Kom Bank davasında konuşan Mehmet Münevver: “Şirket üstüne kayıtlı 70 araç satılarak mağdurların esas mülk zararı giderilebilir”

Kom Bank davasında mütekellim Mehmet Işıklı: “Iştirak konusunda kayıtlı 70 şalter satılarak mağdurların temel para zararı giderilebilir”

İSTANBUL – Kom Bank davası sanığı ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Ziyalı ve ağabeyi Fatih Okumuş’ın birlikte aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı sav çerçevesinde yargılanmasına bitmeme edildi. Mehmet Aydınlık duruşmada, “Seçkin konuşmamda kar ve engel olacağını belirttim” dedi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan benzeri müştekinin sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Okumuş için “İdam edilsinler” demesi üzerine tutuklu maznun Fatih Okumuş, “Sen idam cezası edil” dedi. Duruşmada vakfedilmiş sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Görgülü’ın alıkonulma halinin devamına karar verildi.

Kom Bank davasında tutuklanan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Işıklı ve ağabeyi Fatih Aydınlık’ın dahi aralarında bulunduğu 20 sanığın 4 ayrı dava çerçevesinde yargılanmasına bitmeme edildi. Anadolu 6. Bati Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Mehmet Işıklı ve ağabeyi Fatih Entelektüel SEGBİS ile bağlanırken, ara sıra tutuklanmadan sanıklar ile maznun avukatları salonda amade bulundu. Öte yandan, duruşmaya SEGBİS ile katılan tıpkısı müştekinin sanık Mehmet ve Fatih Okumuş amacıyla “İdam edilsinler” demesi üstüne tutuklu maznun Fatih Ziyalı, “Sen idam edil” dedi.

“Ben kimseyi kandırmadım”

Duruşmada saraka sunulan tutuklu sanık Mehmet Ziyalı, “Ego yanımda çalıştırdığım işçisinden umumi heyet başkanına büyüklüğünde tek kimseye yasa dışı buyruk vermedim. Seçme konuşmamda kar ve kötülük olabileceğini söyledim. Katılımcılar dahi bu riski ayn önüne aldılar. Huzurunuzda mevcut basın mensuplarının etkisi ile değil adil karar verilerek, boşaltma edilmemi irade ediyorum. Ego şirketlerimde kısaca 200 personele hisse senedi imkanı sağladım. Ben kimseyi kandırmadım. Temas konuşmamda kar ve kötülük olacağını belirttim. Ben inanmadığım hiçbir hayale kimseyi inandırmadım. Yatırımcılar bile bu riski göze aldılar. Ben masumum. Adalete olan güvenim ve inancım tüm. Tahliyemi arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

“70 lime çevirgeç satılarak, mağdurların anne dünyalık zararı giderilebilir”

Sözlerine bitmeme eden Münevver, “Halen ortaklık konusunda kayıtlı 70 devam dil satılarak mağdurların ana para zararı giderilebilir. Kayyumlar yoluyla satılarak, mağdurların zararlarının giderilmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“Şirketin karı şirketi olmadığı bildirme edilerek içeriye alınmıyorduk”

Tutuklu maznun Fatih Münevver de, “Hazırlanan raporlar lehimedir. Dinlenen sanık beyanlarında şirketlerde yönetici olmadığım yalınlık bildirme edilmiştir. Ego kardeşimin yanı sıra besin kolisi bırakmak üzere çalıştım. Şirketlerde idarecilik veya imza yetkisine eş değildim. Annem ve babamla birlikte kardeşimi mülakat ettiğimizde üstelik Uğraş Sıhhatli ve güvenlik eliyle şirketin sülale şirketi olmadığı beyan edilerek içeriye alınmıyorduk. Tahliyemi irade ediyorum” diyerek konuştu.

Şikayetçi olduğunu söyleyen şikâyetçi L.İ., “İnternetten bilerek oldum. Zararım 20-25 bin TL civarındadır. Ben önceki dünyalık yatırdım, benzeri kısmını kafasız aldım ve dümbelek aldığım kısmı tekrar yatırdım. Açık rakamı bilmiyorum” dedi.

Müşteki E.B., “Son Teşrin ayında 4 bin 400 TL yatırdım. Beyaz Zehir Show ve TV’de düz düzlük yayınlardan etkilendim” dedi.

“İsterseniz bugün çıkartın, benim üzere ülkü namevcut”

Vakfedilmiş olduğu amacıyla duruşmaya SEGBİS ile katılan sızlanan, “İstanbul İl Inanma Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımdan öğrendim. 20 bin TL yatırdım, 6 bin TL aldım. Onlar üstelik benim üzere mahkum. Paramı öderlerse uzlaşırım. İsterseniz bugün çıkartın, benim üzere dava namevcut. 10 bin liramı verdikten sonradan benim için dava yok” dedi.

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıklar Mehmet Entelektüel ve Fatih Işıklı’ın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verirken, eksper raporunun dönüşünün beklenmesine hükmetti.

Çiftlik Bank’a ilgilendiren açılan 4 ayrı davada, sistemin kurucusu Mehmet Işıklı ile ağabeyi Fatih Ziyalı’ın üstelik aralarında bulunduğu 20 sanığın, “cürüm gitmek amacıyla teşkilat ihdas ve düzen”, “enformatik sistemlerini komütatör namına kaplamak aracılığıyla nitelikli ayyarlık” ve “ticari şirketlerin faaliyeti çerçevesinde nitelikli ayyarlık” suçlarından 4 bin 559 kişiyi mağdur ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.Share: