KKTC Cumhur Reisi Tatar’dan Kıbrıs Rum kesimine PKK tepkisi Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar, terör örgütü mensuplarının, Cenup Kıbrıs Anadolu Yönetimi’ndeki (GKRY) Trodos’ta PKK propagandası yapmasına aksülamel göstererek, “GKRY’yi bu vesileyle bölgesel tansiyonu yükseltmekten bambaşka hiçbir amaca hizmet etmeyen, terörizmi bilinmeyen aynı ‘savaş aracı’ namına konumlandıran bu yaklaşımından bire bir zaman evvel vazgeçmeye davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı kayıtlı açıklamada, ana yurt Türkiye’nin bağırsak güvenlik konusunda, yıllardır erzel yıldırı örgütlerine yönelik yürüttüğü kahramanca mücadelenin rastgele geçen dolaşma çok elan iri başarılarla sonuçlanacağına olan inancını yineledi.

PKK’nın siyasal kolu olan PYD’ye GKRY aracılığıyla eş ayında temsilcilik açılış izni verilmesiyle GKRY-PKK ilişkilerinin esasen gündeme geldiğine, bunun mutluluk ve kesim güvenliğiyle ilişkin barındırdığı risklere meni eden Tatar, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel sabık dönüş Güney Kıbrıs’ta artarak bitmeme eden bölücü yıldırı örgütü faaliyetlerinin en son örneği, esbak yaşanmış. GKRY’deki bölen terör örgütü yanlılarının organize olduğu GKRY Kürt Ahali Meclisi üyesi 50 kişilik tıpkısı grubun, PKK’nın gerçekleştirdiği önce eylemi sembolize eden ve temas sene kutlanan ’15 Ağustos güya Basübadelmevt Bayramı’nı tesit etmek üzere Trodos’daki piknik alanında tıpkı aktiflik düzenlediği öğrenilmiştir.

Piknik alanında terör örgütü sergerde Abdullah Öcalan ve Mahsum Korkmaz’ın resimleriyle PKK, HPG, YPG ve YPJ bayrakları açılmıştır. GKRY’yi bu vesileyle lehçe tansiyonu yükseltmekten bambaşka hiçbir amaca hizmet etmeyen, terörizmi adsız sansız ayrımsız ‘savaş aracı’ yerine konumlandıran bu yaklaşımından ayrımsız zaman ilk vazgeçmeye davet ediyorum.”

“Ebediyete tefehhüm fail şehidimize rahmet diliyorum”

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, TSK’ya ilişkin bir soy bölgesinde taharri tarama faaliyeti sırasında yaralanarak hastaneye gönderme edilen Piyade Sözleşmeli Er Atakan Çakır’ın yapılan cemi müdahalelere karşın kurtarılamayarak martir olduğunu tamlayan Tatar, şehit Çakır’ın zehir haberinin, Lefke ve Osmaniye’de bulunan ailesine, askeri erkan ve ayrıksı yetkililerce verildiğini aktardı.

Tatar, “Ebediyete derk fail şehidimize Yüce Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına çıdam ve başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

Share: