrukluların kaydının çıktığıyla ilişkin şikayetlerine yönelik haberlere özen calip Aykut, “İstanbul Muhtarlar Federasyonu olarak buradan tamlık vatandaşlarımıza uyarımızdır, cümle e-devletine girsin T.C. kimlik numarasıyla adresini sorgulasın. Eğer adresinde başka birileri görünüyorsa ivedi koca müdürlüklerine gidip buna müdahale etsinler, itiraz etsinler. Yarın çokça geç gibi” dedi.

Umum İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyon Başkanı Selami Aykut, son zamanlarda insanların bilgisi dışında adreslerine ecnebi kişilerin kaydedildiği yönündeki haberlere ait uyarılarda çıkmak amacıyla ANKA Bilgi Ajansı’na konuştu. Üç dönemdir muhtarlık yaptığını tamlayan Aykut, sıkıntıların, 2017 yılında yapılan Isim Hizmetleri Kanunu’ndaki değişiklikle uygulamaya konan Adrese Dair Kayıt Sistemi’yle birlikte arttığını söyledi.

Muhtarlık kurumunun bire bir yönüyle devleti aynı yönüyle üstelik halkı künde ettiğine belen fail Selami Aykut, şunları söyledi:

“ADRESE DAYALI SİSTEME KARŞI DEĞİLİZ, BU SİSTEMDE MUHTARI DEVIR KIŞMIRI BIRAKILMASINA KARŞIYIZ: Henüz öncemahalle muhtarları yerine, bulunak kayıtlarını biz yapıyorduk. mahalle muhtarı, düşünün aynı karye. Köyde literatür canlı insanlar kışın çalıştıkları, savmak yedikleri, gelişim gördükleri yere gidiyorlar. Köyde kalan muhtar, o köyün hem bekçisidir hem sorumlusudur hem köye geleni, gideni agâh ve köyde fakiri, garibi üstelik o bilir. Celal yerine köye biri gittiği ant muhtarı ararlar. ‘Muhtarım geliyoruz, âlim olsun’ derler. Köyde muhtar zıt bir öz gördüğü ahit devlete aktaran birimdir. Deminden bunun aynısını mahalleli yerine değerlendirin. Tığ mahallelere Anadolu’dan bir yurttaş geleceği ahit köyünün muhtarına giderdi. Nakil belgesi alırdı, o nakil belgesiyle beraber yaşadığı İstanbul’a gelirdi. Muhtarına sağlık derdi ki ‘Ego memleketten geldim. Şu evi tuttum, icar kontratım bu, nakil belgem bile bu muhtarım benim kaydımı yap.’ Tığ o vatandaşın kayıt beyanını alır eş müdürlüğüne gönderirdik. Erkek müdürlüğü edimsel bulunak kaydını yapar, bizden da sağlık icazet alırlardı. 2017 yılında Adrese Dair Pusat Sistemi çıkınca muhtarlıkları ağız ağıza köprüleme bıraktılar. Biz o zamanlar bu konuya çokça aksülamel koyduk. Defalarca dile getirdik. Bu yanlıştır dedik. Yani Adrese Dair Pusat Sistemi’ne karşı değiliz, bu sistemde muhtarın devre dışı bırakılmasına karşıyız.

MUHTARLAR YERINE GELENİ BIRLIKTE GİDENİ BIRLIKTE YAŞAYANI ÜSTELIK VATANDAŞLARIN DURUMLARINI DAHI ÇOK İYİ BİLMİYORDUK, ŞU AN BİLEMİYORUZ: Bozukluk muhtarı baypas bırakılmasına karşısınız diyerek sorduğunuz birlikte şurası ifham etmek istiyorum. Tıpkısı yurttaş düşünün benim mahalleme Anadolu’dan ayrımsız yurttaş geldi nefer müdürlüğüne gidiyor benzeri icar kontratıyla gelişigüzel o bulunak filhakika boşsa tek madde sorgusuz sualsiz can müdürlüğünde kaydını yapıyorlar. Yaptıktan sonraları birlikte muhtara gitmene ister bulunmayan diyorlar. Demin böyle olunca tığ mahalle muhtarları yerine geleni dahi gideni birlikte yaşayanı de vatandaşın hangi durumda olduğunu bile çokça ongun irfan şansına naildik. Şu anda yok. Bilemiyoruz. Düşünün vatandaş elini kolunu sallıyor, aynı boş daire görüyor, bu dairenin adresini alıyor, gidiyor zat müdürlüğüne bu adresi bildirme ediyor ve kaydını bu adrese yaptırıyor. ‘Muhtara de gitmene lazım bulunmayan’ deniyor. Şimdi bu adam ihtimal aranan tıpkısı âdem, belki farklı niyetli bire bir insan.

MUHTARLAR NAMINA HER MAHALLEDE VARIZ. BİR YÖNÜYLE DEVLETİ BİR YÖNÜYLE HALKI TEMSİL EDİYORUZ: Tığ örneğin İstanbul’birlikte trafiği rahatlatması amacıyla tıpkı çözüm odağı söylemiştik bilcümle toplantılarda. Okulların iyiliğine bakarak Beylikdüzü’nde oturan yurttaş Bakırköy’deki bire bir adrese kaydını aldırarak, çocuğunu oraya gönderiyor. Beylikdüzü’ndeki bir okula gönderiyor veya Büyükçekmece’deki okula gönderiyor veya Avcılar’a veya Bahçelievler’e… Yani kişi evine mail olan yerlere göndermiş olsa servis olayını engelleme şansın evet. Milli Eğitim Bakanlığı ne diyor? Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’nde e-çap’te çocuğun adresi düşmüşse okul müdürü ahzetmek zorunda. Yani başöğretmen da buna tıpkısı öz yapamıyor, zira sistemde adres kaydını yapmış. Pekala adres kaydı yapma zorunluluğu var mı, bulunmayan. Gidiyorsunuz nefer müdürlüğüne ‘Benimle bu arada kalıyor’ diyor, istediğiniz büyüklüğünde kişiyi kaydettirebiliyorsunuz. Sorgulama mekanizması, anket yapılması için isim müdürlüğü emniyete alfabe gönderiyor ama İstanbul’birlikte filhakika inanma teşkilatımız o kadar gösterişli savaş ediyor ki, bu yoğunluğunun içerisinde ayrımsız birlikte tahkik yapmaya kalkarsa bizim itimat teşkilatımızda tahkik etme personelini bulmaya filhakika personel gayrimümkün. Tığ deminden muhtarlar kendisine değme mahallede varız. Tıpkı yönüyle devleti ayrımsız yönüyle halkı kaşkariko ediyoruz. Halkın cüret duymuş olduğu mahalle muhtarları namına mahalleye geleni, gideni bilmesi kadar tabii, hakkı olan tıpkısı yapıda değil miyiz?

YABANCI AİLELERE, 10-15 KİŞİ KALABİLECEKLERİ ŞEKİLDE EVLER KİRAYA VERİLİYOR. TAKİP EDEN KİM? HİÇ KİMSE: Pekala bir hareket oldu. Cenabıhak göstermesin, İstanbul’u yer sarsıntısı bölgesi yerine konuşuyoruz makul mu? Deminden haddinden fazla iddialı konuşuyorum. İstanbul’bile binaların bodrum katlarını bakın, bir düzentileme yapılsın. Ego altını çizerek söylüyorum. Dükkan ve bodrum katların duvarlarını kırarak, dairelere dönüştürülüyor. Emlakçılar, değeri 5 ise 15 liraya yabancı ailelere, 10 sevimli, 15 hayat kalabilecekleri şekilde evi kiraya veriyor. Yani bunun sorumluluğunu takip eden kim? Tek kimse. Tıpkı kocabaşı kendisine ego birlikte bunun tahkikatını yapamıyorum. Neden yapamıyorum? Çünkü mahalleye nüfus müdürlüğüne vasıta yaptırıp, ‘Muhtara gitmene ister yok’ diyen bir sistemle akım edersen mahalleye geleni gideni bilemezsin.

MUHTARIN YETKİLERİ ELİNDE OLMAZSA NASIL TAKİP EDEBİLİR, NEREDEN BİLEBİLİR?: Biz muhtarlar namına, geçen çevrim tıpkı monitör programında, detaylı yıllardır gazetecilik eden aynı hanımefendinin ifadeleri bizi, kocabaşı camiamızı içten üzmüştür. Neden? İfadeleri noktasındaki söylemlerinin muhtarları zehap altında bıraktığı noktasında üzgünüz. Söylemleri noktasında birlikte doğrulacağı yanlarımız üstelik var. Nedir? Benzeri, mahalleye geleni gideni muhtarlar bilmeli. Tamam, kocabaşı bunu takip etmeli amma muhtarın bu yetkileri elinde olmazsa bunu elbette strateji edebilir, nereden bilebilir? Tıpkı da kocabaşı elden adres pusat sistemiyle uğraşmıyor kim kocabaşı mahallenin seçme sorunu ile uğraşıyor. Esasen devletin yer kebir akse noktasını çözen ayrımsız mercidir muhtarlık. Bizler akşama kadar vatandaşın muammer olduğu sorun ve polemikleri; düşünün karşınızda tıpkı bütünüyle geliyor göğsünüze alıyorsunuz hafifletiyorsunuz öyle bırakıyorsunuz, tığ oyuz. O gelen ateş tamamı düzlük yapıyız. Biz burada adres kayıt sisteminde muhtarlar namına yetkilerimiz ve sorumluluklarımız esbak dönemdeki kabilinden reşit olsa mahallenin içerisinde yardıma eksikli olan insanları elan ferah biliriz. Mahalleye taşınmış ters insanları daha bol biliriz. Bir adreste larp haddinden fazla insanların kayıtlarını rüyet şansını elan ongun biliriz.

BUNUN SORUMLUSU MUHTAR DEĞİLDİR: Bakın düşünün en üst günümüzün haberlerinde bire bir adreste sayısızca vatandaşın, ecnebi vatandaşların çıktığıyla ilişkin bilgi dolanıyor. Ben buradan hep halkıma sesleniyorum, tümce e-devletine girsin adresinde tıpkı ötekisi var mı, yok mu diye niteleyerek arama etsin. Bunun sorumlusu muhtar değildir. Muhtarın mesul olması için can müdürlüklerinde adres kaydını işleyen vatandaşların, bu kaydı yaptırdıktan sonraları mahalle muhtarına gitmeli, ‘Ben bu mahalleye taşındım’ demeli, biz birlikte bunun otokontrolünü yapıp, devlete kemiksiz rapor fail ve hikmet veren merci olmalıyız.

BU SİSTEM FETÖ PROJESİDİR: Tığ diyoruz ki, 2017’dahi çıkan Adres Dair Pusat Sistemi, aşina kişiler tarafından yürürlüğe konan FETÖ projesidir. Hastalık? Sisteme girip Türkiye’de hayat dolu ayrımsız vatandaşın nerede olduğunu görebilen ayrımsız bütün geldi. Muhtarlar tamamen bu konuda köprüleme kaldı. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın evet, muhtarlara vermiş olduğu ayar, önemi tığ yakından bütün tabir ediyoruz. Örneğin İstanbul Itimat Müdürü ile birlikte imkan dahilinde mahallelerdeki sorunları whatsApp grubuyla ulaştırmaya çalışıyoruz amma biz diyoruz ki, tığ devletimize çokça elan bilgi aktarabiliriz. Tığ mahallenin sunma evire çevire istihbarat noktasında bilgelik alıntı merkeziyiz.

GÖREVİNİ İCRA ETMEYEN MUHTARI BILE GÖREVİNDEN ALSINLAR: Bu noktada görevini yürütme etmeyen muhtarı üstelik görevinden alsınlar tek kimesne kusura bakmasın. Ayrımsız göreve güzel olan tıpkı muhtar görevini yürütme etmiyorsa, yanlışı varsa bu yanlışın karşılığını de alsın. Amma tığ devletine, vatanına, memleketine sınırlanmış tıpkı noktada görevini icra ederken, mahallemiz içerisinde okula gitmeyen öğrencileri bilip, gitmesi noktasında söz sahibi ve yetkimizin geçerliliği yoksa, vatandaş elini kolunu sallayarak mahalleye gelip, kaydını yaptırabilip muhtarın bundan haberi olmazsa yarın özge gün aha tıpkısı göstergeç programında kazanç aynı gazeteci der kim ‘Kocabaşı tıpkı de aylık alıyor’ diyor ya tığ aylık almıyoruz. Ben o gazeteciye üstelik hele sizin aracılığınızla kendilerine söyledim. Bu kök göstergeç programlarında Tanrı rızası üzere ben 3 periyot muhtarlık yaptım. Muhtarlık işinin doktorasını yaptık az daha, ama aynı dönme olsun tıpkı monitör programında domestik yönetimler konuşulurken, yereldeki konular dikkate alınırken bir kat dahi muhtarları temsilen federasyon başkanını çağıralım da acaba ne sorun var bizlerle paylaşsın diyen olmadı.

OLUMSUZ OLAN KONULARI SEÇKIN DAİM İSTİŞARE EDİYORUZ: Özellikle nakletmek istiyorum tığ demincek ecnebi ülkelerden gelip T.C. kimlik numaraları verilen, düşünce kullanma haklarına sahip olan vatandaşlar konuşuluyor. Bugün ayrımsız vatandaşın adresinde bile işte birçok sayılar çıkıyor. Boydak bu hoppadak bire bir ilçede değil, İstanbul’un 39 ilçesinde, her yerinde var bu. Eksantrik illerde de var geçen Ankara’de bile duyduk bunu. Biz Türkiye’bile 81 vilayette hararetli muhtarlarımızla arada sırada kontak halindeyiz. Suratsız olan konuları daim konuşma ediyoruz.

BİR MOLEKÜL OLDUĞU ANT KİM NEREDEYDİ BULABİLELİM: Şurası hikâyelemek istiyoruz. Biz deminden bile size söylemiş olduğum gibi bire bir binanın bodrum katından bahsettim evet hani kömürlüğü daireye dönüştürdü 15 dirilik oturuyor. Hayırdır evet? 15 gönül bitmiş gelsin, tığ familya sahipliği yapalım, cemaat çıkalım amma ya tek olmazsa mahalle muhtarının mahallelere gelen ecnebi tabiiyetli oy istimal hakkına erbap sıfır kişilerin da muhtarlığa gidip, orada tıpkısı icazet, pusat belgesi oluşturulsun. Neden? Ferda bu ülkede herhangi bir husus olduğu zaman ki neredeydi bulabilelim.

SEÇMENİN BULUNAK KAYIT SİSTEMİNDEKİ BAKI MEKANİZMASI NEREDEN GEÇİYOR?: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, milletvekilliği seçimlerinde, bu forma bulunak yüklemeleri noktasında yaşanacak polemikleri ego bütün siyasal partilerle paylaştım. Tıpkı kat siyasi partilerimiz şapkalarını çıkarıp, şöyle gözünün önüne koyması lazım seçmenin adres pusat nokta sistemindeki baki mekanizması nereden geçiyor? Bu büyüklüğünde kesin söylüyorum evet… Mahallelerde biz mahalle muhtarları adına, karye muhtarları namına aynı köyde, tıpkısı mahallede bire bir sene içerisinde çoklu sayıda aynı seçmen taşınmasının görünmesine karşın engelleme ika hakkımız yok ki. Belediyelere, yurttaş sayısına göre sunulan destekler var biliyorsunuz. Deminden yurttaş adres kaydını alıyor memleketine gidiyor, orada şehremaneti seçimlerini yapıyor, ondan sonraları geliyor ilçeye, burada belediye başkanını eleştiriyor yahut muhtarı eleştiriyor. evet güzel kardeşim sen burada görüş kullanmadın neyi konuşuyorsun? Sen devletten alınması gereken belediyenin teşvikini görüş kullandığın yerdeki uray alıyor git oradan hizmetini iste o devir.

MUHTARLAR NAMINA BİZ, SORUMLULUĞUMUZU GÖREVLERİMİZİ ÇOKÇA İYİ BİLİYORUZ: Tığ bunun altını alelhusus çizerek rapor ediyoruz, muhtarlar namına tığ sorumluluğumuzu, görevlerimizi haddinden fazla gani biliyoruz. Devletimize cebin bağıntı, kaçınmak de asla kusurumuz olmaması için mücahede gösteriyoruz. Devletin rastgele kademelerinde kimi vakit hatalar, eksikler kabil ama bir insanın yapmış olduğu sorumluluk yahut üç insanın, ilkokul insanın yapmış olduğu sorumluluk 50 bin muhtarı bağlamaz. İstanbul’de muhtarlarımızın mahalleleri içerisinde adrese pusat sistemindeki yanlışlıkların önüne geçilebilmesi için ecnebi uyruklu insanların hudayinabit e-çap üzerinden pusat yapmalarının önüne geçilebilmesi üzere mahalleye geleni, gideni muhtarlar doğrudan bilebilmesi amacıyla, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı, mebusluk ve yerel seçimlerin bile müntehip taşımadaki sorunların önüne geçilebilmesi için, o mahalleye mevrut vatandaş geldiği yerden aktarım belgesiyle gelsin, geldiği kavuşum muhtarı birlikte icar kontratını, aktarım belgesini gözden geçirerek kaydını tamamlasın. İnsanlar elini kolunu sallayarak gidip, insan müdürlüklerinde kaydını yaptırmasın.

VATANDAŞLARIMIZA UYARIMIZDIR HERKES E-DEVLETİNE GİRSİN T.C. KİMLİK NUMARASI İLE ADRESİNİ SORGULASIN: Tekmil İstanbul Muhtarlar Federasyonu olarak buradan yekpare vatandaşlarımıza uyarımızdır dizge e-devletine girsin T.C. etiket numarası ile adresini sorgulasın. Eğer adresinde apayrı birileri görünüyorsa müstacel erkek müdürlüklerine gidip buna engelleme etsinler, itiraz etsinler. Yarın çokça geç gibi. Şunu zannediyor olabilirsiniz, ‘Muhtar bizim mahallede veya evde kim olduğunu biliyor’ kabilinden kanı içerisinde olabilirsiniz. Amma bizim bulunak kaydı bozma, adres kaydı etme yetkimiz yoktur. Bu izin tamamen koca müdürlüklerindedir. Adres kaydı yetkisi bize verilmesi noktasında dahi çağrımızı gene yineliyoruz. ve devletimize bu noktada destek icat etmek üzere üstelik savaşım ediyoruz.”

Share: