“Kilit uç” Kırıkkale’de çetin tonajlı araçlara yönelik denetimler artırıldı

Ulaşımda 43 ilin bağlantı noktasında vadi alan ve “kilit kenar” namına bildik Kırıkkale’bile, sakil tonajlı tır, kamyon ve yolcu otobüslerine yönelik denetimler artırıldı.

Bölge Trafik Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu Gaziantep ve Mardin’üstelik yaşanan gidiş geliş kazalarının ardından Kırıkkale- Ankara kara yolu çabuk tren köprüsü altındaki uygulama noktasında denetime bağımlı araçları tek bir tane durdurdu.

Araçların rutin uzluk, muayene ve sigorta kontrollerini yapan ekipler, tonaj ve evrakları, lastiklerin durumunu, bazen taşıtların izin belgelerini, takometre çıktılarından cevvaliyet ve tasarruf süreleri ile takografa farklı cihazlar takılıp takılmadığını denetledi.

Ekipler, denetimler sırasında atiklik limitini aşan 2 tır ile tıpkı mahrukat tankeri sürücüsüne, reflektörü bulunmayan tır sürücüsüne ve güven kemerini arkadan taktığı ve coşkunluk tüpü bulundurmadığı belirleme edilen kamyon sürücüsüne idari nakdî ceza uyguladı.

Tır sürücüsü Volkan Yılmayan, gazetecilere, ağırbaşlı tonajlı vesile sürücüleri olarak sağlıklı şeritten gittiklerini belirterek, yeni araçların eskilerine göre daha konforlu ve bayındır olduğunu söyledi.

Eski araçların arıza konusunda biraz daha sıkıntılı olduğunu anlatan Yılmaz, “Bakımları yapılmazsa arıza çıkartabiliyor ve kazalara sebep olabiliyor. Ilçe yerlerinde de ekipler filhakika vacip önlemleri alıyor fakat arada bir yoğunluk olabiliyor. Vatandaşlar yerine üstelik kaza yerinde kükremek yapmaya lüzumlu namevcut. Bu arada bir büyük anahtar kullanan sürücüler üzere sıklet oluyor. Biz de cevvaliyet sınırlarına ilgi ediyoruz. Yoksa kazalara sebebiyet verilebiliyor ve cezalar mübrem oluyor.” diye konuştu.

Yolcu otobüsü sürücüsü Ramazan Özgörke bile denetimlerin artırılmasının domuzuna olduğunu dile getirdi.

Şoförlerin da çok henüz tetik olması gerektiğine dikkati calip Özgörke, “Kazalara bozukluk olmamak üzere elimizden geleni yapmamız lazım. Polis Güçleri memurları daima yollarda ve denetimlerini gerçekleştiriyor. Yordam sınırına banko uyuyoruz. Zaten uyulmadığı takdirde hakeza avarız meydana geliyor.” dedi.Share: