Kırıkkale haberi! Bağımsız Özel: Mehmet Uca Çelebi’ye, Yerli Seçimleri Kaybedeceğini Görünce Abdullah Öcalan’a Mektup Yazdıranların Partisinde Başarılar Dilerim

ZEHRA DEĞİRMENCİ – SİBEL KAHRAMAN

CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Hususi, AKP’ye katıldığını açıklanan Müstakil İzmir Milletvekili Mehmet Mürtefi Çelebi’ye, “Vahdettin savunucularının partisinde, yerel seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a betik yazdıranların partisinde başarılar dilerim” dedi.

Bağımsız Hususi, Mudanya Mütakeresi’nin 100. Yılı zımnında düzenlenen törenlere akmak için zaman Bursa’evet geldi. Özel, CHP Bursa İl Başkanlığı’na yaptığı ziyaretin arkası sıra fırka müzesini gezdi. Özel, partisinin iklim başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Hususi, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’ın yanı sıra İl Başkanı İsmet Esmer ve kaza başkanlarının da katıldığı basın toplantısında gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu.

“BURSA’NIN HAKKINI ANKARA’DAN AHZETMEK LAZIM”

Özel, Bursa’nın hakkının yendiğini belirterek, “Bursa, bu büyüklüğünde adalet ettiğini alamayan, Türkiye’ye veren, amma verdiği kadarını değil, türe ettiğinin çokça altında olanı alabilen ve hep emeği sömürülen ve iktidar aracılığıyla çokça uzun yıldır görmezden gelinen bir yer pozisyonunda. Haddinden Fazla çarpık çurpuk tıpkı kıymetlendirme var; Bursa, resmi kazanç sıralamalarında beşinci sırada ama Bursa’daki bilcümle şişman firmalar zaten vergilerini İstanbul’daki iri kazanç dairesine ödüyorlar. Kurumsal vergi dairesine, bozuk adıyla Boğaziçi Idrak Dairesi, gündeş Nazik Kurumlar Algı Dairesi’ne ödüyorlar. Türkiye’nin genişlik haddinden fazla algı veren ikinci ili olduğu halde, haddizatında resmi rakamlarda bile beşinci ili olduğu halde yatırımlarda onuncu, on bir numara, on ikinci sıralarda yer alıyor Bursa değme sene. Bu açıdan aynı misil Bursa basını, ne düşünüm, ne politik yönetimde olursa olsun bu meseleyi asıl gündem beğenmek lazım. Bursa’nın hakkını Ankara’dan kabul etmek lazım. Bunun üzerinde muhakkak ara vermek lazım. Burada, Bursa’nın bire bir evladı, Bursa’nın tıpkısı evladının eş yerine iktidarımızda; diyar başkanımızın, umumi başkan yardımcımızın, milletvekillerimizin bulunduğu bire bir ortamda buradan Bursa’ya hezel veriyoruz. Bursa’nın yıllardır yenen hakkını Ankara’dan size teslim edeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz” diye konuştu.

“BUGÜN GELDİKLERİ YERDE YASAKLARIN DANİSKASI VAR”

AKP’nin 20 sene önce iktidara ‘3Y ile savaş’ diyerek geldiğini tamlayan Hususi, “Siyasal muhataplarımız hangi konuşuyor? Ayrımsız tanesi erk olmaya gözünü dikmiş. İktidar olacak bire bir partinin siyasi umumi başkanı diyor ki ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yokluğun, yoksulluğun olmadığı, Allah’ın izniyle olmayacağı tıpkı Türkiye’yi tığ düz yazı ederiz’ diyor. Bunu duyunca, esbak kurulmuş aynı siyasi partiyi evet dahi ayrıntılı süredir iktidarda sıfır birini düşünüyorsunuz. Bu bayram, Recep Tayyip Erdoğan’a ilişik. Milletin gözünün içine baka baka bu sözleri söyledi. 20 yıldır iktidardalar. ve 20 ilk iktidara ‘3Y ile savaşım’ diye niteleyerek geldi bunlar; meskenet, usulsüzlük ve yasaklarla. Bugün geldikleri yerde yasakların daniskası var. en üst sonuncusunu sıkı denetim yasasıyla getiriyorlar” dedi.

Hususi, “Hangi diyordu Süleyman Aristokrat? ‘Bire Bir siyasi, Sedat Peker’den 10 bin dolar rüşvet alıyor.’ ‘Siyasi ağıt, net söyle’ dedik, ‘Saylav’ dedi. Hepimiz yerine başvurduk. ‘Bu zaman değil’ dedi. Çıka çıka tıpkı eski zaman milletvekilleri, aktüel mevcut MKYK’bile bundan sonra” diye niteleyerek konuştu.

“MADEMKI HAKEZA BİR KAYGI VARDI, UMUMI BAŞKAN’IMIZ DEDİ Kİ ‘GELİN BUNUN YASASINI ÇIKARALIM'”

Özel başörtüsü ile ilişkin kendisine, “Umumi Başbuğ’ımız, geçtiğimiz hafta, bütün tıpkı edebiyat böylece, namına ve bizlere zoraki tıpkısı talebin gereğini yaptı. Eğri oturup akıllıcasına konuşalım. Bütün yaz Anadolu’yu gezdik… Bize söylenen, doyum önderleri toplantısında şu; ‘Bıktık. Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, avlu pahalılığından bıktık. Bunları göndereceğiz ama bizi korkutuyorlar’. ‘Ne yapıyorlar?’ ‘Efendim, CHP gelirse başörtüsünü yasaklar, başörtüsünü çıkarttırır.’ CHP, onların söylediği dönemde ne iktidardaydı ne üstelik onların söylediği dönemde o şeyleri özne öğür değildir. Ama CHP, ayrımsız sıklet üstlendi. Mademki böyle aynı melal vardı, Umumi Başkanı’mız dedi ki ‘Gelin bunun yasasını çıkaralım. Ben samimiyetimi göstereyim’. Bu ihvan, döndüler dediler ki ‘Anayasa’de filhakika garanti var. Bozukluk kanun olsun?’ Meğerse Anayasa’mızda ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ yazıyor. Değerli basın mensupları, ben sorayım, siz söylemeyin. Seçimden sonra konuşuruz rahat abat ama Türkiye’bile matbuat bağımsız mü? Sıkı Denetim edilemiyor mu? Emretmek kim Kanunuesasi’üstelik kâh şeylerin yazması, kanuni güvenceye, yani uygulamaya müteveccih kanuna bariyer değil. ‘Ama efendim yasa imkânsız, ben oraya fikir vermem’ ‘Sebep?’ ‘CHP önermiş.’ Zira Rize’deki, Ardahan’daki, Kayseri’bile, Konya’da, Edirne’da, Antalya’bile, Urfa’de tıpkısı endişeli AKP seçmeni varsa ‘Ha bak, CHP’nin kanunu geçti’ demesin diyerek ‘Gel Anayasa yapalım, amma içine olmadık şeyler bile tıkıştıralım’… Bugüne kadarki hesap bu. Çok net söylüyoruz; bire bir fırsatçılığa, ayrımsız şeytanlığa ayakkabı bırakmayız” dedi.

“BURSA ŞEHİR HASTANESİ, ŞEHİR HASTANELERİ FİYASKOSUNUN DANİSKASIDIR”

Mutlak Hususi, ” Etlik Şehir Hastanesi’ni açmış, 6 bin sayrı hastaneye süzgün. Diyor kim ‘Önce açalım, sayımız arttıkça kadroları tamamlarız diye planladık’ diyor. Pestil var, yeterince kimesne namevcut. Onkoloji Hastanesi’ni kapatacaklardı. Tepkiler konusunda ‘Kalsın’ dediler. Bu defa oraya yollayacakları sağlık çalışanlarını yollayamadılar. Personel namevcut. Yarısını yolluyorlar, amansız hastalık hastaları bakılamıyor. Bursa Site Hastanesi, şehir hastaneleri fiyaskosunun daniskasıdır. Sebep? Dört pare şifahane kapattılar. Şimdi diyor evet ‘Hiçbir hastane kapatmayacağız’ diyerek Esenlik Bakanı. Bursa Şehir Hastanesi için doğumevini kapadılar mı? Yavru hastanesini kapadılar mı? Celal hastanesini kapadılar mı? Ahşa hastanesini kapadılar mı? Bütünü gitti. Nereye? Şehrin yeryüzü dışına” diye niteleyerek konuştu.

MEHMET ALİ ÇELEBİ’YE, VAHDETTİN SAVUNUCULARININ PARTİSİNDE, YERLI SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİ GÖRÜNCE ABDULLAH ÖCALAN’A MEKTUP YAZDIRANLARIN PARTİSİNDE BAŞARILAR DİLERİM”

Hususi, Bağımsız Milletvekili İzmir Mebus Mehmet Şanlı Çelebi’nin AKP’ye katıldığını açıklamasına ilişkin dahi şunları söyledi:

“İzmir Saylav Mehmet Yüce Çelebi, bugün AKP’ye katıldığını açıkladı, ilan etti. Hatırlayın; bu Mehmet Ulvi benzeri parti değiştirince basın mensubu bana istifham sormuştu. Ben üstelik demiştim ki ‘Saray operasyonlarıyla CHP’nin önünü kesiyor’. O dönemde tepki gösterdiler, ‘Ne saray operasyonu’ diye. Nereye geldik günün böylelikle? Aldatma sana saray operasyonu. Çok acı. 3 aydır RTÜK’te bire bir üyelik yersiz. Mebus sayısına göre dağıtılıyor. Düne kadarki sayılara bakarak o üye İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı olacak saray zebanisi, Meclis’e alfabe yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin’ demiyor. Dese İYİ Parti’ye gidecek. beraber birileri mezada çıkıntı arıyor, ‘Acaba’ diyor ‘şöyle dolgun aynı özdek bulup da partiye kazandırabilir miyim, bir RTÜK üyesi için’. O hesabın, o pazarlığının adı, bugün Mehmet Mürtefi Çelebi reşit arkadaşlar. Erte yazıyı yazarlar RTÜK üyeliğine, gider. Bir RTÜK üyeliği üzere, gelişigüzel savaşım ettiği, fariza yaptığı, kumpaslarla cezaevi yattığı bazıları hayatını kaybeden arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Mualla Çelebi’ye, Vahdettin savunucularının partisinde, yerel seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a tezkere yazdıranların partisinde başarılar dilerim.”

Share: