Konya vukuf | Konya ile Cenup Kore’nin Daejeon kenti “cömert kent” oldu

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Erek İbrahim Altay ile Güney Kore’nin Daejeon Büyükşehir Belediye Başkanı Lee Jang Woo arasında “Ahi Şehir” protokolü imzalandı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Acun Teşkilatı’nın (UCLG) Acun Kongresi üzere Güney Kore’bile kâin UCLG Âdem Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, Daejeon’da Woo ile tıpkı araya geldi.

Düzenlenen imza töreninde konuşan Atay, imzalanan protokolle Konya’nın ahi site sayısının 65’e yükseldiğini kaydetti.

İlişkilerin artarak bitmeme etmesi temennisinde mevcut Altay, “Türk ve Kore toplumlarının kardeşliğini böyle imzalarla pekiştirmesi gelecekte dostluğumuzun ve kardeşliğimizin birer nişanesidir. Konya modeli belediyeciliği, UCLG çatısı altında başta kardeş olduğumuz şehirler kalkışmak amacıyla bütün dünyaya açıklamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Altay, Konya’nın yerli yönetimlerde benzeşim tıpkı şehir olduğunu belirterek, yerelde yapılan hizmetleri ve mülki idare modelini tamam dünyanın istifadesine arz etmek istediklerini bildirdi.

Daejeon Belediye Başkanı Woo ise Türkler ve Koreliler arasındaki dostluğun ve gönül bağının görelik kırcı tıpkısı geçmişi olduğunu aktardı.

Türkiye ve Güney Kore ortada defans sanayi ve teknoloji üzerine teşrikimesai beğenmek istediklerini vurgulayan Woo, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, Kore Savaşı’nda Güney Kore’ye verdiği bindi zımnında Türklere karşı hususi tıpkısı sevgimiz ve arzu bağımız var. Savaşta Türkiye’den kalkıp ülkemize gelerek bizlere bindi olduğunuz üzere teşekkürname ediyorum. Savaşta hayatını kaybeden ve yaralanan gazilere da minnetlerimizi sunuyorum. Ahi kent protokolümüz şiddetli olsun.”

Konuşmaların arkası sıra Konya ile Daejeon şehirlerini ahi işleyen protokol imzalandı.

Share: