Kırşehir, Niğde,Yozgat ve Kayseri’den zelzele bölgesine yardım malzemesi gönderildi

Kırşehir, Niğde, Yozgat ve Kayseri’dahi sivil sosyete kuruluşları ve belediyeler eliyle toplanan müzaheret malzemeleri, tırlarla yer sarsıntısı bölgesindeki kentlere gönderildi.

Memur-Sen Kırşehir İl Temsilciliğine mecbur sendikaların üyelerinin bağışlarıyla kentteki benzeri fabrikadan un temin edildi.

Toplanan unlar, Türk Kızılay Kırşehir Şubesi çalışanlarının katkısıyla 7 tıra yüklendi.

Tırlar, depremzedelere ulaştırılmak için AFAD tarafından Gaziantep’e gönderildi.

MÜSİAD Kırşehir Şubesi ve Mıcır Belediyesi bile kışlık çıkarmak, materyal ve gıda gebe birer tırı, deprem bölgesine gönderdi.

Niğde

Niğde Belediyesi Gündeş Savuşturmak Fabrikası’nda fırıncıların birlikte desteğiyle 2 günde üretilen 100 bin ekmeğin büyük bire bir bölümü sarsıntı bölgesine gönderildi.

Yaklaşık 10 bin savmak bile Niğde’da sakıncasız içtima alanlarında kalan vatandaşlara çorba ile dağıtıldı.

Şehremaneti Başkan Emrah Özdemir, depremin olduğu andan itibaren belediyeye ait savsaklamak fabrikasında sürekli atlatmak üretildiğini belirterek, “24 saat esasına göre aldatmak üretimi yapıyoruz. 2 periyot süresince 100 bin ekmek üretildi. Evcil fırıncı esnafımızın de üretim aşamasında desteğiyle günce 45-50 bin savsaklamak üreteceğiz. Istihsal aşamasında uray personelimize destek veren kül fırıncılara teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Valilik ve Uray koordinesinde toplanan müzaheret malzemelerinin bulunduğu 15. tır bile deprem bölgesine gönderildi. Kentte yardım çokluk faaliyetleri sürüyor.

Bor, Çiftlik ve Hacıabdullah belediyelerinin topladığı akarsu, atlatmak, azık, elbise, ısıtıcı kabilinden müzaheret malzemeleri de zelzele bölgesine gönderildi.

Yozgat

Yozgat’ta İl AFAD Müdürlüğü, Kızılay Şubesi ve Şehremaneti tarafından yer sarsıntısı bölgesine oba, battaniye, su ve un gönderildi.

Kızılay deposundan tıpkı tır zelzele çadırı, AFAD İl Müdürlüğü deposundan üstelik 2 tır katlanabilir yatak ve battaniye bölgeye gönderme edildi.

Yozgat Belediyesi aracılığıyla bile vatandaşların desteği ile alınan 1 tır akarsu ve 1 tır un üstelik bölgeye gönderildi.

Kayseri

Kayseri’dahi Hilaf Çarşısı esnafı, hareket bölgesine karşılamak üzere giyecek, besin ve ısıtıcı topladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda mevcut çarşıdaki esnafın aralarında topladığı malzemeler, tıra yüklenmeye başlandı.

Ters Çarşısı Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Kekeme, AA muhabirine, az çok demeden herkesin kampanyaya bindi verdiğini söyledi.

Vatandaşların elinde müzaheret poşetleri ile geldiğini kaydeden Kekeme, toplanan malzemeleri Hatay’a göndermeyi planladıklarını anlatım etti.

Öte yandan, Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, depremzedeler amacıyla toplanan gıda, ısıtıcı ve battaniye gibi malzemelerin hamile olduğu 40 tırın bölgeye akıntı ettiğini bildirdi.

Talas Belediyesi de gıdadan giyime, sudan battaniyeye değişik malzemelerin bulunduğu tırı Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine gönderdi.

Belediye ayrıca, depremde kıygın olan vatandaşlara bindi üzere yardım kampanyası dahi başlattı.

“Yaraları gelişigüzel sarıyoruz” sloganıyla Talas Kaymakamlığı ve Türk Kızılay Talas Şubesi ile alay malay planlı kampanya için ayni müzaheret akseptans noktası oluşturuldu.

Türk Kızılay Talas şubesinin Halef Öğretmen Caddesi’ndeki hizmet binasında toplanan battaniye ve kıyafetler bile yer sarsıntısı bölgesine gönderilecek.

Share: