Kilis’te çap desteğiyle tesisinin çatısına GES kuran yetiştirici, erke maliyetini sıfırladı

Kilis’te tavuk yetiştiriciliği fail 53 yaşındaki Sabahattin Al, işletmesinin erke ihtiyacını, devletten aldığı destekle çatısına kurduğu zaman enerjisi sisteminden (GES) sağlıyor.

Ata mesleğini 40 yıldır sürdüren Al, 26 yıl evvel kendi imkanlarıyla 50 bin tavuk kapasitesiyle 5 bin 600 metrekare üstüne üretim kurdu.

Enerji maliyetlerinin artmasıyla arayış içerisine giren Kırmızı, Tarım ve Orman Bakanlığının, Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verdiği armağan desteğine başvurdu.

Projesi onaylanan Kırmızı, 1 milyon 200 bin liralık bağış desteğiyle tesisinin çatısına çağ enerjisi sistemi kurdu.

İşletme sahibi Sabahattin Al, AA muhabirine, tesiste almanak 300 bin etlik piliç üretimi yaptığını, ailesi ve 2 işçiyle çalıştığını anlattı.

Kırmızı, erke maliyetleri arttığı amacıyla devletten Rustik Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yenilenebilir erke kaynakları desteğini aldığını belirterek, “Şu anda kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Bu erke yetiyor, dahası birlikte oluyor. Aşkın enerjiyi da gene antrparantez vererek ekleme tıpkı gelir sağlamış oluyoruz. en üst ödediğimiz elektrik faturası aylık 25-30 bin lira civarındaydı.” dedi.

“Sürdürülebilir besin arzını çok önemsiyoruz”

Kilis Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu de Vekillik yerine güvenli, sürdürülebilir gıda arzını çokça önemsediklerini anlatım etti.

Hem nebati hem bile hayvansal üretime gelişigüzel soy desteği vermeye çalıştıklarını vurgulayan Kökçüoğlu, şunları kaydetti:

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2002 yılından itibaren Vekillik kendisine hem araba ekipman desteği hem bitkisel üretimde basınçlı sulama desteği hem de işletmelerimize yatırım desteği sunuyoruz. Bugüne kadar envestisman desteği kendisine 78 işletmemize toplam 26 milyon teklik bindi sunduk. Bu desteklerimiz, hem işletmelerimizi ayakta tutabilmek hem da işletmelerimizin bulunan girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik destekler.

Bu kanatlı işletmede dahi sunu şişman girdi maliyetlerden biri enerji maliyeti. Bu enerji maliyetini üstelik minimize edebilmek üzere devir enerjisiyle işletmemizin canlılık maliyetini indirmeye çalıştık.”

Share: